Opuchnięte kostki, łydki, a także żylaki kończyn dolnych to powszechne problemy, dotykające bardzo wielu osób. Jakie są ich przyczyny? Co na opuchnięte nogi przyniesie szybką ulgę? Które leki na żylaki na nogach są skuteczne – radzi ekspert allecco.pl.
Ból nóg: kłopot nie tylko tancerzy
Sylwestrowa noc to okazja do wielogodzinnej zabawy oraz akrobacji na parkiecie. To, że następnego dnia możemy obudzić się obolali, nie jest niczym zaskakującym. Problem pojawia się wtedy, kiedy ból jest bardzo nasilony – ostrzega ekspert alleccp.pl.
- Zakwasy
- Ból w stawach
- Urazy kończyn
- Jak zmniejszyć ból?
Zakwasy
Tradycyjne zakwasy wynikają z przemęczenia mięśni – nie są one przystosowane do dużego, nagle od nich wymaganego, wysiłku. Nie mają zapewnionej odpowiedniej ilości tlenu, więc muszą pozyskiwać energię na drodze przemian beztlenowych. Produktem tych przemian jest kwas mlekowy – stąd nazwa zakwasy. Nie są one niczym niepokojącym, jeśli pojawią się po całej nocy tańczenia lub choćby dłuższego stania czy spacerowania. Mogą się utrzymywać kilka dni, ale ustąpią samoistnie po pewnym czasie bez śladu.
Ból w stawach
Najczęściej naszą uwagę przykuwa ból w stawach. Może on oczywiście wynikać z przeciążenia lub chociażby z noszenia niewłaściwego obuwia, ale jakiekolwiek zmiany stwierdzone w okolicy stawu – zwłaszcza niesymetryczne, czyli dotyczące np. tylko jednego kolana – powinny wzbudzić naszą czujność.
Ból jest jednym z elementów stanu zapalnego, więc kiedy się pojawi, należy poszukać pozostałych oznak zapalenia. Są to:
- zaczerwienienie skóry w okolicy bolącego stawu,
- obrzęk, inaczej zwany opuchlizną,
- tzw. nadmierne ucieplenie skóry
- upośledzenie funkcji, czyli ograniczenie ruchomości w stawie (na przykład brak możliwości wykonania pełnego obrotu nadgarstkiem, ogromny ból przy wykonywaniu tej czynności)
Przyczyn takiego bólu może być wiele, a najczęstszą z nich są zmiany zwyrodnieniowe w stawach. Pojawiają się one z wiekiem, a ich głównym objawem jest ból występujący przy poruszaniu tego stawu, a ustępujący w spoczynku. Często towarzyszą mu trzaski, zgrzytanie i strzykanie w stawach, które mogą wyprzedzać pojawienie się bólu nawet o kilka lat. Leczenie tej choroby polega głównie na fizjoterapii oraz zwalczaniu bólu za pomocą niesterydowych leków przeciwzapalnych (także w formie maści, np. z diklofenakiem). W niektórych przypadkach koniecznie mogą się okazać dostawowe zastrzyki z lekami lub nawet zabieg chirurgiczny.
Urazy kończyn
Inną przyczyną bólu w stawach mogą być różnego rodzaju urazy – od skręceń, przez zwichnięcia aż po złamania. Pozornie wszystkie mogą być odczuwane w tej sam sposób – okolica stawu boli, jest opuchnięta, zaczerwieniona. Słowem: spełnia wszystkie kryteria zapalenia. Istnieją jednak zasadnicze różnice pomiędzy tymi rodzajami urazów.
Skręcenie polega na ruchu w stawie, który zazwyczaj nie ma w nim miejsca, ale powierzchnie stawowe wracają na swoje miejsce i oprócz chwilowego bólu nie ma innych konsekwencji. Zwichnięcie jest już poważniejsze – po nieprawidłowym ruchu w stawie powierzchnie stawowe nie wracają na swoje miejsce, są przesunięte względem siebie i nie są w stanie zapewnić odpowiedniej funkcji stawu. Dodatkowo może dojść do uszkodzenia więzadeł lub mięśni, a to czasem wymaga interwencji ortopedy.
Złamanie polega na uszkodzeniu kości – może dotyczyć również małych kości stopy czy dłoni, więc gołym okiem nie dostrzeżemy zniekształcenia kończyny, ale niewłaściwe zrośnięcie się kości może w przyszłości zaowocować niesprawnością danej kończyny.
Jak zmniejszyć ból?
W sytuacji, kiedy objawy zapalenia utrzymują się długo lub są wyjątkowo nasilone, powinniśmy udać się do specjalisty, który potwierdzi lub wykluczy ewentualne uszkodzenia i zaproponuje odpowiednie leczenie.
Niezależnie od mechanizmu urazu, warto próbować ulżyć sobie w bólu, stosując wcześniej już wspomniane maści czy kremy z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, a także zimne okłady (czy to z użyciem dostępnych w aptece żelowych opatrunków, czy też zwilżonego zimną wodą ręcznika).
Życzę zdrowia!
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.