Karmienie piersią i problemy z laktacją
Młode mamy często napotykają na trudności podczas karmienia piersią, co niekiedy skutkuje tym, że przestawiają swoje maluchy na mleko modyfikowane. Jak właściwie poprowadzić laktację, aby nie brakowało pokarmu, a maluszek był zdrowy i zadowolony? Ekspert odpowiada na pytania czytelniczek allecco.pl, dotyczące karmienia piersią.
- W którym momencie po porodzie powinnam nakarmić dziecko?
- Czy karmiąc piersią mogę podawać dziecku smoczek?
- Czy po porodzie będę miała pokarm, aby karmić dziecko?
- Czy mogę zajść w ciążę, jeśli karmię piersią?
- Jak długo i jak często karmić dziecko piersią?
- Jak długo mogę karmić wyłącznie piersią?
- Co robić, kiedy maluch krztusi się podczas ssania piersi, ponieważ mleko zbyt szybko z niej wypływa?
Na samym początku, kiedy nie znamy jeszcze zwyczajów i potrzeb naszego dziecka trudno określić, czy coś mu dolega, czy jest po prostu głodne. Noworodek uczy się nas, a my jego, dlatego wdrożenie karmienia piersią już w pierwszych godzinach po porodzie jest tak ważnym krokiem do budowania wzajemnej więzi pomiędzy matką a dzieckiem.
Dla młodych mam temat laktacji jest niekiedy źródłem stresu, bo skąd wiadomo, że będzie ona miała czym nakarmić malucha po porodzie, albo kiedy zacząć wprowadzać dodatkowe produkty do diety dziecka. Oto odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące karmienia piersią od naszych czytelniczek.
W którym momencie po porodzie powinnam nakarmić dziecko?
Najlepiej nakarmić dziecko w ciągu pierwszej godziny po porodzie. Pierwsze karmienie i kontakt „skóra do skóry” jest bardzo ważny dla maluszka. Pozwala mu otrzymać bardzo odżywczy pokarm i jest niezwykłym momentem dla świeżo upieczonej mamy. Jeśli z jakichś przyczyn, tak szybkie karmienie piersią nie będzie możliwe, należy to zrobić jak tylko będzie ku temu okazja, aby pobudzić laktację.
Czy karmiąc piersią mogę podawać dziecku smoczek?
Ssanie smoczka wymaga od dziecka nieco innej techniki niż ssanie piersi. Jeśli chcesz karmić dziecko piersią, lepiej będzie jeśli początkowo zrezygnujesz z podawania smoczka czy butelki. Niech dziecko najpierw nauczy się poprawnie ssać pierś. Jeśli podamy maluchowi butelkę, z której mleko wypływa łatwo i szybko, może nie być tak chętne do aktywnego ssania piersi, które kosztuje go więcej pracy i energii. Najlepiej jest poczekać mniej więcej cztery tygodnie, aż dziecko w pełni opanuje pobieranie pokarmu z piersi mamy i dopiero wówczas zacząć używać smoczków czy butelki.
Przejrzyj akcesoria do karmienia >>
Czy po porodzie będę miała pokarm, aby karmić dziecko?
Produkcja pokarmu w piersiach zaczyna się w czasie ciąży. Pod wpływem zmian hormonalnych w trakcie porodu, piersi stopniowo napełniają się mlekiem, dlatego tuż po porodzie siłami natury można nakarmić swoje dziecko. Po cesarskim cięciu też najczęściej nie ma problemu z laktacją, choć czasem zdarza się, że pokarm pojawia się w piersiach z pewnym opóźnieniem. W pierwszych dniach ilość mleka nie jest duża. Warto o tym pamiętać, aby niepotrzebnie się tym nie przejmować. Zapotrzebowanie na mleko u dziecka w tym okresie nie jest też wysokie, ponieważ jego żołądek jest jeszcze malutki. Pierwszym mlekiem jest tzw. siara – bardzo odżywczy pokarm o gęstej konsystencji. W trzeciej – czwartej dobie po porodzie zaczyna się nawał mleczny – w piersiach intensywnie produkowane jest mleko, które zaczyna mieć już typowy wygląd. Laktacja stabilizuje się zwykle w szóstym – ósmym tygodniu i wtedy piersi nie są już tak pełne i obrzmiałe.
Czy mogę zajść w ciążę, jeśli karmię piersią?
Wśród wielu osób panuje przekonanie, że laktacja chroni przed zajściem w kolejną ciążę. Nie jest to jednak prawda. Można zajść w ciążę podczas karmienia piersią. Powrót płodności po porodzie u każdej kobiety wygląda inaczej. U jednej nastąpi on kilka tygodni, u innej kilka miesięcy później. Zwykle płodność wraca wcześniej u kobiet, które nie karmią piersią. Później natomiast pojawia się ona u kobiet karmiących piersią, szczególnie jeśli robią to często. Warto też wiedzieć, że powrót miesiączki nie jest równoznaczny z powrotem płodności i odwrotnie: powrót płodności może się pojawić mimo braku miesiączki. Dlatego nie wiadomo dokładnie, w którym momencie kobieta zaczyna być płodna. Laktacja nie chroni więc przed zajściem w ciążę, choć zwykle opóźnia taką możliwość.
Przeczytaj też: Suplementy i kosmetyki podczas laktacji – jak wybrać? >>
Jak długo i jak często karmić dziecko piersią?
Zgodnie z aktualnymi zaleceniami, najlepiej karmić dziecko wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze pół roku życia malucha. Nie potrzebuje ono wtedy dodatkowego podawania wody ani innych produktów, ponieważ mleko w zupełności odpowiada na jego wszelkie potrzeby żywieniowe. Dziecko należy karmić na żądanie, to znaczy zawsze wtedy, kiedy jest głodne. W ciągu pierwszych dni maleństwo może szczególnie często chcieć być przy piersi, co wynika również z jego ogromnej potrzeby poczucia bliskości i bezpieczeństwa. Częste przystawianie do piersi w początkowym okresie pomaga również pobudzić laktację. Dziecko powinniśmy karmić także wtedy, gdy czujemy nadmiar pokarmu (piersi są wtedy ciężkie i obrzmiałe).
Jak długo mogę karmić wyłącznie piersią?
Światowe organizacje zajmujące się zdrowiem i żywieniem niemowląt zalecają wyłączne karmienie piersią przez pierwsze pół roku. W drugim półroczu życia wprowadza się już dodatkowe pokarmy, ale powinny one stanowić tylko uzupełnienie diety dziecka. Zmienia się to po ukończeniu przez maluszka roku. Wówczas to mleko jest uzupełnieniem diety, a podstawą są inne płyny i pokarmy. Nie ma określonej górnej granicy tego, jak długo należy karmić piersią. Zaleca się robić to tak długo, jak chcą tego matka i dziecko. Długotrwałe karmienie mlekiem matki nie powoduje żadnych negatywnych skutków u dziecka.
Sprawdź produkty dla mamy i niemowlęcia >>
Co robić, kiedy maluch krztusi się podczas ssania piersi, ponieważ mleko zbyt szybko z niej wypływa?
Jeśli taki problem pojawia się sporadycznie, można pomóc dziecku przez odciągnięcie niewielkiej ilości pokarmu przed karmieniem, aby pierś nie była taka pełna. Innym rozwiązaniem jest karmienie dziecka w takiej pozycji, aby miało utrudniony wypływ mleka, np. kiedy dziecko na nas leży i mleko wypływa wbrew grawitacji. Jeśli jednak taka sytuacja zdarza się często, warto skonsultować się z doradcą laktacyjnym.
Wszelkie akcesoria do karmienia oraz mleko można znaleźć tutaj >>
Odesłanie do I części artykułu o laktacji>>
Dowiedz się więcej! Pobierz bezpłatny e-book, gdzie znajdziesz 60 stron praktycznych porad na temat pielęgnacji, karmienia i leczenia niemowląt. Pobierz poradnik za darmo >>
Ekspert allecco.pl
Jeśli masz więcej pytań na temat laktacji i karmienia piersią,
napisz do naszych ekspertów na:
farmaceuta@allecco.pl
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.