Kosmetyki na przebarwienia – jak wybrać?
Przebarwienia skóry to problem, który dotyczy większości z nas. Mogą mieć postać piegów, melasmy, przebarwień potrądzikowych lub być wynikiem różnych chorób. Jak usunąć przebarwienia na twarzy? Jaki krem wybielający przebarwienia będzie skuteczny – podpowiada ekspert allecco.pl.
- Przebarwienia skóry – jak powstają?
- Przebarwienia na twarzy – czy są nieodwracalne?
- Przebarwienia na skórze – profilaktyka to podstawa
- Jak usunąć przebarwienia na twarzy?
- Domowe sposoby na przebarwienia
Przebarwienia na skórze mogą mieć różny wygląd – od małych piegowatych plamek po duże, kilkunastocentymetrowe plamy. Mogą być pojedyncze lub występować w większej ilości. Przez większość osób uznawane są jednak za nieestetyczne zmiany, których chętnie byśmy się pozbyli. Zapobieganie przebarwieniom skórnym jest jednak znacznie łatwiejsze niż ich usuwanie.
Przebarwienia skóry – jak powstają?
Za przebarwienia na twarzy i na ciele odpowiada brunatny barwnik skóry – melanina. Kiedy komórki, które ją produkują, stają się bardziej aktywne, pojawiają się zmiany barwnikowe w postaci różnego rodzaju przebarwień na skórze. Sam proces syntezy melaniny jest dosyć złożony i już nawet niewielkie jego zaburzenia prowadzą do plam lub odbarwień skóry.
Przebarwienia skóry mają wiele przyczyn. Główne z nich to:
- Zmiany hormonalne – ciąża, menopauza, stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej;
- Predyspozycje genetyczne – jeśli piegi i inne przebarwienia na skórze są częstą przypadłością wśród członków rodziny, również i my mamy większe szanse na ich pojawienie się;
- Choroby – m.in. nadczynność tarczycy, niedobory witaminowe, choroby wątroby;
- Przyjmowane leki – wiele leków przeciwbólowych, przeciwdepresyjnych lub chociażby antybiotyków może prowadzić do stanów zapalnych skóry, przebiegających z powstawaniem przebarwień;
- Składniki kosmetyków i perfum.
Częstą przypadłością są też przebarwienia potrądzikowe. Są to zmiany pozapalne, które mogą powstać również w wyniku innych chorób skóry, np. łuszczycy.
Niezwykle istotnym czynnikiem, który ma duży wpływ na pojawienie się przebarwień na twarzy jest promieniowanie słoneczne. Zwiększa ryzyko ich wystąpienia i dodatkowo je nasila. Typowym przykładem są piegi, czyli przebarwienia na twarzy występujące u osób z jasną karnacją skóry. Pod wpływem słońca stają się wyraźnie ciemniejsze.
Przebarwienia na twarzy – czy są nieodwracalne?
Popularne przebarwienia na twarzy – piegi – są częste u osób z jasną karnacją skóry. Dodatkowo, swój wpływ ma tutaj też genetyka. Piegi, jak już wcześniej wspomniano, stają się ciemniejsze pod wpływem słońca i łatwo dostrzegalne szczególnie wiosną i latem. Chroniąc skórę przed promieniowaniem słonecznym, a także stosując skuteczne preparaty rozjaśniające przebarwienia, możemy zmniejszyć ich widoczność, ale nie pozbędziemy się ich całkowicie.
Przebarwienia na twarzy, będące wynikiem zmian hormonalnych, często są odwracalne po unormowaniu poziomu hormonów. Dzieje się tak zwykle po zaprzestaniu stosowania doustnej antykoncepcji, a także u kobiet w ciąży, u których pojawiła się melasma, inaczej zwana ostudą. Charakterystyczne, nieregularne, ciemne plamy na twarzy zwykle mijają po zakończeniu ciąży.
Przebarwienia pozapalne, takie jak przebarwienia po trądziku czy te będące wynikiem stosowania różnych leków lub substancji zawartych w kosmetykach, również w znacznej większości cofają się po pewnym czasie. Jest to już kwestia indywidualna – u jednej osoby proces ten będzie trwać krócej, u drugiej dłużej. Można go jednak przyspieszyć, stosując odpowiednie kremy na przebarwienia.
Plamy na skórze, które są wynikiem choroby, również mogą być odwracalne, jeśli pierwotna przyczyna zostanie wyleczona.
Przebarwienia na skórze – profilaktyka to podstawa
Usuwanie przebarwień jest trudniejsze niż zapobieganie ich powstawaniu. Skuteczna ochrona przed promieniowaniem słonecznym, również tym sztucznym (np. solarium), zmniejsza ryzyko pojawienia się nieestetycznych plam na skórze, a nawet jeśli je zauważymy, zwykle nie będą one tak nasilone.
Więcej na temat tego jak korzystać ze słońca, aby nie było dla nas groźne, pisaliśmy w artykule: Opalanie: Słońce szkodzi skórze>>
Osoby z jasną karnacją skóry, w ciąży, osoby starsze lub inne osoby, które są bardziej narażone na przebarwienia skóry, powinny regularnie stosować kremy ochronne z wysokim filtrem. Przykładowo, u dzieci może być to krem przeciwsłoneczny Dermedic Sunbrella Baby, a u dorosłych fluid ochronny La Roche Anthelios. Dobry preparat z filtrami UVA i UVB chroni nie tylko przed pojawieniem się przebarwień na skórze. Zapobiega on również przedwczesnemu uwidocznieniu się zmarszczek i ich pogłębieniu, a także szorstkości i suchości skóry, która pojawia się pod wpływem dużej dawki promieniowania słonecznego.
Jak usunąć przebarwienia na twarzy?
W wielu przypadkach można przyspieszyć cofnięcie się przebarwień na twarzy, stosując odpowiednie kremy na przebarwienia o działaniu złuszczającym, kremy wybielające przebarwienia, które je rozjaśnią lub inne preparaty. Jeśli zmiany są bardzo nasilone, pomocne mogą okazać się również profesjonalne zabiegi w gabinecie dermatologicznym.
Wśród skutecznych kremów na przebarwienia można wymienić te, które w swoim składzie zawierają kwas azelainowy. Zmniejsza on aktywność komórek, produkujących melaninę. Kwas azelainowy znajduje się w popularnych lekach na trądzik, ponieważ hamuje on również rozwój bakterii, odpowiedzialnych za jego powstawanie. Dodatkowo, działa on złuszczająco, co jest bardzo pomocne w rozjaśnianiu przebarwień na twarzy. Jest skuteczny nie tylko w przypadku przebarwień po trądziku, ale również melasmy i innych rodzajów zmian barwnikowych.
Serum lub krem na przebarwienia z kwasem azelainowym należy stosować systematycznie, najczęściej przez okres kilku tygodni. Wśród dostępnych preparatów do usuwania przebarwień z kwasem azelainowym jest serum Sesderma Azelac RU. Dzięki zastosowaniu specjalnej technologii, substancje w nim zawarte mogą dostać się do głębszych warstw skóry, co ma duże znaczenie dla skuteczności działania tego kosmetyku.
Kwas azelainowy znajduje się też w składzie kremu wybielającego przebarwienia Whitening Night Cream. Zawiera on również inne substancje o działaniu przeciwzapalnym i rozjaśniającym przebarwienia. Można go stosować, kiedy chcemy zmniejszyć widoczność piegów, przebarwień po trądziku i innych plam pozapalnych. Jest też skuteczny w przypadku plam starczych i tych zmian, które są wynikiem zaburzeń hormonalnych.
Znaną substancją, która jest wykorzystywana w celu rozjaśniania przebarwień jest witamina C. Nie tylko odżywia skórę i dodaje jej witalności, ale również wyrównuje koloryt i rozjaśnia zmiany barwnikowe. Wśród preparatów z witaminą C znajdziemy m.in. serum z aż trzema postaciami tego związku Alkemie Snow White Wake-up Shot, a także ampułki z 12% witaminą C Sesderma C-Vit i serum GlySkinCare Intense C Serum.
Domowe sposoby na przebarwienia
Wśród domowych sposobów na przebarwienia znajdziemy m.in. nakładanie na twarz plastrów z ogórka, maseczki z ziemniaka lub sody oczyszczonej, a także wykorzystanie soku z cytryny.
Wszystkie te metody usuwania przebarwień są znacznie mniej skuteczne od wymienionych wyżej preparatów nastawionych bezpośrednio na rozjaśnienie przebarwień. Jeśli przyniosą jakiś efekt, będzie on raczej niewielki.
Tabletki na przebarwienia, które poprawiają wygląd skóry i odżywiają ją od środka, również mogą pozytywnie wpłynąć na jej kondycję, ale trudno spodziewać się po nich usunięcia przebarwień. Większą skuteczność mają środki stosowane dokładnie na powstałe zmiany.
Usuwanie przebarwień to najczęściej proces długofalowy, który wymaga samozaparcia i systematyczności. Znacznie łatwiej im zapobiegać niż je leczyć. Jeśli jednak już doszło do ich powstania, możemy sięgnąć po miejscowe preparaty, które je rozjaśnią i przyspieszą ich usunięcie. Cierpliwie czekajmy na efekty ich działania. Przy bardzo nasilonych zmianach, możemy zgłosić się do specjalisty, który pomoże nam zmniejszyć ich widoczność.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.