Co jest przyczyną pękania naczynek? Jak je wzmocnić i pomóc cerze naczynkowej? Które preparaty z apteki wybrać na żylaki? Co lepsze na hemoroidy: maść, żel czy czopki? Podpowiada ekspert Allecco.pl.
testPielęgnacja: nogi i stopy jak z bajki
Po zimie skóra stóp jest przesuszona, szybciej rogowacieje, staje się skłonna do pęknięć i urazów. Utrudniony dostęp powietrza powoduje zwiększoną potliwość. Stosując odpowiednie preparaty do stóp możemy szybko poradzić sobie z tymi przypadłościami i przywrócić stopom świeży, zdrowy wygląd. Jak dbać o stopy, aby odzyskały piękny wygląd? Jak poradzić sobie z obrzękami nóg? Które preparaty na żylaki są skuteczne? Podpowiada ekspert allecco.pl.
- Jak dbać o stopy?
- Skuteczne preparaty do stóp
- Preparaty i leki na żylaki
- Maść na pajączki na nogach
- Preparaty na obrzęki i opuchliznę nóg
- Domowe sposoby na piękne nogi i stopy
Jak dbać o stopy?
Podstawą sprawą jest zapewnienie stopom stabilnego, wygodnego obuwia. Powinno ono być przewiewne i dobrze dopasowane do stopy. Zanim sięgniemy po jakiekolwiek preparaty do stóp, powinniśmy wykonać ich peeling. Dzięki temu pozbędziemy się zrogowaciałego, twardego naskórka, a także umożliwimy lepsze wchłanianie nakładanego później kremu.
Do peelingu stóp możemy wykorzystać elektroniczny pilnik Scholl Velvet Smooth lub maskę złuszczającą do stóp Parasoftin. Dzięki zastosowaniu peelingu do stóp, skóra staje się gładka, miękka i przyjemna w dotyku. Nie należy jednak przeprowadzać go zbyt często. Nadmierne złuszczanie może bardziej zaszkodzić niż pomóc. W przypadku zastosowania maski złuszczającej, zabieg można powtórzyć dopiero po miesiącu.
Aby stopy prezentowały się pięknie, należy również zadbać o pielęgnację paznokci u nóg. Obcinajmy je regularnie i na prosto, by zapobiec wrastaniu paznokci w skórę. Jeśli jednak już pojawi się taki problem, pomocny będzie płyn na wrastające paznokcie, który je zmiękczy.
Skuteczne preparaty do stóp
Kolejnym etapem, po dokładnym peelingu, jest zastosowanie odpowiednich preparatów do stóp, które intensywnie nawilżą przesuszoną skórę i ją odżywią.
Jeśli skóra stóp nie sprawia nam większych problemów, możemy sięgnąć po nawilżające kremy do stóp. Przykładowe produkty to Himalaya Krem do pielęgnacji stóp i Neutrogena Odżywczy krem do stóp.
W przypadku dużych problemów z suchością skóry, rogowaceniem i skłonnością do pękania, można zastosować preparaty do stóp z wysoką zawartością mocznika. Nie tylko intensywnie nawilżą skórę, ale również zadziałają złuszczająco na stwardniały naskórek. Kremy do stóp z dużym stężeniem mocznika to m.in. Amaderm Urea 30% Krem regenerująco-złuszczający i Rombalsam.
Opuchnięte stopy, jeśli pojawiają się często, wymagają konsultacji z lekarzem. Ulgę spuchniętym stopom może przynieść moczenie nóg w chłodnej wodzie z solą. Można w tym celu użyć soli do stóp Bingo Spa na opuchliznę i obrzęki.
Preparaty i leki na żylaki
Żylaki to nieestetyczne zmiany, które powstają w wyniku zastoju krwi w żyłach. Ulegają rozszerzeniu i uwypuklają się na powierzchni skóry, przez co nietrudno dostrzec je gołym okiem.
Szczególnie narażone na żylaki nóg są osoby obciążone genetycznie, a także kobiety w ciąży. Preparaty i leki na żylaki można zastosować, kiedy zaczynamy odczuwać obrzęki nóg, ich ciężkość, pojawia się swędzenie skóry na nogach lub skurcze łydek. Są to często pierwsze objawy świadczące o zaburzeniu krążenia krwi w nogach.
W leczeniu żylaków lub objawów niewydolności żylnej wymienionych wyżej, można zastosować preparaty z ruszczykiem kolczastym. Roślina ta ma udowodnione korzystne działanie na naczynia krwionośne. Zwiększa napięcie ścian naczyń, poprawia krążenie, przeciwdziała zastojom krwi zwalczając obrzęki nóg, a także zmniejsza kruchość naczyń. Skutecznym lekiem na żylaki z ruszczykiem jest Cyclo 3 Fort.
Dostępnych jest również wiele preparatów na żylaki nóg z diosminą. Substancja ta również działa przeciwzapalnie, ochronnie na naczynia, a także zapobiega opuchliźnie nóg. Wybierając preparaty z diosminą, warto wrócić uwagę na to, aby była ona zmikronizowana. Dzięki temu znacznie lepiej się wchłonie, co wpłynie na efektywność leczenia żylaków. Leki na żylaki z diosminą to np. Diosminex i Diohespan Max.
Maść na pajączki na nogach
Pierwszymi objawami świadczącymi o problemach z krążeniem są nie tylko obrzęki nóg, ból czy skurcze. Często pojawiają się również sieci drobnych rozszerzonych naczyń, tzw. pajączki. One również sygnalizują ryzyko pojawienia się żylaków.
Jeśli je zauważymy, możemy sięgnąć po lecznicze żele lub maści na pajączki na nogach. Przykładem jest żel Aescin z nasion kasztanowca, wzbogacony o przeciwzakrzepową heparynę i substancję przeciwzapalną. Uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i działa przeciwobrzękowo na opuchliznę nóg. Skuteczną maścią na pajączki na nogach jest również Końska maść chłodząca z konopiami, która wzmacnia naczynia, zapobiega ich rozszerzaniu i poprawia krążenie.
Kolejna maść na żylaki nóg to popularny Lioton 1000. Zawiera on wysokie stężenie heparyny, dzięki czemu działa silnie przeciwzakrzepowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Przy chorobach żył można sięgnąć także po żel aloesowy np. Aloe Vera 2. Aloes działa kojąco i regenerująco na tkanki. Zmniejsza stan zapalny i niweluje obrzęki nóg.
Maść na żylaki najczęściej zaleca się stosować 1-2 razy dziennie, w zależności od stopnia zaawansowania zmian. Należy ją delikatnie wmasowywać w obszary nóg dotknięte pajączkami lub żylakami. Pamiętajmy, aby taki masaż zawsze wykonywać od dołu do góry, w kierunku serca. Tym samym pobudzimy przepływ krwi w nogach i zapobiegniemy jej zastojowi.
Preparaty na obrzęki i opuchliznę nóg
Tak jak przy opuchniętych stopach zaleca się namaczanie w chłodnej wodzie, tak zimno sprawdza się równie dobrze przy obrzękach nóg. Chłodzący żel lub spray szybko przyniosą ulgę obolałym, zmęczonym nogom. Przykładowe preparaty działające przeciwobrzękowo i chłodząco to żel Acerin Cool Relax i spray Acerin Cool Fresh. Zawierają one zarówno substancje wzmacniające naczynia i zmniejszające ich przepuszczalność, jak i zwalczające obrzęk. Również kąpiel lub prysznic w chłodnej wodzie wspomoże zwalczanie opuchlizny.
Chłodzące preparaty na opuchnięte nogi sprawdzają się szczególnie w upalne dni, a także w podróży. Są one zalecane osobom o siedzącej lub stojącej pracy. Dają odświeżenie i przywracają ulgę.
Domowe sposoby na piękne nogi i stopy
Pielęgnacyjne preparaty do stóp, maści i leki na żylaki potrafią bardzo pomóc. Aby jednak ich działanie było jak najbardziej efektywne, warto równocześnie wprowadzić kilka modyfikacji stylu życia. Wpłyną one dodatkowo na poprawę krążenia krwi w nogach, będą zapobiegać zastojom i w konsekwencji pojawianiu się pajączków lub żylaków.
Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą uzyskać efekt pięknych nóg:
- Wprowadź nogi w ruch – pobudzi to krążenie żylne i pomoże zapobiegać bólowi i obrzękom. Pomocne są jakiekolwiek ćwiczenia angażujące kończyny dolne – bieganie, pływanie czy nawet energiczny spacer. Przy siedzącej pracy, postaraj się robić sobie częste przerwy, a podczas siedzenia wykonuj proste ćwiczenia nóg, np. naprzemienne unoszenie pięty i palców, lub wykonywanie stopą okrężnych ruchów w powietrzu.
- Daj nogom odpocząć – połóż się i unieś nogi powyżej tułowia.
- Zadbaj o komfortowe obuwie i ubranie – stopy najlepiej czują się w wygodnych butach na szerokim, niewielkim obcasie. Często noszone szpilki nie służą nogom. Również obcisła odzież nie wpływa pozytywnie na krążenie krwi w nogach.
- Nawadniaj organizm i zdrowo się odżywiaj – spożywanie zbyt małej ilości wody może prowadzić do obrzęków. Dieta bogata w warzywa, produkty pełnoziarniste i inne odżywcze pokarmy wpłynie korzystnie na stan naczyń krwionośnych.
- Unikaj gorących kąpieli – wysoka temperatura nie jest wskazana dla osób, które mają nie do końca wydolne krążenie. Wybieraj częściej prysznic zamiast długiego przesiadywania w wannie. Aby pobudzić krążenie zaleca się też naprzemienny prysznic zimną i ciepłą wodą.
Sprawdź: pielęgnacyjne preparaty do stóp >>
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.