Jak właściwie podejść do tematu zrzucania zbędnych kilogramów, żeby efektywnie i zdrowo schudnąć? Podpowiadamy jak obniżyć masę ciała i poprawić kondycję organizmu oraz wytrwać z sukcesem w tym ważnym dla naszego zdrowia postanowieniu.
Chrom na odchudzanie – jak wybrać i jak dawkować?
Chrom wpływa na wiele procesów związanych z przemianą materii. Niedobór tego pierwiastka niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Dlaczego chrom jest tak ważnym składnikiem diety szczególnie w przypadku osób odchudzających się? Wyjaśnia ekspert allecco.pl
- Chrom na odchudzanie
- Chrom właściwości
- Chrom – tabletki na odchudzanie
- Chrom organiczny czy nieorganiczny?
Chrom na odchudzanie
Chrom to popularny składnik suplementów diety pomagających zrzucić zbędne kilogramy. Ten mikroelement bierze udział w wielu procesach przemiany materii. Przede wszystkim bierze udział w procesach regulacji wrażliwości komórek na insulinę oraz metabolizmu węglowodanów i białek. Jak wybrać najlepiej przyswajalny chrom w tabletkach? W jakich produktach spożywczych można znaleźć ten cenny pierwiastek? Najważniejsze informacje na temat chromu w diecie można znaleźć poniżej.
Chrom właściwości
Chrom w organizmie występuje w ilości zaledwie 6 mg. Nie mniej jednak ten pierwiastek śladowy wpływa na szereg bardzo ważnych procesów metabolicznych:
- Jest składnikiem czynnika tolerancji glukozy i bierze udział w kontroli poziomu cukru we krwi.
- Jest elementem składowym licznych enzymów trawiennych i bierze udział w trawieniu cukrów i białek.
- Zmniejsza stężenie „złego cholesterolu” (LDL), a zwiększa „dobrego” (HDL).
To między innymi ze względu na powyższe właściwości chromu wykorzystywany jest on jako składnik suplementów diety dla cukrzyków. Odpowiedni poziom tego pierwiastka w organizmie sprawia, że insulina lepiej wykorzystywana jest przez komórki. Co ma ogromne znaczenie w przypadku zmniejszonej wrażliwości na ten hormon, a więc m.in. u pacjentów z cukrzycą typu 2.
Chrom – tabletki na odchudzanie
Wśród osób chcących zrzucić zbędne kilogramy bardzo istotnym składnikiem diety jest chrom. Pierwiastek ten pozwala przyspieszyć utratę masy ciała. Przede wszystkim dlatego, że bierze udział w procesach związanych ze zwiększeniem wrażliwości komórek na insulinę. Tym samym reguluje poziom cukru we krwi.
Dodatkowo ten mikroelement bierze udział w procesach związanych ze spalaniem tkani tłuszczowej. Takie efekty można osiągnąć regularnie sięgając po chrom. Na słodycze, a raczej ich unikanie, potrzebna jest również silna wola oraz odpowiednia dieta, skomponowana z pełnowartościowych posiłków, spożywanych o tych samych porach. Dodatkowo zwiększona aktywność fizyczna, która przyspieszy metabolizm, sprawią że nadwaga szybko zniknie. Zatem sukcesem w osiągnięciu idealnej sylwetki nie jest tylko stosowanie suplementów na odchudzanie, ale również odpowiednia dieta oraz regularne, indywidualnie dostosowane ćwiczenia.
Chrom organiczny czy nieorganiczny?
Bezpieczna dawka chromu dostarczana z pożywieniem w przypadku osób dorosłych to:
- 50 – 200 µg na dobę.
U osób z zaburzeniami tolerancji glukozy zaleca się wyższe dawki chromu w zakresie:
- 400 – 600 µg na dobę.
Ogromne znaczenie dla przyswajalności pierwiastka ma jego postać. Wchłanianie chromu z soli nieorganicznych wynosi ok. 1%. Najlepiej jeśli występuje on w postaci soli organicznej na III stopniu utlenienia, np. pikolinian chromu. Biodostępność chromu zwiększa się w obecności witaminy C. Zmniejsza natomiast kiedy jest on przyjmowany z żelazem, manganem, cynkiem czy wapniem. Dlatego stosowanie tych składników powinno być oddzielone w czasie.
Niewątpliwie najbardziej wartościowym źródłem pierwiastka jest pożywienie. Chrom – gdzie występuje, czyli po jakie produkty spożywcze sięgać?
- drożdże,
- pełnoziarniste pieczywo,
- gruboziarniste kasze i płatki,
- mięso indycze i kurze,
- podroby,
- ryby i owoce morza,
- kiełki pszenicy,
- groszek zielony,
- brokuły.
Dzienne zapotrzebowanie na chrom zostanie zaspokojone kiedy dieta będzie pełnowartościowa i różnorodna. Tabletki z chromem dodatkowo uzupełnią jego poziom. Podczas suplementacji należy jednak pamiętać, aby nie sięgać w nadmiarze po produkty z chromem. Zarówno nadmiar chromu, jak i jego niedobór mogą mieć dla organizmu poważne konsekwencje.
Bibliografia:
- Błoniarz J., Zaręba S.; Badanie zawartości niklu i chromu w suplementach diety wspomagających odchudzanie; Rocznik Państwowego Zakładu Higieny; 2011/62/2.
- Krzysik M., Grajeta H.; Rola chromu w etiopatogenezie wybranych chorób; Bromatologia, chemia, toksykologia – 2010/3/str. 428 – 435.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.