Jak dbać o stopy, aby odzyskały piękny wygląd? Jak poradzić sobie z obrzękami nóg? Które preparaty na żylaki są skuteczne? Podpowiada ekspert allecco.pl.
Pielęgnacja stóp
Wraz z nadchodzącą wiosną i latem zamieniamy obuwie na lżejsze często odkrywające nasze stopy, dlatego w tym okresie zaczynamy dbać o ich wygląd bardziej niż zimą kiedy to ukrywamy je pod skarpetami.
- Podstawa pielęgnacji stóp
- Sposoby na nadmierną potliwość
- Odciski na stopach – jak je usunąć?
Podstawa pielęgnacji stóp
Stopy narażone są na wiele czynników min. wysuszenie, rogowacenie naskórka, odciski, pękanie pięt, haluksy oraz zakażenia grzybicze zarówno skóry stóp jak i paznokci.
Podstawą pielęgnacji stóp jest noszenie na co dzień wygodnych, dobrze dopasowanych, przewiewnych butów co zapobiegnie powstawaniu haluksów i deformacji stóp oraz zapewni im odpowiednia higienę, nawet jeśli cały dzień mamy buty na nogach. Po ściągnięciu butów codziennie należy myć stopy i dobrze osuszać po czym zaleca się, aby wsmarowywać w nie kremy natłuszczające co doskonale nawilży skórę stóp i będzie zapobiegać powstawaniu zrogowaceń np. Beauty Formulas krem intensywnie nawilżający do stóp, Farmona Nivelazione Ochrona i regeneracja stóp 4 w 1.
Warto tu przy okazji zadbać dodatkowo o nasze paznokcie, czyli o ich odpowiednie obcięcie i ewentualne nałożenie odżywki. Jeżeli mamy tendencję do pękania pięt warto zaopatrzyć się w preparaty dedykowane pękającym pietom, które mają za zadanie utrzymanie odpowiedniej wilgotności w skórze i zapobieganie nadmiernemu rogowaceniu naskórka często dzięki zawartym w tych preparatach moczniku np. Oxedrmil, Maxulg. Jeżeli skóra stóp jest zgrubiała zaleca się, aby cyklicznie co kilka dni usuwać nadmiar zrogowaciałego naskórka odpowiednim pilingiem zawierającym np. drobinki z pestek owoców przeznaczonym do skóry wrażliwej lub pumeksem.
Sposoby na nadmierną potliwość
Niekiedy stopy mają tendencję do nadmiernej potliwości i tu do codziennej pielęgnacji zalecane są dezodoranty, zasypki, pudry, lotiony, żele. Preparaty te ograniczają pocenie się stóp oraz dodatkowo neutralizują nieprzyjemne zapachy potu oraz często wykazują również działanie ochronne przed ewentualnym wystąpieniem grzybicy stóp. Preparaty typowo zapobiegające nadmiernemu poceniu się stóp to np. Acerin Forte Antyperspirant, Etiaxil, Alta puder przeciw poceniu się stóp.
Odciski na stopach – jak je usunąć?
Istotnym problemem dość często pojawiającym się w codziennej pielęgnacji mogą okazać się odciski na stopach, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również związane są z bólem i dyskomfortem podczas chodzenia. Powstają one podczas ciągłego tarcia związanego z źle dopasowanym obuwiem. Niestety pozbycie się nich nie jest zazwyczaj proste i wymaga regularnego stosowania preparatów lub plastrów na odciski, które maja za zadanie poprzez działanie kwasu salicylowego oddzielić powstały odcisk od zdrowej skóry w celu jego usunięcia np. Poloderm plaster na odciski, ABE płyn na odciski, Acerin płyn na odciski. Nie tylko odciski dokuczają nam i naszym stopom, również w związku z tarciem może dochodzić do powstawania pęcherzy i obtarć związanych z niewygodnym lub źle dopasowanym obuwiem. Pęcherze mogą powstawań na różnych częściach stóp i tu właściwym rozwiązanie będzie zastosowanie plastrów o odpowiednich rozmiarach i kształtach, które będą ułatwiać gojenie się pęcherzy oraz zapewniać ulgę i chronić nasze stopy przed ponownym powstaniem obtarcia. Plastry te wykonane są ze specjalnego hydrokoloidowego materiału i utrzymują się w miejscu przez kilka dni np. Compeed plastry na pęcherze średnie, Compeed plastry na pęcherze wąskie, Urgo plaster na pęcherze pięta. Aby zapewnić ładny wygląd i zapewnić komfort naszym stopom zafunduj im raz na jakiś czas kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem Soli Iwonickiej lub zwykłej soli kuchennej. Taki zabieg nie tylko odpręży nasze stopy, ale i nam da chwilę relaksu.
mgr farm. Olga Piwko
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.