Czym jest alergia, a czym marsz alergiczny? Jak pomóc cierpiącym na tą chorobę, kiedy odczulać, jak leczyć naturalnie? Na najczęstsze pytania czytelników odpowiada ekspert allecco.pl.
Czy to alergia?
Alergia – to wynik nieprawidłowej reakcji organizmu na czynniki, które normalnie są obojętne dla organizmu, co może skutkować takimi objawami jak nieżyt nosa, kaszel, kichanie, zapalenie spojówek, swędzenie skóry, czy wysypka na skórze. Za okres wzmożonych alergii uznaje się okres od maja do sierpnia, w których dochodzi do pylenia m.in. traw, pokrzywy, szczawiu zwyczajnego, bzu zwyczajnego, lipy, bylicy, babki, grzybów jak również wzmożonej ekspozycji na słońce oraz narażenia na ukąszenia przez różnego rodzaju owady.
Nie bez znaczenia pozostają również alergeny takie jak roztocza kurzu domowego czy zarodki grzybów pleśniowych, których działanie w okresie wiosenno-letnim nasila się, mimo iż na co dzień mamy z nimi do czynienia w naszych domach.
To alergia – co dalej?
Zdiagnozowanie alergii, związane jest bezpośrednio z wyodrębnieniem alergenu odpowiedzialnego za objawy alergiczne, lub rzadziej spotykane kilku alergenów, które jednocześnie odpowiadają za występowanie danej reakcji alergicznej. W celu ich ustalenia przeprowadza się testy skórne lub radioimmunologiczne, których wynik często nie jest jednoznaczny. Walka z alergią wbrew pozorom zatem nie jest taka łatwa. Spośród proponowanych rozwiązań zastosowanie znajdują leki przeciwalergiczne dostępne w aptekach lub immunoterapia potocznie nazywana odczulaniem. Większą popularnością cieszy się farmakologiczne leczenie alergii, przez wzgląd na to, że immunoterapia jest dość kosztowną metodą leczenia, nie dającą gwarancji całkowitego wyleczenia. W przypadkach wyleczenia, alergia może po jakimś czasie jednak nawracać. Ponadto odczulanie przeciwwskazane jest u pacjentów z chorobą wieńcową, nadczynnością tarczycy, chorobą nowotworową jak również astmą.
Farmakologiczne leczenie alergii
Odczyn alergiczny spowodowany jest podwyższeniem poziomu histaminy w organizmie, w związku z czym leki stosowane w leczeniu alergii nazywane są lekami przeciwhistaminowymi, które można podzielić na I i II generacji. Leki pierwszej generacji to leki, w których substancją czynną jest m.in. klemastyna, hydroksyzyna czy anazolina, natomiast w lekach II generacji substancjami czynnymi są cetyryzyna, loratadyna oraz ebastyna.
Zarówno leki I jak i II generacji oprócz leczniczego działania, mogą powodować senność dlatego zaleca się ich zażywanie w godzinach wieczornych przed snem. W leczeniu alergii stosowane są również koromony, jednakże powodzenie terapii, uzależnione jest od zażywania ich z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, co zapobiega wystąpieniu pierwszych objawów alergii. Nie jest to jednak proste przez wzgląd na trudność przewidzenia czasu, w którym wystąpi odczyn alergiczny.
Do lekarza czy do apteki?
Leki przepisywane przez lekarza, zawierają te same substancje lecznicze w tych samych dawkach, co leki dostępne bez recepty, jednakże zasadnicza różnica polega na ilości tabletek w opakowaniu w stosunku do ceny danego preparatu. Opakowanie przepisywane przez lekarza zazwyczaj zawiera 30 tabletek, natomiast odpowiedni lek zawierający tę samą substancję czynną dostępny bez recepty zawiera 7 do 10 tabletek przy takiej samej cenie zakupu dla pacjenta.
W przypadku alergii, zwłaszcza skórnych zaleca się także wspomagająco stosowanie wapna, które można zakupić w każdej aptece bez recepty.
Z alergią da się żyć!
Z ostatnich badań wynika że, alergia dotyka 15-25% populacji na świecie i z roku na rok procent ten wzrasta. W Polsce szacuje się, że do grona alergików zalicza się 25-30% populacji, również z tendencją wzrostową. Mimo to, dostępność preparatów ułatwiających normalne funkcjonowanie w okresach wzmożonej aktywności alergenów jest na tyle szeroka oraz w dużej mierze skuteczna, że przy odpowiednim dobraniu oraz zażywaniu zgodnie z zaleceniami, możemy łatwo zapomnieć o naszej przypadłości i cieszyć się urokami wiosny i lata.