Chrom wpływa na wiele procesów związanych z przemianą materii. Niedobór tego pierwiastka niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Dlaczego chrom jest tak ważnym składnikiem diety szczególnie w przypadku osób odchudzających się? Wyjaśnia ekspert allecco.pl
Czym jest błonnik?
Błonnik to substancja pochodzenia roślinnego nie ulegająca trawieniu poprzez enzymy trawienne układu pokarmowego człowieka o bogatych właściwościach zdrowotnych dla organizmu.
- Właściwości błonnika
- Źródła błonnika
- Błonnik a odchudzanie?
Właściwości błonnika
Wśród najcenniejszych właściwości znajdziemy jego pozytywny wpływ na gospodarkę węglowodanową poprzez obniżenie stężenia glukozy, pobudzenie perystaltyki jelit i procesów trawienia, obniżenie poziomu cholesterolu. Ponadto błonnik pęczniejąc w przewodzie pokarmowym wiąże wiele szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn oraz daje uczucie sytości dzięki czemu znalazł zastosowanie w dietach odchudzających i oczyszczających.
Źródła błonnika
Błonnik jest zalecany profilaktycznie przez WHO w ilości 20-40 g dziennie, zapobiegając takim schorzeniom jak : miażdżyca, cukrzyca, choroby serca, nowotwory, a także otyłość. Błonnik jest substancją polecaną bardzo często przy zaparciach, a nawet przy poważnych schorzeniach jelitowych takich jak hemoroidy czy nowotwory jelita grubego.
Naturalnie błonnik występuje w warzywach, owocach, produktach zbożowych min. kasze, płatki zbożowe, otręby, musli, pieczywo żytnie i razowe oraz ryż. Spore ilości błonnika występują również w nasionach roślin strączkowych takich jak fasola czy groch. Wśród owoców najlepiej wybrać w sezonie maliny, jeżyny, porzeczki, natomiast w zimie warto podjadać suszone śliwki i morele, rodzynki, żurawinę, a także jabłka, cytryny. Dużą zawartość błonnika spotkamy także w orzechach min. laskowych, ziemnych, włoskich oraz pistacjowych.
Błonnik a odchudzanie?
W zależności od stosowanej diety ilość błonnika dostarczana do organizmu jest różna. W wielu dietach produkty bogate w błonnik są eliminowane, ze względu na kaloryczność produktu, który go zawiera lub niemożliwość łączenia tego produktu z dozwolonymi produktami w danej diecie. Co wtedy? Oczywiście dostępne są w aptece suplementy zawierające w składzie sam błonnik np. Błonnik lub zawierające błonnik i inne substancje ułatwiające odchudzanie np. Błonnik z ananasem, Błonnik ze śliwką w postaci tabletek oraz granulaty takie jak Colon C polecane np. przy diecie bezglutenowej.
Należy zachować odstęp około godziny jeżeli przyjmujemy inne leki, ponieważ ma on zdolności wiązania się z nimi, co może spowodować obniżenie skuteczności terapii.
Czy takie odchudzanie jest bezpieczne? Oczywiście zgodnie z zaleceniami tak. Nie należy natomiast przekraczać zalecanych dawek, ponieważ mogą wystąpić bóle brzucha, wzdęcia lub biegunki. Błonnik przeciwwskazany jest dla osób z stanami zapalnymi żołądka, jelit, trzustki oraz przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Błonnik występujący w poszczególnych produktach stanowi podstawę piramidy żywieniowej człowieka. Jego obecność w organizmie jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania oraz utrzymywania prawidłowej masy ciała. Ma on także wiele korzystnych właściwości przyczyniających się do utrzymania naszego zdrowia teraz oraz w perspektywie dalszego naszego życia i zdrowia...
A zatem od dzisiaj może pistacje na przekąskę?
Artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.