Szczepić czy nie szczepić? 7 faktów na temat szczepień
Szczepionki są przyczyną autyzmu, stanowią zagrożenie dla zdrowia, a poza tym na ich stosowaniu zależy głównie firmom farmaceutycznym, które dzięki nim dobrze prosperują. Takie zarzuty przeciwników szczepionek słychać coraz częściej. Jaka jest prawda? Co na temat bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek mówią badania?
- Fakt 1: Szczepionki nie powodują autyzmu
- Fakt 2: Składniki szczepionek są bezpieczne dla zdrowia
- Fakt 3: Szczepionki są dokładnie przebadane
- Fakt 4: Odczyny poszczepienne występują bardzo rzadko i najczęściej są łagodne
- Fakt 5: Szczepionki nie chronią w 100% przed zachorowaniem, ale znacznie zmniejszają jego ryzyko
- Fakt 6: Zaprzestanie szczepień stwarza ryzyko wzrostu zachorowań
- Fakt 7: Przychody ze szczepionek nie są głównym źródłem zarobku dla firm farmaceutycznych
Wokół szczepień w ostatnich latach zrodziło się wiele kontrowersji i nieprawdziwych informacji. Przybierające na sile ruchy antyszczepionkowe informują o wysokim niebezpieczeństwie szczepień, a nawet ich szkodliwości. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czy warto szczepić, a rodzice nie są już tak pewni czy szczepić dziecko. Przyjrzyjmy się więc pokrótce faktom na temat szczepień, które pomogą podjąć decyzję – szczepić czy nie szczepić.
Fakt 1: Szczepionki nie powodują autyzmu
Dwadzieścia lat temu, brytyjski lekarz Andrew Wakefield, wypuścił w świat informację, że szczepionki są przyczyną autyzmu. Mimo, że udowodniono nieprawdziwość tych informacji wieloma badaniami, a lekarz ten stracił prawo wykonywania zawodu, ciągle w naszym społeczeństwie panuje mit łączący szczepienia z autyzmem.
Fakt 2: Składniki szczepionek są bezpieczne dla zdrowia
Substancje pomocnicze dodawane do szczepionek, w tym tiomersal i aluminium są dodawane w ilościach bezpiecznych i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.
Fakt 3: Szczepionki są dokładnie przebadane
Szczepionki to jedne z najlepiej przebadanych leków. Muszą przejść wieloletnie badania kliniczne i dopiero po rzetelnym udowodnieniu ich skuteczności i bezpieczeństwa, mogą zostać wprowadzone na rynek.
Fakt 4: Odczyny poszczepienne występują bardzo rzadko i najczęściej są łagodne
Niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) mogą pojawić się po każdym szczepieniu. Zwykle są one łagodne – obrzęk, zaczerwienienie w miejscu podania, gorączka lub utrata apetytu. Najczęściej ustępują w ciągu kilku godzin. Zastanawiając się nad tym, czy szczepić czy nie, warto wiedzieć, że w Polsce w latach 2008-2012 średnio rocznie rejestrowało się ok. 1 000 przypadków wystąpienia odczynów poszczepiennych. W latach 2003-2012 nie doszło do żadnego zgonu w wyniku szczepienia, a ciężkie odczyny poszczepienne w roku 2012 stanowiły 0,3% wszystkich NOP-ów.
Fakt 5: Szczepionki nie chronią w 100% przed zachorowaniem, ale znacznie zmniejszają jego ryzyko
Szczepionka nie chroni całkowicie przed zachorowaniem. Można się więc zastanowić, czy warto szczepić. Efektywność szczepionek dziecięcych jest jednak duża – 85-98%. Nawet jeśli dojdzie do zachorowania, choroba ma zwykle łagodny przebieg i jest mniejsze ryzyko wystąpienia jej powikłań.
Fakt 6: Zaprzestanie szczepień stwarza ryzyko wzrostu zachorowań
Badania jednoznacznie pokazują, że spadek ilości szczepień skutkuje wzrostem zachorowalności. W latach 80-tych w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Japonii doszło do masowych zachorowań na krztusiec, łącznie z przypadkami śmiertelnymi - właśnie wskutek obawy przed szczepionkami i spadkiem ilości szczepień.
Fakt 7: Przychody ze szczepionek nie są głównym źródłem zarobku dla firm farmaceutycznych
Firmy farmaceutyczne zarobiłyby znacznie więcej na leczeniu chorób, przed którymi chronią szczepionki. Przychody ze sprzedaży szczepionek, w 2013 r. stanowiły ok. 2-3% wartości całego rynku farmaceutycznego.
Osoby szukające odpowiedzi na pytanie czy warto szczepić, powinny zapoznać się z wiarygodnymi informacjami na ten temat. Rodzice zastanawiający się, czy szczepić dziecko muszą być świadomi konsekwencji jakie niesie ze sobą rezygnacja ze szczepionek. Szczepienia są potrzebne i obecnie stanowią najlepszą formę zapobiegania chorobom zakaźnym.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.