Zacznij swój dzień bez papierosa
Budzisz się rano i od razu sięgasz po papierosa. A gdyby spróbować to zmienić? Jak zacząć walkę z paleniem?
- Jak się przygotować?
- Tyle różnych leków - który wybrać?
Jak się przygotować?
Każdy dzień jest dobry, żeby zacząć walkę z nałogiem. Warto jednak odpowiednio przygotować się do tego niełatwego zadania, aby zwiększyć swoje szanse na rzucenie palenia na dobre. Na początku zadaj sobie pytanie: jaki jest Twój cel? Czy chcesz zredukować liczbę wypalanych papierosów i rzucić całkowicie dopiero za jakiś czas, czy czujesz się na siłach odstawić papierosy z dnia na dzień? Określ też ramy czasowe i znajdź osoby, które wesprą Cię w trudnych chwilach.
Organizm pozbawiony nagle nikotyny może wykazywać nieprzyjemne objawy głodu nikotynowego. Dlatego bardzo trudno walczyć z paleniem i zdarza się, że część osób powraca do nałogu lub przerywa terapię. Nie należy popadać w zwątpienie jeśli za pierwszym czy kolejnym razem nie uda się osiągnąć pełnej abstynencji, ale warto rozważyć w takiej sytuacji dołączenie środków farmakologicznych.
Tyle różnych leków - który wybrać?
Jest wiele możliwości wspomagania rzucania palenia. Najbardziej popularne są produkty dostępne bez recepty zawierające nikotynę lub cytyzynę. Mechanizmy działania leków z nikotyną i cytyzyną nieco się różnią. Nikotynowa Terapia Zastępcza (NTZ) jest skuteczną formą leczenia palaczy, zalecaną przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia)1. Polega na podawaniu czystej, terapeutycznej nikotyny w zmniejszających się dawkach i przez określony czas, co pomaga odzwyczaić się od nikotyny bez odczuwania objawów odstawiennych. Szereg postaci leku pozwala na odpowiednie dobranie produktu do potrzeb pacjenta, co może wpłynąć na przestrzeganie przez niego zaleceń. Należy wyraźnie zaznaczyć, że prawidłowo prowadzona Nikotynowa Terapia Zastępcza nie powoduje uzależnienia. Dlatego w przypadku wątpliwości jak stosować dany lek należy skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem. Terapia nikotyną jest przeciwwskazana u osób, które nigdy nie paliły, a także u dzieci.
W przypadku cytyzyny, konieczne jest przyjmowanie tabletek lub kapsułek w stałych odstępach czasu, na początku dość krótkich (co 2 godz.), z czasem się one wydłużają (co 5 godz.) 2. Nikotyna z papierosa jest wypierana przez cząsteczki cytyzyny i dochodzi do częściowego tylko pobudzenia receptorów nikotynowych, w wyniku czego odczuwanie przyjemności płynącej z palenia jest zredukowane, ale niekoniecznie wyeliminowane całkowicie. Terapia cytyzyną nie jest wskazana w przypadku kobiet w ciąży i karmiących, a także u pacjentów po niedawno przebytym zawale serca lub udarze mózgu2. Dla takich osób lepiej rozważyć Nikotynową Terapię Zastępczą, która może być stosowana przez wspomniane grupy pacjentów pod nadzorem lekarza.3
Niezależnie od wybranej formy rzucania palenia, ważne, aby być konsekwentnym i wytrwale dążyć do celu – życia wolnego od papierosów.
Źródła:
1. WHO Model List of Essential Medicines, 16th list, March 2010, p.29.
2. ChPL Desmoxan
3. ChPL Nicorette CoolBerry
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.