Skóra niemowlaka w momencie przyjścia na świat jest jeszcze nie do końca dojrzała. Prawidłowa pielęgnacja wspiera jej naturalny rozwój i zapobiega uszkodzeniom. Jak pielęgnować skórę noworodka aby nie uszkodzić naskórka? Czego nie używać do pielęgnacji kikuta pępowinowego?
Wyprawka dla noworodka, lista rzeczy do szpitala dla mamy i dziecka
Najlepszym momentem na przygotowanie wyprawki dla noworodka jest początek trzeciego trymestru. Zalecamy spakowanie jednej torby dla ciężarnej, a drugiej dla maluszka. Co warto kupić oczekując na nowego członka rodziny?
- Ubranka dla niemowlaka
- Kosmetyki do przewijania i inne artykuły higieniczne dla niemowlaka
- Kosmetyki do kąpieli dla niemowlaka
- Co dla mamy jest potrzebne w szpitalu? Jakie dokumenty są wymagane?
- Ubrania i przybory dla mamy
- Akcesoria pomocne przy karmieniu piersią
Ubranka dla niemowlaka
Prawdopodobnie masz już niezliczone ilości małych ubranek dla Twojego bobasa. Z pewnością znasz też jego przybliżoną jego wagę. Na tej podstawie możesz oszacować, który rozmiar będzie dla niego odpowiedni. Kompletując odzież dla maluszka do szpitala, wybierz rozmiar większy . W luźniejsze ubrania łatwiej ubrać bobasa, gdyż nie będzie miał on skrępowanych ruchów. Jest to również wygodna metoda dla początkującej matki.
Kompletując torbę, postaraj się wybrać ubranka wykonane z przyjaznej dla skóry bawełny. Najlepiej te, które wyprodukowane są z materiałów bezpiecznych dla zdrowia. Na etykietkach znajdziesz informacje na temat atestów. Przed spakowaniem wypierz je w proszku hipoalergicznym, a następnie dokładnie wyprasuj. Wysoka temperatura żelazka pomoże pozbyć się roztoczy, które mogą uczulać maluszka. Wybierz płyn zmiękczający do tkanin od tego samego producenta, co środka piorącego.
Kupując wyprawkę dla niemowlaka w sklepie zwróć uwagę na wykończenie ubranek. Nie powinny mieć one żadnych guzików, które mogłyby trafić do buzi. Tego typu elementy stanowią bezpośrednie zagrożenie jego życia. Sprawdź, czy szwy nie są sztywne. Od razu wyklucz te stroje, które mają aplikacje nieprzepuszczające powietrze. Wszystko, co wybierzesz dla swojego potomka, powinno być miłe w dotyku, oddychające i bezpieczne. Dzięki temu będziesz miała pewność, że ubranie będzie dla niego komfortowe.
Oto przygotowana przez nas wyprawkowa lista dla niemowlaka:
- mała paczka pieluszek jednorazowych,
- 2 pieluszki tetrowe,
- rożek lub becik, wykonany z naturalnych materiałów,
- body lub koszulki bawełniane 3 szt.,
- pajacyk albo kaftanik i śpioszki 3 szt.,
- czapeczka 2 szt., najlepiej bezszwowa,
- rękawiczki (niedrapki),
- grubsze skarpetki frotte (2 pary),
- ubranie na wyjście ze szpitala (w zależności od pory roku),
- ręcznik najlepiej z kapturkiem.
Kosmetyki do przewijania i inne artykuły higieniczne dla niemowlaka
Kosmetyczna wyprawka dla niemowlaka powinna być starannie przemyślana. Preparaty przeznaczone dla nowo narodzonego maluszka muszą być szczególnie delikatne. Kompletując wyprawkę dla niemowlaka, wybieraj produkty spośród tych dostępnych w aptece. W ten sposób zapewnisz maksymalne bezpieczeństwo dla jego delikatnej skóry. Na opakowaniach szukaj informacji o tym, że mogą być one stosowane u dzieci od pierwszych dni życia. Jeśli Ty lub ojciec potomka macie alergię, to korzystajcie z produktów hipoalergicznych.
Spójrz na poniższą rozpiskę i sprawdź czy masz wszystkie potrzebne kosmetyki i przybory higieniczne:
- płyn, żel, oliwka, emulsja oraz mydło do pielęgnacji niemowląt,
- chusteczki nawilżane,
- preparaty na odparzenia. Najpopularniejsza jest maść Alantan Plus lub Sudocrem. Świetnie sprawdza się też Bepanthen,
- sól fizjologiczna w małych ampułkach, którą można przemyć oczy lub oczyścić mały nosek,
- aspirator do nosa,
- nożyczki do paznokci, chyba że odczuwasz lęk przed uszkodzeniem paluszków niemowlęcia, to wówczas kup specjalny obcinacz,
- jednorazowe, sterylne gaziki,
- płyn do osuszania i pielęgnacji pępka,
- płatki kosmetyczne.
Kosmetyki do kąpieli dla niemowlaka
Jeszcze do niedawna, noworodek zaraz po przyjściu na świat był myty przez położne. Obecnie coraz bardziej powszechna staje się zasada, że powinien być on kąpany dopiero kilka dni po narodzinach. Istotne jest zachowanie na skórze maluszka mazi płodowej. Stanowi ona barierę ochronną przed zewnętrznymi czynnikami. Wszystko zależy od standardów obowiązujących na oddziale położniczym. Możesz wcześniej zastrzec, że nie chcesz, aby Twój potomek był myty do czasu opuszczenia szpitala.
Pierwsza kąpiel to duże wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców. Skóra po myciu w emulsji jest śliska, a noworodek jest delikatny i wiotki. Z upływem czasu stres zniknie, a w jego miejsce pojawi się radość ze wspólnej zabawy. W trakcie kąpieli, opowiadaj mu o tym, co właśnie dzieje się z jego ciałem lub śpiewaj piosenki. Twój głos będzie działał kojąco i dawał poczucie bezpieczeństwa. Po wyjęciu z wanienki otul go miękkim ręcznikiem. Zadbaj o optymalną temperaturę wody i otoczenia.
Przygotowując kąpiel niemowlęcia, zaopatrz się w:
- wanienkę, którą możesz wyłożyć tetrową pieluszką lub specjalną wkładką z gąbki,
- termometr do mierzenia temperatury wody,
- emolient do mycia np. płyn lub emulsję,
- balsam po myciu,
- przewijak,
- ręcznik z kapturkiem.
Kosmetyki i odpowiednia odzież dla niemowlaka to nie jedyne produkty przydatne po porodzie. Aby odebrać malucha ze szpitala i przywieźć go do domu, należy zaopatrzyć się też w fotelik samochodowy. Niektórzy rodzice korzystają też z dodatkowych pomocy, takich jak niania elektroniczna czy monitor oddechu.
Co dla mamy jest potrzebne w szpitalu? Jakie dokumenty są wymagane?
Przygotowując się do porodu, skupiamy się przede wszystkim na ubrankach, przyborach i kosmetykach dla dziecka. Wyprawka dla mamy jest jednak nie mniej ważna. Artykuły higieniczne i odpowiednia odzież pomoże przyszłej mamie czuć się komfortowo i bezpiecznie. Wcześniejsze przygotowanie potrzebnych produktów pozwoli zaoszczędzić wiele stresu kiedy już maleństwo pojawi się na świecie.
Na początek przygotuj teczkę, do której włożysz dokumenty i wyniki badań. Na izbie przyjęć potrzebny może się okazać:
- dowód osobisty
- skierowanie do szpitala,
- karteczka z NIP-em pracodawcy,
- karta ciąży, w której znajdują się wszystkie informacje o wynikach badań przeprowadzanych przez ginekologa w każdym trymestrze,
- wynik badania poświadczający grupę krwi,
Pamiętaj, że w trakcie akcji porodowej być może nie będziesz pamiętała, czy zabrałaś do szpitala dany dokument. Teczkę spakuj na koniec do swojej torby, żeby była na wierzchu. Nawet jeśli nie będziesz sama mogła po nią sięgnąć, to może zrobić to położna lub lekarz. W chwili wyjścia z domu nie zapomnij wziąć telefonu i ładowarki.
Ubrania i przybory dla mamy
Najważniejsze, aby odzież, którą spakujesz, była wykonana z delikatnych dla skóry materiałów. Doskonale sprawdzają się miękkie, polarowe szlafroki. W przypadku koszul najlepsze są te bawełniane i krótkie z rozpięciem na biuście umożliwiającym łatwy dostęp do piersi w czasie karmienia. Pamiętaj, aby swoje ubrania wyprać w proszku dla dzieci. Najlepiej w tym, którego użyłaś do śpioszków i kaftaników. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której detergent mógłby wywołać reakcję alergiczną u malucha.
Zobacz, co powinno się składać na wyprawkę do szpitala dla mamy:
- 2 - 3 koszule nocne, najlepiej krótkie i rozpinane,
- szlafrok,
- skarpetki (kilka par),
- kapcie lub klapki,
- wygodny stanik z odpinanymi miseczkami,
- majtki poporodowe (jedno- lub wielorazowe). Proponuję z siateczki oddychające, które można prać i ponownie wykorzystywać,
- przybory higieniczne (szczoteczka do zębów, mydło, koniecznie delikatny płyn do higieny intymnej, szczotka do włosów, gumka do włosów, żel pod prysznic, balsam do ciała),
- 2-3 paczki podpasek (jak największych, np. BellaMama wkłady poporodowe),
- podkłady na łóżko np. Seni 60 × 90 5 szt. - nie zawsze wymagane,
- ręcznik,
- komplet ubrań na wyjście ze szpitala, raczej luźniejszych.
Przygotowując wyprawkę dla siebie, weź ulubioną książkę. Po powrocie do domu prawdopodobnie nie będziesz już miała czasu na tego typu rozrywki. Z wypowiedzi matek wynika, że nie otrzymują one w szpitalach odpowiednich racji żywnościowych. Dlatego warto zabrać butelkę wody mineralnej niegazowanej, suche przekąski oraz pieniądze na zakupy w szpitalnej stołówce.
Spakowane torby ustaw w dostępnym i widocznym miejscu. Dzięki temu będziesz przygotowana do wyjścia z domu nawet o godzinie trzeciej nad ranem.
Akcesoria pomocne przy karmieniu piersią
W pierwszych minutach po porodzie położna poprosi Cię o przystawienie maluszka do piersi. To niesamowity moment, więc skup się tylko i wyłącznie na jego celebrowaniu .
W czasie pobytu na oddziale położniczym mogą się przydać następujące akcesoria:
- wkładki laktacyjne,
- laktator ręczny lub mechaniczny. Położne lub doradcy laktacyjni uczą jak dostawiać maluszka do piersi i w jaki sposób korzystać z takich urządzeń w razie potrzeby. W niektórych szpitalach można również wypożyczyć laktator elektroniczny,
- nakładki na piersi, które chronią obolałe brodawki przed krwawieniem i podrażnieniem,
- herbatki laktacyjne np. Lactosan.
Kobiety po porodzie naturalnym mogą początkowo odczuwać ból podczas siedzenia. Szczególnie, jeśli poród był ciężki lub zakończył się licznymi szwami w okolicach krocza lub pośladków. Ulgę może wówczas przynieść specjalna poduszka do siedzenia. Ma ona kształt koła lub rogala i możesz ją kupić w większości sklepów z artykułami dla mam. Zaoszczędzi ona kobiecie niepotrzebnego bólu do czasu wygojenia rany. Alternatywnym rozwiązaniem dla gotowej podkładki jest pompowane koło ratunkowe, którego używają dzieci na basenie. Jest praktyczne, bo zajmuje mało miejsca w torbie. Wybierz najkorzystniejszą dla siebie opcję. Dołącz ją do listy przedmiotów składających się na twoją wyprawkę do szpitala.
Herbata na laktację może okazać się przydatna w sytuacji, kiedy cierpisz na deficyt pokarmu w piersiach. Ziołowa mieszanka delikatnie wesprze Twój organizm. W tym czasie stymuluj gruczoły mleczne, przystawiając dziecko do sutka. To najskuteczniejsza metoda pobudzenia piersi do produkcji mleka.
A co Wy dodalibyście do listy? O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.