W jaki sposób zapobiegać demineralizacji kości i nie dać się osteoporozie? Ekspert allecco.pl podpowiada, jak wybrać najlepszy preparat z wapniem na wzmocnienie kości.
Osteoporoza
Osteoporoza to choroba, w której dochodzi do postępującego ubytku masy kostnej i zwiększonego ryzykiem złamań zwłaszcza dotyczących kości kręgosłupa, kości przedramienia i szyjki kości udowej. Jak ustrzec się przed osteoporozą i jak sobie z nią radzić? Przeczytaj w artykule!
- Rodzaje osteoporozy
- Leczenie osteoporozy
- Leki na osteoporozę
Rodzaje osteoporozy
Osteoporozę możemy podzielić na pierwotną i wtórną.
Osteoporoza pierwotna to osteoporoza następująca wraz z wiekiem i najczęściej występuje pomiędzy 70, a 75 rokiem życia i spowodowana jest ograniczonym wchłanianiem się wapnia i w związku z tym osłabieniem kości lub występującą występującą u kobiet po menopauzie między 55, a 65 rokiem życia spowodowaną spadkiem stężenia estrogenów.
Osteoporoza wtórna powstaje przy zaburzeniach hormonalnych np. nadczynności tarczycy, endometriozie, cukrzycy, niewydolności nerek, hemofilii, chorobach układu pokarmowego, obturacyjnej chorobie płuc. Również przewlekłe przyjmowanie leków takich jak: leki przeciwpadaczkowe, antykoagulanty, heparyna, leki przeciwnowotworowe, glikokortykosteroidy przyczynia się do powstawania osteoporozy wtórnej. Wśród czynników ogólnych zwiększających ryzyko wystąpienia osteoporozy mogą być również picie alkoholu, palenie papierosów oraz nieprawidłowa dieta zawierająca zbyt małe ilości białka i wapnia.
Leczenie osteoporozy
Pierwszymi objawami nadchodzącej choroby są bóle kości oraz częste złamania pod wpływem niewielkiego urazu. Leczenie osteoporozy polega przede wszystkim na zapobieganiu złamaniom w postaci zamiany diety, odpowiedniej suplementacji diety oraz regularnego przyjmowania leków w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Właściwa dieta to dieta bogata w wapń, którego najbogatszym źródłem jest mleko i jego przetwory, natomiast należy unikać pokarmów ograniczających wchłanianie wapnia np. szpinaku czy otrębów pszennych. Dieta powinna także zawierać optymalne ilości białka , które odpowiada za gospodarkę wapniową.
Leki na osteoporozę
Niedobór białka w diecie powoduje ubytek masy kostnej i siły mięśniowej, co może skutkować zwiększonym ryzykiem upadku i w jego wyniku złamań. Oprócz diety warto wspomóc się regularnym przyjmowanie preparatów z wapniem i witaminą D3 np. Calcium Osteo D3+, Calcenato, Calperos, Doppelhertz Mocne kości, Ostercal. Preparaty te wzmacniają strukturę kości oraz pobudzają tworzenie tkanki kostnej, przez co zapobiegają osteoporozie lub opóźniają jej powstawanie.
Zalecana jest także rehabilitacja w celu poprawy sprawności ruchowej oraz utrzymywania równowagi i umiejętności upadania w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko złamania. Należy również odpowiednio dobierać obuwie oraz unikać przemieszczania się po śliskich i niestabilnych powierzchniach.
mgr farm. Olga Piwko
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.