Alergia na roztocza kurzu domowego - czy wiesz z kim mieszkasz?
- Co to jest alergia?
- Objawy alergii
- Jak zapobiegać?
- Apteka rekomenduje Allergoff
- Metody leczenia
Co to jest alergia?
Alergia to skłonność układu immunologicznego do nieprawidłowej, często nadmiernej reakcji na czynnik (alergen), który jest obojętny dla zdrowego organizmu. Alergia na roztocza kurzu domowego to jedna z najczęściej spotykanych alergii. Jest bardzo trudna do opanowania, bo kurz jest właściwie wszędzie. Roztocza kurzu domowego bytują przede wszystkim w pościeli (poduszki, materace), ale również w dywanach, zasłonach, tapicerowanych meblach i pluszowych zabawkach. Żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym. Przyczyną alergii na roztocza kurzu domowego są odchody roztoczy, a dokładniej obecne w nich białka.
Objawy alergii
Objawy alergii na roztocza utrzymują się przez cały rok, ale najbardziej nasilają się w okresie jesienno-zimowym, co związane jest z sezonem grzewczym. Objawy alergii najbardziej dokuczają rano. To dlatego, że najwięcej roztoczy znajduje się w łóżku. Do najczęstszych objawów uczulenia na roztocza zalicza się: nieżyt nosa, wodnisty katar, napady kichania, zapalenie spojówek (łzawienie, swędzenie i pieczenie oczu), drapanie w gardle, duszność, suchy napadowy kaszel, czasem zmiany skórne (czerwone, łuszczące się plamy na skórze). Objawy mogą także przybierać formę nawracającego zapalenia górnych dróg oddechowych czy atopowego zapalenia skóry. Nieleczona alergia na roztocza może być przyczyną rozwoju astmy oskrzelowej.
Jak zapobiegać?
Podstawowym sposobem profilaktyki alergii na roztocza kurzu domowego jest ich eliminacja ze środowiska domowego. Unikanie kontaktu z alergenem zmniejsza nasilenie objawów choroby i zapotrzebowanie na leki. W domu powinno być chłodno i sucho. Temperatura powietrza nie powinna przekraczać 21°C, a wilgotność 50%. Roztocza są wrażliwe na zmiany temperatur. W ich usuwaniu pomagają temperatury bardzo niskie i wysokie, dlatego pościel należy prać w temperaturze powyżej 60°C, a pluszowe zabawki można raz na kilka miesięcy zamrozić.
W celu zmniejszenia ilości roztoczy w domach, należy:
• stosować pokrowce barierowe na materac i pościel,
• odkurzać materac co najmniej raz w miesiącu,
• po każdej nocy odwracać pościel na drugą stronę, aby nie doprowadzić do jej zawilgocenia,
• usunąć z domu dywany i wykładziny i zastąpić je łatwą do zmywania podłogą (panele, terakota),
• przynajmniej raz w tygodniu odkurzać wszystkie powierzchnie, najlepiej przy pomocy odkurzaczy z filtrami,
• zrezygnować z gromadzących kurz bibelotów, a książki i pluszowe zabawki przechowywać w zamkniętych szafkach,
• nie stosować mioteł i suchych mopów do omiatania mebli i ścian,
• nie suszyć prania w mieszkaniu,
• nie używać nawilżaczy powietrza.
Apteka rekomenduje Allergoff
Na rynku dostępne są preparaty ułatwiające walkę z alergenami obecnymi w kurzu domowym. Największą popularnością cieszą się aerozole przeznaczone do usuwania alergenów z trudno dostępnych miejsc, gdzie wymagane jest głębokie wnikanie preparatu (łóżka, materace). Przykładem skutecznego aerozolu, który neutralizuje roztocza kurzu domowego jest dostępny w naszej aptece Allergoff. Przydatny jest także dodatek do prania Allergoff Wash, które eliminuje roztocza już w temperaturze 30°C. Można stosować również emulsję do mycia Allergoff
Metody leczenia
Do złagodzenia objawów uczulenia konieczne jest przyjmowanie leków w postaci tabletek lub aerozoli do nosa. W leczeniu objawowym alergii na roztocza kurzu domowego stosuje się leki przeciwalergiczne i glikokortykosteroidy, jednak po odstawieniu leków, objawy choroby wracają.
Skutecznym leczeniem alergii na roztocza kurzu domowego jest odczulanie (immunoterapia alergenowa). Jest to długotrwałe leczenie (trwa od trzech do pięciu lat) pod kontrolą alergologa, w czasie którego dochodzi do stopniowego zwiększania tolerancji na alergeny roztoczy. Odczulanie likwiduje objawy choroby lub zmniejsza ich intensywność. Po zakończeniu odczulania chorzy nie mają objawów często przez 5-10 lat lub jeszcze dłużej. Skuteczność odczulania sięga 70-80%.
mgr Izabela Winiarek
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.