Większość z nas pije, żeby nawodnić organizm i ugasić pragnienie. Odpowiednia woda może jednak przynieść liczne korzyści zdrowotne, jak chociażby łagodzenie dolegliwości żołądkowych czy wspomaganie pracy nerek. Ekspert allecco.pl wskazuje cenne właściwości wód leczniczych.
Ile wody dla zdrowia?
Czy na pewno wiesz, ile wody pić, aby organizm działał prawidłowo? A masz świadomość, że w jednym litrze wody smakowej może być nawet pięć łyżek stołowych cukru! Nie łap się za głowę, tylko przeczytaj, co radzi Wanda Baltaza, dietetyczka, ekspert allecco.pl.
- Zapotrzebowanie na wodę
- Ile wody należy pić?
- Co do picia?
Zapotrzebowanie na wodę
– Moi Drodzy, choć nie ma dokładnych danych na temat spożywania wody przez Polaków, jednak wszystkie badania prowadzone na mniejszą skalę, a także obserwacje dietetyków oraz lekarzy, pokazują, że Polacy – niestety, w każdej grupie wiekowej – piją zdecydowanie za mało wody. Najbardziej niebezpieczne jest to dla dzieci i osób starszych, ponieważ właśnie w ich przypadku najłatwiej o odwodnienie organizmu.
Zapotrzebowanie na wodę, czyli ilość, jakiej każdy z nas potrzebuje, zależy od wielu czynników: płci, wieku, masy i wysokości ciała, aktywności fizycznej, wykonywanej pracy, temperatury i wilgotności otoczenia, ale także od stanu zdrowia.
Ile wody należy pić?
Według norm żywienia dla populacji polskiej, minimalne dzienne spożycie wody powinno wynosić: 2,5 litra (10 szklanek) dla mężczyzn oraz 2 litry (8 szklanek) dla kobiet. Zalecenia dla dzieci są dostosowane do ich wieku. Dzieci mające od 1 do 3 lat powinny wypijać około 1,3 litra wody dziennie, natomiast w wieku 7-9 lat – już około 1,9 litra. Chłopcy w wieku 10-12 lat potrzebują 2,1 litra wody, a w wieku 16-18 lat – 2,5 litra wody. Dziewczęta w wieku 10-12 lat powinny spożywać 1,9 litra płynów, natomiast od 16 roku życia – 2 litry.
Należy pamiętać, że w przypadku dzieci aktywność fizyczna również wpływa na zwiększenie zapotrzebowania. Dlatego trzeba zadbać o to, żeby w dniu zajęć sportowych, czy nawet intensywnych zabaw na podwórku, dziecko dostało więcej pić.
Co do picia?
Najlepiej wybierać naturalne wody mineralne, ponieważ mają one stabilny skład i są dla wszystkich bezpieczne. Wody źródlane nie różnią się składem od wód wykorzystywanych do zaopatrzenia zbiorowego, nie są zatem lepsze niż woda z kranu. Natomiast wody stołowe, inaczej mineralizowane (uzdatniane i wzbogacane w składniki mineralne), w wielu sytuacjach są niewskazane.
O ile wody niskozmineralizowane – czyli takie o zawartości soli mineralnych poniżej 500 mg na litr – są zalecane dla wszystkich, to już wody wysokozmineralizowane –czyli te, które mają powyżej 1500 mg soli mineralnych na litr – ze względu na zbyt dużą zawartość sodu (Na) nie powinny być spożywane przez osoby mające nadciśnienie, a także przez niemowlęta i małe dzieci.
Uważać również należy na wody smakowe. Nie mogą one być traktowane jako woda, ponieważ oprócz aromatów smakowych zawierają cukier, a często także fruktozę. W 1 litrze wody smakowej może być nawet 50 g cukru, czyli pięć łyżek stołowych! Taka woda niczym nie różni się od innych napojów słodzonych. Jeżeli zależy nam na zmienieniu smaku wody, najlepiej samemu dodać do niej sok z cytryny, miętę lub świeże owoce.
Pijcie na zdrowie!
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.