Obrzęki i żylaki nóg: co przyniesie ulgę
Opuchnięte kostki, łydki, a także żylaki kończyn dolnych to powszechne problemy, dotykające bardzo wielu osób. Jakie są ich przyczyny? Co na opuchnięte nogi przyniesie szybką ulgę? Które leki na żylaki na nogach są skuteczne – radzi ekspert allecco.pl.
- Obrzęki – co je powoduje i jakie dają objawy
- Obrzęki w ciąży
- Domowe sposoby na obrzęki nóg
- Jak leczyć obrzęki nóg
- Żylaki na nogach – skąd się biorą
- Żylaki nóg – zapobieganie
- Leki i suplementy na zdrowe nogi
- Żele i maści na żylaki
Obrzęki i żylaki nóg to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Łatwiej im zapobiegać niż je leczyć. Odpowiednie zmiany w trybie życia, a także leki i suplementy na zdrowe nogi mogą skutecznie chronić przed obrzękami i żylakami kończyn dolnych lub chociaż opóźnić pojawienie się tych ostatnich.
Obrzęki – co je powoduje i jakie dają objawy
Opuchnięte kostki nóg lub obrzęki innych części ciała powstają w wyniku nagromadzenia się w tym miejscu nadmiernej ilości płynów. Najczęściej dotyczą właśnie kostek, ale zdarzają się też powszechnie obrzęki łydek, stóp, rąk i twarzy. Miejsce w którym doszło do obrzęku jest opuchnięte i obrzmiałe. U niektórych osób może również pojawić się ból i napięcie w tej okolicy, a także zaczerwienienie i ocieplenie skóry.
Obrzęki mogą mieć różną przyczynę. Pojawiają się przy niewydolności żylnej, po urazach kończyn lub ukąszeniach owadów. Rzadkością nie są też obrzęki w ciąży, przed miesiączką i obrzęki zapalne, towarzyszące wielu chorobom, np. reumatoidalnemu zapaleniu stawów.
Oddzielnym rodzajem jest obrzęk limfatyczny, związany z wadą lub uszkodzeniem naczyń chłonnych. Obrzęk limfatyczny początkowo objawia się bezbolesnym opuchnięciem, które ustępuje pod naciskiem. Z czasem jednak może ulec zwłóknieniu, stwardnieniu i zmianom zapalnym, które nie poddają się tak łatwo uciskowi.
Obrzęki w ciąży
Obrzęki w ciąży dotyczą niestety większości kobiet ciężarnych. Pojawiają się szczególnie często w III trymestrze ciąży, a także w trakcie lata. Ma to wiele przyczyn: zmiany hormonalne, zwiększona ilość krwi krążącej w organizmie, a także rosnąca macica uciskająca żyły i utrudniająca swobodny przepływ krwi.
W pozostałych przypadkach, obrzękom w ciąży można zaradzić nosząc luźną, nieuciskającą odzież i wygodne obuwie na niskim obcasie. Pomocne są dobrze dobrane wyroby uciskowe, które usprawniają przepływ płynów w organizmie i chronią przed ich zastojem. Chłodne kąpiele lub moczenie nóg w zimniejszej wodzie również przyniosą ulgę. Chłodzące spray’e i leki na obrzęki na nogach także są skutecznym sposobem zapobiegania i leczenia obrzęków.
Domowe sposoby na obrzęki nóg
W większości przypadków, obrzęki nóg są miejscowe i niegroźne. Aby im zapobiegać, dobrze jest poznać swój organizm i wiedzieć, w jakich sytuacjach jesteśmy bardziej narażeni na obrzęki nóg i innych części ciała.
Jeśli pojawiają się one podczas długotrwałego siedzenia lub stania, róbmy sobie nawet krótkie przerwy, aby trochę się poruszać, poprawić przepływ płynów i zapobiec ich zastojowi. Osoby, skarżące się na opuchnięte kostki nóg lub łydki, powinny starać się jak najczęściej wypoczywać z uniesionymi nogami.
Skutecznym sposobem na obrzęki nóg są również chłodne kąpiele lub kompresy, które szybko przyniosą ulgę i przywrócą komfort.
Jak leczyć obrzęki nóg
Odpowiednie preparaty i leki na obrzęki na nogach pomogą uporać się z tym problemem. Dostępne są spray’e chłodzące, takie jak Acerin Cool Fresh i Ultra ICE. Pierwszy z nich zawiera dodatkowo substancje poprawiające szczelność naczyń krwionośnych. Mogą być one stosowane tak często, jak tylko zachodzi potrzeba. Są wygodne w stosowaniu, można je użyć również na rajstopy. Spray’e chłodzące na opuchnięte nogi przydają się szczególnie w podróży – ich nieduże rozmiary umożliwiają zabranie ich do torebki.
Co na opuchnięte łydki poza spray’em da szybki efekt? Kompresy chłodzące - mają one różną wielkość, dzięki czemu można dobrać kompres odpowiednio do wielkości miejsca, w którym chcemy go użyć. Kompres chłodzący przechowujemy w zamrażalniku. Można go wykorzystać również jako ciepły okład, po uprzednim ogrzaniu w ciepłej wodzie. Ciepły kompres jest skuteczny w leczeniu bólów mięśniowo-stawowych.
Żylaki na nogach – skąd się biorą
Żylaki kończyn dolnych powstają w wyniku niewydolności układu krążenia. O ile krew bez większych trudności może płynąć z serca do reszty komórek, o tyle trudniej jest jej wrócić do serca, wbrew grawitacji. Żyły wyposażone są w zastawki, aby chronić przed cofaniem się krwi i jej zastojem. Jeśli jednak nie działają one w pełni sprawnie, krew nie jest prawidłowo transportowana w górę i zaczyna zalegać w naczyniach. Wzrasta ciśnienie krwi i stopniowo zaczynają pojawiać się żylaki. Przyczyną powstawania żylaków kończyn dolnych może być również kruchość ścian naczyń. Im dalej od serca, tym ryzyko ich wystąpienia jest większe. Dlatego też najczęściej mamy do czynienia z żylakami nóg, w szczególności zlokalizowanych wokół kostek i na łydkach.
Żylaki kończyn dolnych to poskręcane, wybrzuszone żyły, widoczne przez skórę. Ich pierwszym objawem jest często „ciężkość”, bolesność nóg, obrzęki, opuchnięcia kostek stóp, skurcze, a także swędzenie skóry na nogach. Objawy te zwykle nasilają się w trakcie dnia, a po nocy lub dłuższym odpoczynku ulegają znacznemu zmniejszeniu.
Oto główne czynniki, które zwiększają ryzyko pojawienia się żylaków na nogach:
- Obciążenie genetyczne – jeśli w rodzinie często pojawiają się żylaki, my również jesteśmy na nie bardziej narażeni;
- Płeć żeńska;
- Wiek – wraz z upływem lat, częstość pojawiania się żylaków na nogach rośnie;
- Nadwaga;
- Praca wymagająca długotrwałego stania lub siedzenia;
- Ciąża;
- Dźwiganie ciężarów.
Żylaki nóg – zapobieganie
Nie na wszystkie wymienione wyżej czynniki, ułatwiające powstawanie żylaków, mamy wpływ. Jeśli jednak jesteśmy w grupie osób bardziej narażonych na ich występowanie, powinniśmy skupić się na profilaktyce. Dzięki niej możemy opóźnić pojawienie się żylaków kończyn dolnych lub zapobiec pogarszaniu się już istniejących zmian.
Oto sposoby, chroniące przed pojawieniem się żylaków:
- Kontroluj wagę – nadmierne kilogramy stanowią dodatkowe obciążenie dla organizmu i powodują wzrost ciśnienia krwi, co sprzyja rozwojowi żylaków;
- Ćwicz regularnie – każda aktywność przy której poruszamy nogami, usprawnia przepływ w nich krwi i chroni przed zastojami. Osobom ze skłonnością do żylaków, nie zaleca się jednak podnoszenia ciężarów;
- Odpoczywaj jak najczęściej z podniesionymi nogami;
- Staraj się nie siedzieć, ani nie stać przez długi okres czasu – rób krótkie, ale częste przerwy. Jeśli nie jest to możliwe, to chociaż wykonuj w miejscu proste ćwiczenia nóg, które pobudzą krążenie;
- Unikaj ciasnego ubrania i częstego zakładania obuwia na wysokim obcasie;
- Nie zakładaj nogi na nogę podczas siedzenia – utrudnia to prawidłowy przepływ krwi.
W tym celu stosuje się wyroby uciskowe, takie jak podkolanówki, pończochy lub rajstopy. Są dyskretne i estetyczne. Mogą być noszone również przez osoby, które odczuwają już objawy związane z powstawaniem żylaków kończyn dolnych. Znoszą uczucie „ciężkości” nóg, przywracają ich lekkość i dają odczucie ulgi.
Leki i suplementy na zdrowe nogi
Lek na żylaki to m.in. Cyclo 3 Fort, który zawiera wyciąg z ruszczyka kolczastego, który ma udowodnione korzystne działanie na naczynia żylne. Wzmacnia ściany żył, zmniejsza ich kruchość i przepuszczalność, dba o prawidłowy przepływ krwi i tym samym chroni przed jej zastojami. Stosowanie leku na żylaki z ruszczykiem łagodzi lub powoduje zupełne ustąpienie objawów związanych z niewydolnością układu krążenia. Cyclo 3 Fort to lek o sprawdzonym działaniu i potwierdzonym bezpieczeństwie stosowania. Oprócz ruszczyka, zawiera również hesperydynę, która przeciwdziała przepuszczalności naczyń. Jest to więc nie tylko lek na żylaki, ale także skuteczny lek na obrzęki na nogach. Dostępne są również suplementy na zdrowe nogi zawierające ruszczyk – np. Cyclovit, Veno 3 Fort i Cyclo 5 Max.
Poza wyciągiem z ruszczyka, zarówno w celu zapobiegania, jak i leczenia żylaków można stosować preparaty z diosminą. Działa ona ochronnie na ściany naczyń krwionośnych. Leki na obrzęki nóg i żylaki, zawierające diosminę to m.in. Diohespan Max i DIH. Diosmina w nich zawarta jest zmikronizowana, dzięki czemu znacznie lepiej się przyswoi.
Leki i suplementy na zdrowe nogi zawierają również popularny wyciąg z kasztanowca. Głównym jego składnikiem jest escyna, która zmniejsza obrzęk, ból, swędzenie, a także działa przeciwzapalnie. Preparaty z kasztanowcem to np. Venescin Forte i Aescin.
Stosując leki na żylaki, powinniśmy zauważyć poprawę w przeciągu pierwszych 3-4 tygodni. Wymienione preparaty mogą być stosowane także jako leki na naczynka na nogach, które są często jednym z pierwszych sygnałów, zapowiadających żylaki.
Żele i maści na żylaki
Poza preparatami na żylaki i obrzęki w formie tabletek, można wspomagająco sięgnąć po żel lub maść na żylaki. Popularny Lioton 1000 zawiera heparynę, która działa przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie, a do tego zmniejsza obrzęki. Może być stosowana miejscowo, tam gdzie pojawiły się żylaki, stany zapalne żył, stłuczenia, obrzęki lub krwiaki. Preparatem na żylaki o jeszcze większej zawartości heparyny jest Fortiven Gel.
Escynę, zawartą w wyciągu z kasztanowca, znajdziemy natomiast w żelu Aescin lub Sapoven T. Preparaty te należy wcierać w zmienione miejsca 2-3 razy dziennie.
Aby walka z żylakami i obrzękami była skuteczna, musimy działać kompleksowo. Codzienna aktywność, pobudzanie krążenia w nogach, leczenie uciskowe i odpowiednie preparaty doustne mogą nie tylko spowolnić rozwój choroby, ale również znacząco poprawić komfort życia osób, cierpiących na te problemy.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.