Termometry: jak wybrać najlepszy
Termometr to jeden z podstawowych elementów domowej apteczki. Jak wybrać najbardziej odpowiedni dla dziecka? Który bezdotykowy będzie wygodny dla całej rodziny – radzi ekspert allecco.pl.
- Termometr rtęciowy i bezrtęciowy
- Termometr elektroniczny dotykowy
- Termometr na podczerwień – bezdotykowy
Termometr rtęciowy i bezrtęciowy
Termometr domowy przede wszystkim powinien być bezpieczny, szybko działający i dokładny.
Termometr rtęciowy cieszył się niegdyś dużą popularnością. Był nie tylko tani, ale również uważany przez większość pacjentów za dokładny. Ze względu jednak na toksyczność rtęci, która mogłaby wydostać się ze szklanego termometru przy jego stłuczeniu, w 2009 roku został on wycofany ze sprzedaży. Rtęć zastąpiono stopem innych metali, który również (podobnie jak rtęć) w temperaturze pokojowej ma płynną postać, a dodatkowo jest znacznie bezpieczniejszy.
Zalety termometru bezrtęciowego:
- jest tani – kosztuje kilka lub kilkanaście złotych,
- dokładnie mierzy temperaturę – może się ona wahać o +/- 0,1oC,
- nie wymaga zasilania ani kalibracji przed pierwszym użyciem,
- dzięki szklanej obudowie jest antyalergiczny.
Wady termometru bezrtęciowego:
- problem z wyzerowaniem skali – tzw. „strząśnięciem” przed kolejnym pomiarem; przy termometrze rtęciowym odbywało się to dużo łatwiej’
- długi czas pomiaru – kilka minut, co może być problematyczne przy dzieciach’
- łatwo można go uszkodzić ze względu na szklaną obudowę.
Przykładem termometru bezrtęciowego jest Mesmed MM 108. Lepiej się sprawdzi raczej u dorosłych niż u dzieci. Jeśli szukamy dokładnego, niedrogiego termometru dla osób dorosłych lub nastolatków i nie przeszkadza nam długi okres oczekiwania na wynik pomiaru, taki termometr powinien spełnić oczekiwania.
Termometr elektroniczny dotykowy
Termometry elektroniczne są często stosowane zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Decyduje o tym m.in. cena – kosztują one kilkanaście złotych. Poza tym są małe, poręczne i szybko mierzą temperaturę. Są również bezpieczne dla dzieci, nie zawierają toksycznych substancji i nie można ich zbić jak wyżej opisanych szklanych termometrów bezrtęciowych. Dla dzieci lepiej wybrać elektroniczny termometr zakończony miękką końcówką.
Ma jednak też kilka ograniczeń. Rozgorączkowanemu lub płaczącemu dziecku może być ciężko zmierzyć w ten sposób temperaturę, a wypicie zimnego lub gorącego napoju na pół godziny przed pomiarem może dać fałszywy wynik. Koszt takiego termometru mieści się zwykle w granicach 25-40 zł. Warto dodać, że jest to wydatek tylko na jakiś czas – kiedy zużyje się bateria, nie ma możliwości jej wymiany.
Zalety dotykowego termometru elektronicznego:
- jest tani i łatwy w obsłudze,
- ma mały rozmiar,
- szybciej mierzy temperaturę w porównaniu do termometru szklanego – po kilku minutach pojawia się sygnał dźwiękowy, który informuje o zakończeniu pomiaru,
- niektóre modele mają funkcję pamięci, dzięki której mogą zapamiętywać ostatni lub kilka ostatnich pomiarów.
Wady dotykowego termometru elektronicznego:
- wymaga wymiany baterii,
- szybko się zużywa i przestaje precyzyjnie mierzyć temperaturę.
Przykładem jest termometr cyfrowy Geratherm Clinic. Ma on duży, wyraźny wyświetlacz, co może być pomocne dla osób starszych. Można nim mierzyć temperaturę zarówno w ustach, jak i pod pachą lub w odbycie. Podobnie działa inny termometr cyfrowy – Omron Eco Temp Smart.
Taki dotykowy termometr elektroniczny jest dobrym wyborem dla osób szukających niedrogiego przyrządu, który można zastosować nie tylko u osób dorosłych, ale także u dzieci. Aby pomiar był dokładniejszy, podczas pomiaru temperatury pod pachą, należy zwrócić uwagę, aby końcówka termometru znajdowała się głęboko w dole pachowym.
Wśród termometrów elektronicznych znajdziemy również termometry owulacyjne. Ich charakterystyczną cechą jest wyświetlanie temperatury z dwoma cyframi po przecinku. Jest dzięki temu bardziej dokładny i wykrywa nawet drobne skoki temperatury. Przykładem jest termometr Microlife MT 16C2. Jako termometr owulacyjny można też wykorzystać szklany termometr bezrtęciowy, przy czym należy pamiętać, że wtedy czas oczekiwania na pomiar będzie dłuższy.
Termometr na podczerwień – bezdotykowy
W termometrach na podczerwień znajdują się specjalne czujniki, które wykrywają promieniowanie emitowane przez ciało. Są bezdotykowe – nie wymagają bezpośredniego kontaktu ze skórą. Termometr na podczerwień to zdecydowanie jedne z najbardziej nowoczesnych przyrządów wśród termometrów domowych. Można nim szybko zmierzyć temperaturę dziecku, osobie dorosłej, a także temperaturę wody i otoczenia. Jest to szczególnie przydatne, kiedy chcemy sprawdzić jak ciepła jest przygotowana kąpiel lub czy posiłek nie jest zbyt gorący.
Termometr na podczerwień może mierzyć temperaturę na czole lub w uchu. Termometr do ucha wykrywa promieniowanie emitowane przez błonę bębenkową. Należy przy tym pamiętać, że zakres prawidłowej temperatury w zależności od miejsca pomiaru jest nieco inny – na czole dziecka mieści się on w granicach 35,6 – 37,9 st. C, natomiast w uchu 35,6 – 37,7 st. C. Prawidłowa temperatura ciała u dziecka, przy wykonywaniu pomiaru pod pachą, osiąga natomiast granicę 37,2 st. C. Jak widać, różnice są istotne i warto o nich pamiętać, mierząc temperaturę w różnych miejscach na ciele.
Zalety termometru bezdotykowego:
- krótki czas pomiaru – kilka sekund,
- łatwa dostępność do miejsc, w których chcemy przeprowadzić pomiar temperatury,
- łatwość pomiaru u dzieci, nawet gdy są bardzo ruchliwe,
- możliwość wykorzystania jako termometru do wody, pomieszczeń i posiłku,
- dodatkowe funkcje w zależności od modelu, np. podświetlanie innym kolorem prawidłowej temperatury, a innym gorączki, zapamiętywanie kilku ostatnich pomiarów.
Wady termometru bezdotykowego:
- wysoki koszt – kilkadziesiąt do kilkuset złotych,
- co jakiś czas konieczna jest wymiana baterii i kalibracja termometru zgodnie z zaleceniami producenta,
- aby pomiar był miarodajny i prawdziwy, należy dobrze zapoznać się z instrukcją obsługi.
Przykładem termometru na podczerwień jest Diagnostic NC300. Przeprowadza pomiar w ciągu 1 sekundy a dodatkowo wyposażony jest w alarm podwyższonej temperatury. Termometr Microlife NC100 mierzy temperaturę w ciągu 3 sekund i informuje o końcu pomiaru sygnałem dźwiękowym. Aby pomiar był dokładny, należy celować termometr na czoło z odległości mniejszej niż 5 cm. Poza tym, wcześniej należy usunąć z tego miejsca włosy, aby nie fałszowały wyniku. Dokładność termometrów bezdotykowych wynosi +/- 0,2 st. C.
Taka sama odległość jak przy termometrze Microlife, zalecana jest przy bezdotykowym termometrze Thermoflash LX-26. Przy czym tutaj pomiar przeprowadzamy w okolicy tętnicy skroniowej, a nie na środku czoła. Są to drobne różnice, mogące jednak wpływać na dokładność pomiaru. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z instrukcją obsługi konkretnego termometru przed jego użyciem. Sam pomiar temperatury zajmuje mniej niż 1 sekundę, więc taki termometr świetnie sprawdzi się u dzieci. Jest co prawda droższy niż wymienione wcześniej przyrządy, jednak jest też bardzo trwały – zapewnia co najmniej 40 000 pomiarów.
Najlepszy termometr domowy to taki, z którego mogą korzystać wszyscy domownicy. Wśród rodzin z dziećmi, dobrze sprawdzają się termometry bezdotykowe – pomiar jest szybki, łatwy i dokładny. Jeśli natomiast użytkownikami mają być starsze dzieci lub tylko dorośli, można sięgnąć po dostępny w aptece termometr szklany – jest dużo tańszy i jednocześnie dokładny. Alternatywą dla niego może być dotykowy termometr elektroniczny, który działa szybciej, lecz nie jest tak precyzyjny.
Niezależnie jednak od tego, jaki termometr domowy wybierzemy, zawsze dokładnie przeczytajmy instrukcję obsługi. Jedynie prawidłowe korzystanie z termometru zapewni nam wiarygodny pomiar temperatury.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.