Inhalacje na zatoki cieszą się dużym zaufaniem rodziców. Można je bez problemu wykonać w domu, są bezpieczne i dają zadowalające efekty przy wielu dolegliwościach. Jak zatem powinny wyglądać inhalacje na zatoki dla dzieci, jakie olejki eteryczne do inhalacji są skuteczne?
Jak zrobić inhalacje?
Proste inhalacje z soli pomogą w leczeniu kaszlu i kataru. Dlaczego warto je robić, kiedy inhalacje pomogą na zatoki - podpowiada ekspert allecco.pl.
- Inhalacja dzieci – dlaczego warto?
- Jak wybrać nebulizator dla dziecka?
- Nebulizacja – preparaty przeznaczone dla dzieci
- Inhalacja z zastosowaniem olejków eterycznych
Nebulizatory umożliwiają podanie leku w postaci rozpylonej mgiełki bezpośrednio do dróg oddechowych. Inhalacje z ich wykorzystaniem stały się bardzo popularne zwłaszcza u dzieci. W sezonie infekcyjnym pozwalają one oczyszczać i nawilżać górne drogi oddechowe oraz podawać leki bezpośrednio w miejscu ich działania. Tego typu kuracje w wielu przypadkach pozwalają uniknąć np. antybiotykoterapii i rozwoju poważniejszych schorzeń. Jak zrobić inhalacje ? Jakie preparaty można wykorzystać do domowej inhalacji? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.
Inhalacja dzieci – dlaczego warto?
Nebulizacja to metoda bardzo bezpieczna, którą można stosować nawet u noworodków, ponieważ nie wywołuje podrażnienia w obrębie błon śluzowych. Najczęstsze zastosowanie w tym zabiegu ma 0,9 proc. roztwór chlorku sodu, popularnie zwany solą fizjologiczną w ampułkach. Pozwala on oczyścić i nawilżyć drogi oddechowe. Dzięki temu utrudnia przyleganie patogenów i pyłów do nabłonka, a tym samym zapobiega rozwojowi infekcji. Ma szerokie zastosowanie również w leczeniu nieżytów dróg oddechowych. Służy do rozcieńczania leków, które mają być podane w postaci rozproszonej mgiełki oraz rozrzedza zalegającą wydzieliną ułatwiając jej ewakuację. Właśnie dlatego inhalacje na zatoki, katar oraz kaszel u dziecka to tak powszechnie stosowana metoda leczenia.
Jak wybrać nebulizator dla dziecka?
Nie jest prosto wykonać maluchowi inhalacje. Dlatego producenci tego sprzętu dla najmłodszych starają się jak najbardziej jego wyglądem zewnętrznym przekonać najmłodszych pacjentów.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając inhalator dla dziecka?
- Głośność pracy - rozpowszechnione na rynku inhalatory pneumatyczno - tłokowe są dość głośne. Należy zwrócić uwagę, aby głośność nebulizatora dla dziecka nie przekraczała 55 dB.
- Parametr MMAD - określa wielkość cząstek na jakie urządzenie rozprasza lek. Standardowo sprzęty tego typu powinny mieć MMAD < 5 µm. Na rynku pojawiają się także urządzenia z możliwością regulacji wielkości cząstek, np. Sanity Pro.
- Czas inhalacji - im nebulizacja jest przeprowadzana wolniej tym jest bardziej efektywna. Nie mniej jednak stanowi to większe wyzwanie dla malucha.
- Ciągłość pracy - niektóre urządzenia wymagają przerwy po każdorazowym użyciu. Co znacznie utrudnia przeprowadzenie inhalacji u większej ilości osób. Większość nowoczesnych nebulizatorów dla dzieci pozwala na ciągłą pracę urządzenia, np. Inhalator Diagnostic Kids.
- Dodatkowe akcesoria - warto, aby w zestawie znalazły się maseczki dla dzieci i dla dorosłych. Niekiedy przydatny może okazać się ustnik oraz smoczek do inhalacji.
Nebulizacja – preparaty przeznaczone dla dzieci
Oprócz popularnego 0,9% roztworu chlorku sodu w ampułkach do inhalacji można wykorzystać również inne stężenia tej soli. Sięgając po Nebu dose hipertonic – 3% roztwór chlorku sodu, wspomagamy proces samooczyszczania się dróg oddechowych. Tego typu postępowanie sprawdza się w stanach zapalnych zatok oraz przy trudnościach w odksztuszaniu zalegającej wydzieliny. Nie mniej jednak stosowanie wyższych stężeń chlorku sodu u małych dzieci powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem.
Alternatywą jest także połączenie soli fizjologicznej z ektoiną – Ectodose. Preparat ten dodatkowo działa przeciwzapalnie, dlatego sprawdza się jako uzupełnienie kuracji w przypadku alergii, zaostrzeń astmy oskrzelowej oraz zapalenia oskrzeli. Dodatkowo również nawilża oraz wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych.
Inhalacja z zastosowaniem olejków eterycznych
Powszechnie dostępne inhalatory tłokowe nie nadają się do rozpylania olejków eterycznych. Dlatego jeśli chcemy wykorzystać ich drogocenne właściwości wspomagające leczenie nieżytów dróg oddechowych u dzieci można je zastosować nieco inaczej. Dobrze nadaje się do tego olejek z drzewa herbacianego- wystarczy dodać kilka kropli do miski z ciepłą wodą i pozostawić do swobodnego parowania. Wykonana w ten sposób inhalacja jest prostą czynnością, natomiast olejek eteryczny działa przeciwdrobnoustrojowo, co jest bardzo cenne w infekcjach dróg oddechowych.
Dostosowane dla małych dzieci są również plastry nasączone olejkami, np. Aromactiv, które to można stosować już u noworodków.
Jak wykorzystać inne olejki do inhalacji i jak właściwie korzystać z nebulizatora? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w artykule: Jak prawidłowo zrobić inhalacje u dziecka?
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.