Starając się o dziecko należy pamiętać nie tylko o przestrzeganiu zasad zdrowego stylu życiu, do których należą odpowiednio zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna, ale również o suplementacji. Dlaczego odpowiednia ilość składników odżywczych, witamin i minerałów jest tak ważna na etapie planowania ciąży? Wyjaśnia ekspert allecco.pl.
Domowe testy diagnostyczne: ciąża, alergia, narkotyki
Domowe testy diagnostyczne są szybkie i stosunkowo niedrogie w porównaniu z badaniami laboratoryjnymi. Ale czy są wiarygodne? Ekspert allecco.pl podpowiada, kiedy sięgać po domowe testy medyczne i jak interpretować ich wyniki.
- Jakie są zalety domowych testów diagnostycznych?
- Jak wykonać testy diagnostyczne w domu?
- Co oznacza dodatni wynik na teście?
- Popularne testy diagnostyczne domowego użytku
Wiele kobiet, podejrzewając zajście w ciążę, wykonuje test ciążowy. Jest to najbardziej popularny test diagnostyczny dostępny od lat na rynku. Obecnie asortyment ten szybko powiększa się i w sprzedaży pojawiły się produkty, które w warunkach domowych pozwalają na wykrycie wielu chorób oraz zaburzeń w organizmie. Mowa tutaj m.in. o testach na nietolerancję pokarmową, menopauzę, a także domowych testach alergicznych.
Jakie są zalety domowych testów diagnostycznych?
Szybkie testy diagnostyczne dostępne w aptece bez recepty mają wiele zalet, do których należą:
- możliwość wykonania w domu – nie trzeba iść do laboratorium, czekać w kolejce i tym samym niepotrzebnie tracić czasu;
- łatwa dostępność – rynek oferuje szeroki wybór domowych testów medycznych, które można nabyć w aptece, ale niektóre z nich są dostępne także w drogeriach;
- szybki wynik – pojawia się on najczęściej już po kilku minutach, natomiast na rezultaty badań wykonanych w laboratorium zazwyczaj musimy poczekać;
- proste do wykonania – domowe testy diagnostyczne nie powinny sprawiać trudności dorosłej osobie, najczęściej wiążą się z samodzielnym pobraniem próbki moczu, kału, śliny lub krwi;
- wysoka wiarygodność – testy, które można wykonać w domu są bardzo czułe i dokładne, a ich wiarygodność sięga zwykle ponad 95%;
- kontrola swojego stanu zdrowia – z łatwością pozwalają ocenić stan naszego zdrowia, kiedy coś nas niepokoi;
- niska cena – ich koszty są niewielkie w porównaniu z oznaczeniami wykonywanymi w laboratorium czy poprzedzającą je wizytą u lekarza.
Prawidłowo wykonane testy do domowego użytku, mimo dużej precyzyjności i wiarygodności, nie zastąpią wizyty u lekarza. Czasem może on zlecić powtórzenie badania w laboratorium, aby móc w pełni polegać na wyniku. Takie szybkie testy są bardzo pomocne, aby na bieżąco kontrolować stan zdrowia i wstępnie zdiagnozować problem. Nigdy nie zastąpią jednak profesjonalnej pomocy specjalisty.
Jak wykonać testy diagnostyczne w domu?
Domowe testy medyczne są łatwe do przeprowadzenia. Zazwyczaj producenci załączają dokładny opis ich wykonania, a instrukcje w formie video znaleźć można również w sieci. Ogólne zasady działania domowych testów diagnostycznych są następujące:
1. Należy pobrać materiał potrzebny do badania (np. kilka kropli moczu lub krwi), który przenosi się na zaznaczone miejsce na płytce. W przypadku testów strumieniowych czy paskowych, zanurzamy je bezpośrednio w materiale.
2. Pobrany materiał zostaje wchłonięty w bibułkę i przez nią przechodzi. Jeśli po drodze napotka na określone odczynniki chemiczne, które się w niej znajdują, zachodzi między nimi odpowiednia reakcja.
3. Utworzony związek jest wykrywany przez test i widoczny najczęściej w postaci zmiany zabarwienia określonego pola.
Aby jednak uzyskany wynik był poprawny, wykonując takie badanie w warunkach domowych, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- Przed wykonaniem testu zawsze należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką. Tylko jeśli oznaczenie zostanie przeprowadzone całkowicie poprawnie, możemy przyjąć uzyskany wynik za wiarygodny. Czasem nawet drobna niedokładność może przyczynić się do fałszywych wniosków.
- Należy przestrzegać czasu, po jakim powinniśmy odczytać uzyskany rezultat. Przed jego upływem nie wyciągajmy pochopnych wniosków. Z drugiej strony, jeśli będziemy czekać zbyt długo, wynik również straci na wiarygodności. Trzymajmy się mniej więcej tylu minut, ile zaleca producent.
- Bardzo ważna jest odpowiednia higiena podczas wykonywania domowych testów diagnostycznych. Materiał który pobieramy, jest łatwy do zanieczyszczenia, a im jest on bardziej czysty i dokładniej przeniesiony na płytkę, tym uzyskany wynik będzie wiarygodniejszy.
- Niektóre leki mogą wpływać na rezultat badania. Przykładowo, jeśli wykonujemy test na Helicobacter pylori z kału, nie zaleca się robić tego w okresie, kiedy przyjmujemy antybiotyki lub niektóre preparaty na zgagę, ponieważ mogą one hamować usuwanie tych bakterii z kałem. W ten sposób uzyskany wynik nie będzie miarodajny. Poza tym, osoby które były leczone w związku z zakażeniem Helicobacter pylori i chcą sprawdzić czy terapia okazała się skuteczna, nie powinny robić tego wcześniej niż 4 - 5 tygodni po zakończonej kuracji.
- Niekiedy warto zwrócić uwagę na porę dnia, kiedy wykonujemy badanie. Jeśli chcemy zatem przeprowadzić test ciążowy pamiętajmy, aby najlepiej zrobić to rano, ponieważ wtedy mocz będzie najmniej rozcieńczony. W innym wypadku stężenie hormonu, który jest wykrywany w tego typu testach, może być zbyt niskie i nie zostanie uchwycone. W konsekwencji otrzymany wynik okaże się fałszywie ujemny – kobieta jest w ciąży, mimo że test na to nie wskazuje.
- Nie używajmy testów po określonym przez producenta terminie ważności, ponieważ otrzymany rezultat nie będzie wiarygodny. Dotyczy to szczególnie osób, które powtarzają określone badanie co jakiś czas i przechowują takie testy w domu.
- Zwróćmy uwagę czy zakupiony test nie jest uszkodzony. Dlatego jeśli, po prawidłowym przeniesieniu materiału, na płytce testowej nie zabarwi się pole kontrolne, można uznać, że test nie działa sprawnie i należy przeprowadzić następny.
Co oznacza dodatni wynik na teście?
Szybkie testy diagnostyczne pozwalają w łatwy i wygodny sposób kontrolować stan zdrowia. O ile będą one wykonane poprawnie i zgodnie z zaleceniami na ulotce, o tyle wyniki są wiarygodne, a prawdopodobieństwo błędu niewielkie.
Pozytywny wynik na teście potwierdza obecność bakterii, podwyższonego stężenia hormonów czy innych substancji w badanym materiale. Uzyskując dodatni wynik w teście na Helicobacter dostajemy informację, że bakteria jest obecna w przewodzie pokarmowym. Pozytywny wynik testu ciążowego wskazuje ciążę, a testu na określone narkotyki potwierdza ich obecność. Pamiętajmy jednak, że wynik takiego domowego testu nie zastępuje wizyty u lekarza. Stanowi jednak bardzo cenną informację i pomaga w ustaleniu właściwego planu leczenia.
Popularne testy diagnostyczne domowego użytku
Asortyment testów do samodzielnego wykonania w warunkach domowych stale się powiększa. Stają się one coraz bardziej popularne, ponieważ rośnie świadomość społeczeństwa i chęć postawienia szybkiej diagnozy w przypadku niepokojących dolegliwości. Oto przykłady najbardziej znanych testów diagnostycznych:
- Test na nietolerancję pokarmową
Dostępne są zarówno testy, które pozwalają oznaczyć jedną nietolerowaną substancję, jak i takie, które jednocześnie potrafią wykryć ich znacznie więcej. Te drugie są jednak dosyć drogie – często kosztują kilkaset złotych, w zależności od liczby nietolerowanych składników, które sprawdzają. Przykładem popularnego testu tego typu jest test na nietolerancję glutenu. Do jego wykonania potrzebujemy zaledwie kroplę krwi, a już po 10 minutach możemy odczytać wynik i sprawdzić, czy faktycznie nasz organizm nie toleruje glutenu.
- Test na menopauzę
Najczęściej w opakowaniu znajdziemy dwie płytki testowe. W teście tym badane jest stężenie określonych hormonów, których poziom zmienia się właśnie w okresie menopauzy. Kobiety, które zauważają u siebie pierwsze objawy przekwitania i nieregularne miesiączki mogą wykonać taki test w domu, a następnie powtórzyć go po tygodniu, dla potwierdzenia wyniku. Aby przeprowadzić test na menopauzę należy pobrać kilka kropli moczu.
- Test owulacyjny
Może być wykorzystywany przez kobiety, które starają się zajść w ciążę. Dostępny test Domowe Laboratorium LH Test umożliwia określenie momentu w cyklu miesiączkowym, w którym dochodzi do owulacji. Test ten ułatwia rozpoznanie dni płodnych, w których prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe. Do jego przeprowadzenia również potrzebujemy niewielkiej ilości moczu.
- Test PSA
Dodatni wynik testu na prostatę świadczy o nieprawidłowych zmianach w obrębie gruczołu krokowego. Przykładem jest test Domowe Laboratorium PSA. Producenci tego testu zalecają jego regularne - coroczne wykonywanie u mężczyzn po 50-tym roku życia. Jest dyskretny, szybki i wygodny. W przypadku uzyskania dodatniego wyniku należy stosunkowo szybko skontaktować się z lekarzem.
- Test narkotykowy
Szybki test, wykrywający sześć popularnych narkotyków. Można go przeprowadzić na podstawie próbki moczu lub śliny. Niezależnie od rodzaju, test narkotykowy można wykonać o dowolnej porze dnia. W razie wykrycia danego narkotyku, w oznaczonym polu pojawi się barwny prążek.
- Test na krew utajoną w kale
Test ten przeprowadza się, aby wstępnie określić, czy nie doszło do zmian w obrębie jelita grubego. Pozwala wykryć je stosunkowo wcześnie, zanim chory zacznie odczuwać niepokojące objawy, co daje większe szanse na wyleczenie. Do wykonania tego testu trzeba pobrać próbkę kału.
- Test na obecność Helicobacter pylori
Aby sprawdzić, czy za odczuwane przez nas dolegliwości żołądkowe odpowiadają bakterie Helicobacter pylori, możemy przeprowadzić domowy test z krwi lub kału na obecność tych patogenów. Test na Helicobacter z kału wykrywa aktualne zakażenie. Natomiast dodatni wynik testu z krwi, może świadczyć również o tym, że owszem, doszło do zakażenia, ale jakiś czas wcześniej i nie wymaga ono już leczenia. Zatem test z kału lepiej więc obrazuje aktualny stan zdrowia.
Domowe testy diagnostyczne stanowią bardzo ciekawą alternatywę dla tradycyjnych badań w laboratorium. Są nie tylko niedrogie, szybkie i wygodne, ale również wiarygodne. Jednocześnie stanowią przydatne narzędzie do samodzielnego kontrolowania swojego stanu zdrowia i reagowania w przypadku uzyskania niepokojących wyników. Z tych względów są więc coraz bardziej doceniane i częściej wykorzystywane przez pacjentów.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.