Zdrowie dziecka: kwasy omega-3 – jak wybrać?
Kwasy omega-3 pełnią bardzo ważną rolę w rozwoju układu nerwowego dziecka, i to już w okresie prenatalnym. Jak uzupełniać dietę o ten cenny składnik i jak znaleźć właściwy preparat dla dziecka? Podpowiada ekspert allecco.pl.
- Rola kwasów omega-3 w organizmie dziecka
- Źródła kwasów omega-3
- Kiedy uzupełniać dietę dziecka o kwasy omega-3?
- Suplementacja kwasami omega-3
- Kwasy omega-3 a rozwój intelektualny i psychoruchowy dziecka
- Kwasy omega-3 dla lepszej koncentracji
Do grupy kwasów omega-3 należy szereg związków chemicznych, jednak najważniejsze z nich to kwas DHA (dokozaheksaenowy) i kwas EPA (eikozapentaenowy). Odpowiadają one za prawidłowe funkcjonowanie komórek nerwowych już w czasie życia płodowego. Nic więc dziwnego, że odpowiednia zawartość kwasów omega-3 w ciąży zapewni dziecku prawidłowy rozwój układu nerwowego, a przede wszystkim mózgu i narządu wzroku. Należy również pamiętać, że organizm nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować sobie kwasów omega i muszą być one dostarczane z pożywieniem.
Rola kwasów omega-3 w organizmie dziecka
Kwasy omega-3 są bardzo ważnym elementem układu nerwowego oraz narządu wzroku. Dzieje się tak ponieważ kwas DHA:
- to główny składnik budulcowy błon komórek centralnego układu nerwowego oraz siatkówki oka,
- odpowiada za prawidłowe ukrwienie tkanek i przepływ impulsów nerwowych,
- zapewnia odpowiednie stężenie i funkcjonowanie rodopsyny, światłoczułego barwnika znajdującego się w zewnętrznych pręcikach siatkówki, a tym samym odpowiada za ostrość widzenia.
Kwasy omega-3 dla dzieci są szczególnie ważne, gdyż wspomagają układ immunologiczny w walce z infekcjami, głównie górnych dróg oddechowych, a także działają przeciwzapalnie. Odpowiednia ilość kwasów omega-3 w diecie zmniejsza ryzyko alergii oraz poprawia wchłanianie wapnia z pożywienia, wspierając tym samym układ kostny naszej pociechy.
Źródła kwasów omega-3
W życiu płodowym dziecko czerpie kwasy omega z organizmu matki, później są mu one dostarczane wraz z mlekiem. A co dalej ze spożyciem odpowiedniej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych? Niestety, współczesna dieta nie sprzyja dostarczaniu do organizmu dziecka wystarczającej ilości kwasów omega-3. Powodów jest kilka.
Przede wszystkim jemy za mało produktów bogatych w kwasy omega-3, a mianowicie tłustych ryb morskich, takich jak: halibut, flądra, łosoś, dorsz, makrela. Kiedy już uda się nam przekonać malucha do zjedzenia ryby, zazwyczaj smażymy ją na oleju roślinnym, zabijając cenne składniki, a dostarczając głównie szkodliwych tłuszczy trans. Ponadto w przemyśle spożywczym bardzo dużo używa się kwasów omega-6, które również należą do rodzinny niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, ale rywalizują z kwasami omega-3 o dostęp do wspólnych układów enzymatycznych i wchłanianie w organizmie.
Kasy omega-6 są również ważne dla dziecka, dlatego istotne, by spożywało ono oleje roślinne, orzechy czy produkty zbożowe, jednak przetwarzanie żywności sprawia, że dostarczamy ich zdecydowanie za dużo do naszego organizmu, co blokuje właściwe funkcjonowanie kwasów omega-3. Nic więc dziwnego, że ze względu na niewielkie spożycie produktów z kwasami omega-3, pediatrzy zalecają ich uzupełnianie w postaci suplementów diety lub tranu dla dzieci.
Kiedy uzupełniać dietę dziecka o kwasy omega-3?
Gdy nasze maleństwo nie jest już karmione piersią, ani mlekiem modyfikowanym, w jego diecie głównym źródłem kwasów omega-3 powinny być ryby morskie. Te jednak, w zależności od gatunku oraz sposobu przyrządzania, moją różną zawartość kwasów omega-3. Najwięcej tych cennych składników zawiera łosoś atlantycki, a znacznie mniej dorsz czy halibut.
Niezależnie od rodzaju ryby, najlepiej gdy jest ona pieczona lub gotowana. W takiej formie dziecko powinno spożywać ryby trzy razy w tygodniu. Według zaleceń dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega- 3 dla dzieci to 150 - 200 mg.
Kiedy nasza pociecha nie je ryb, nie mamy jej jak zapewnić odpowiedniej ilości tych składników w diecie, warto wtedy sięgnąć po suplementy i witaminy z kwasami omega-3.
Suplementacja kwasami omega-3
Sięgając po preparat dla dzieci z kwasami omega-3, należy zwrócić uwagę, by wybrać taki zawierający nie tylko kwas DHA, ale także EPA. Dlaczego? Kwas DHA jest elementem budulcowym komórek nerwowych, natomiast kwas EPA pełni rolę regulacyjną, gdyż zabezpiecza przed uwalnianiem z błon komórkowych kwasu DHA, a w przypadku jego braku może być on przekształcany w kwas DHA i spełniać jego funkcje.
Zatem tylko suplementacja obiema formami da oczekiwane efekty. Przykładem takiego produktu, w przystępnej dla dzieci formie, są Mollers Omega–3 Rybki. Warto również pamiętać, że cennym źródłem kwasów omega – 3 jest tran, szczególnie ten dobrej jakości, np. Mollers tran norweski.
Kwasy omega-3 a rozwój intelektualny i psychoruchowy dziecka
Od kilku lat prowadzone są badania pokazujące wpływ kwasów omega-3 na rozwój psychoruchowy oraz intelektualny dziecka. Nic dziwnego, skoro budując układ nerwowy oraz wspierając narząd wzroku, kwas DHA nie tylko umożliwia szybsze i efektywniejsze przewodnictwo nerwowe, ale także poprawia percepcję.
Dzięki temu dziecko dużo szybciej uczy się i zapamiętuje, nie ma problemów ze skupieniem uwagi, dostosowaniem się do nowych rzeczy. Maluch nie jest lękliwy i nadpobudliwy, nie cierpi na wahania nastrojów. Właśnie dlatego tak ważne jest zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości wartościowych kwasów omega-3 na co dzień. Tym bardziej, że ich niedobór w organizmie bardzo szybko jest zastępowany przez szkodliwe kwasy tłuszczowe trans pochodzące z wysoko przetworzonej żywności.
Kwasy omega-3 dla lepszej koncentracji
Warto zastanowić się, czy nie rozpocząć suplementacji kwasami omega-3 u naszej pociechy przed rozpoczęciem roku szkolnego, aby umożliwić jej łatwiejszą aklimatyzację w nowym środowisku i powrót z wakacyjnego luzu do codziennych obowiązków.
Preparatem bogatym w kwasy omega-3 oraz zawierającym olej z wiesiołka i ryb, rekomendowanym dla dzieci w celu poprawy koncentracji i rozwoju psychoruchowego, jest Eye Q dostępny w formie smacznego syropu lub kapsułek dla starszych dzieci.
W związku z tym, że kwasy omega-3 trzeba uzupełniać od samego początku życia dziecka, na rynku występują preparaty zawierające witaminę D3 oraz kwasy omega-3, dedykowane do wieku dziecka, np. Bioaron Baby 6m+.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.