Alergiczny katar
Katar alergiczny inaczej nazywany katarem siennym to zapalenie błony śluzowej nosa wywołane przez alergeny – głównie pyłki roślin. Jak sobie z nim radzić? Jakie leki warto stosować? Przeczytaj porady eksperta allecco.pl
- Objawy kataru siennego
- Leki na katar sienny
- Jak stosować wapno?
Objawy kataru siennego
Najczęstszymi alergenami w Polsce są pyłki traw np. wiechlina łąkowa, tymotka łąkowa, żyto, kostrzewa łąkowa, chwasty np. babka lancetowata, bylica pospolita, drzewa np. brzoza, leszczyna, dąb, wierzba.
Najpopularniejszymi objawami kataru siennego są częste kichanie, świąd w nosie i towarzysząca jemu obfita wydzielina oraz objawy związane z zapaleniem spojówek, bólami głowy, zaburzeniami snu i koncentracji. Jeżeli jesteś alergikiem to wraz z początkiem wiosny mogą wystąpić u Ciebie powyższe objawy i utrudnić Ci codzienne funkcjonowanie.
Leki na katar sienny
Lekami pierwszego wyboru są donosowe krople obkurczające naczynia w nosie udrażniające zatkany nos lub leki przeciwhistaminowe zapobiegające narastaniu objawów alergicznych takich jak kichanie, swędzenie nosa i wyciek wydzieliny. Wśród najczęściej polecanych kropli obkurczających naczynia krwionośne znajdziemy te, w których podstawową substancją czynną jest chlorowodorek ksylometazoliny np. Xylorin, Otrivin Allergy, Nasic, Xylogel, Xylometazolin, Sudafed XyloSpray lub kromoglikan dwusodowy np. Cromohexal. Pomocniczo również zaleca się pielęgnację nosa tzw. wodą morską, która będzie pomagać udrażniać zalegającą wydzielinę oraz nawilżaj błonę śluzową nosa np. Marimer, Disnemar.
Bardzo skutecznym rozwiązanie problemu z alergią jest stosowanie w okresie wzmożonego pylenia stosowanie leków przeciwhistaminowych, które zostały sklasyfikowane jako leki I, lub II generacji. Leki I generacji zawierają w składzie takie substancje jak: hydroksyzyna, klemastyna, prometazyna i natomiast leki II generacji zawierają loratadynę, cetyryzynę, ebastynę. Leki przeciwhistaminowe zarówno I jak i II generacji hamują działanie histaminy i zapobiegają rozprzestrzenianie się stanu zapalnego. Preparaty te łagodzą objawy zarówno dotyczące nosa jak i oczu oraz łagodzą obawy idiopatycznej pokrzywki, która czasami towarzyszy alergiom. Leki przeciwhistaminowe I i II generacji dostępne są bez recepty i występują pod takimi nazwami jak: Allegra, Allertec, Alerzina, Ameril Bio, Claritine Allergy, Zyrtec. Leki te czasami oprócz dobroczynnego działania przeciwalergicznego mogą powodować senność, otępienie , zaburzenia koordynacji ruchowej. W lekach przeciwhistaminowych II generacji osiągnięto zmniejszenie tych niekorzystnych skutków ubocznych, ale również w ich przypadku zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności podczas prowadzenie pojazdów mechanicznych oraz podczas wykonywania prac fizycznych.
Jak stosować wapno?
Ponadto w katarze alergiczny dodatkowo zaleca się zażywania wapna, które wykazuje działanie przeciwalergiczne. Wapno występuje w postaci tabletek rozpuszczalnych w wodzie np. Allertec Wapno Plus, Calcium 300 Alergo, Calcium Alergo Plus lub w postaci syropu np. Calcium Sandoz Forte, Calcium Hasco. Należy dodatkowo unikać styczności z alergenami czyli unikać spacerów zwłaszcza w miejscach takich jak parki i łąki gdzie ich stężenie jest największe, stosować maseczki filtrujące powietrze, po powrocie do domu wziąć kąpiel i zmienić odzież, aby pozbyć się z ciała alergenów.
Nieleczony katar sienny może prowadzić do poważnych schorzeń takich jak astma oskrzelowa, dlatego nie należy bagatelizować problemu i w porę reagować.
mgr farm. Olga Piwko
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.