Ospa wietrzna oraz półpasiec to choroby zakaźne wywołane przez ten sam wirus. Czym się różnią czy można im zapobiec i jak wygląda ich przebieg? Informacji na temat obu chorób zakaźnych udziela ekspert allecco.pl
Gorączka u dziecka
Gorączka to zjawisko związane podwyższoną temperaturą ciała ponad fizjologiczną temperaturę. O gorączce mówimy gdy temperatura ciała przekracza 38 stopni i poprzedza ją stan podgorączkowy kiedy temperatura waha się pomiędzy 37 a 38 stopni. Kiedy zbijanie gorączki nie jest wskazane? Jakie leki stosować?
- Gorączka – przyczyny
- Jaki termometr wybrać?
- Jak zbić gorączkę?
Gorączka – przyczyny
Gorączka najczęściej występuje w przebiegu zakażeń wirusowych czy bakteryjnych, ale może także towarzyszyć bolesnemu ząbkowaniu, chorobom zakaźnym np. różyczka, odra, ospa wietrzna , zapaleniu opon mózgowych, zapaleniu wyrostka robaczkowego i może być reakcją na wielu innych zmian zachodzących w organizmie dziecka. Gorączka powstaje w wyniku reakcji układu odpornościowego z egzogennymi pirogenami, co powoduje pobudzenie ośrodka termoregulacji i wzrostu temperatury, który powoduje ograniczanie namnażania się drobnoustrojów i szybsze ich wyginięcie.
Jaki termometr wybrać?
Istnieje kilka miejsc pomiaru temperatury ciała min. pod pachą, gdzie prawidłowa temperatura ciała powinna wynosić 36,6 stopni, w jamie ustnej prawidłowa temperatura 36,9 stopni, w odbytnicy, pomiar ten sposób zalecany jest głównie dla niemowląt i tu prawidłowa temperatura powinna wynosić 37,1 stopnia oraz u uchu i tu podobnie prawidłowa temperatura to 37,1 stopnia.
Jak zbić gorączkę?
Oprócz pozytywnych efektów gorączki tj. niszczenia drobnoustrojów niestety występują także te negatywne w postaci złego samopoczucia, senności, popłakiwania. Kiedy temperatura zaczyna przekraczać 38 stopni należy podać dziecku lek zbijający gorączkę. W zależności od wieku, wagi dziecka oraz formy podania leki przeciwgorączkowe możemy podzielić na postać czopków, tabletek oraz zawiesiny. Dla noworodków i małych dzieci najwygodniejszą postacią są czopki i zawiesiny. Mogą one zawierać takie substancje przeciwgorączkowe jak paracetamol czy ibuprofen, które dodatkowo wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Czopki zawierają od 60 mg do 500 mg substancji czynnej i dobiera się je według masy ciała dziecka. Przeciętna jednorazowa dawka wynosi od 10 do 15 mg na kilogram masy ciała dziecka co zazwyczaj odpowiada przedziałom: 3 miesiące do roku - 80 mg, od 1 do 3 lata – 125 mg, od 4do 6 lat – 125 do 250 mg, od 7 do 8 lat – 250 mg, od 9 do 10 lat – 250-500 mg, od 11 do 12 lat – 250 mg np. Paracetamol czopki, Nurofen czopki, Efferalgan czopki. Łatwiejszą formą podania mogą charakteryzować się zawiesiny przeciwgorączkowe odpowiednio dobrane do wieku dziecka np. Ibufen, Nurofen, Ibum, Paracetamol , które mają przyjemny owocowy smak i są dobrze tolerowane przez dzieci. U starszego dziecka tj. powyżej 6 roku życia możemy podać również tabletki przeciwgorączkowe np. Ibufen Junior, które dodatkowo mogą znaleźć zastosowanie przy bólach zęba, głowy, uszu, a także bólach mięśniowo-stawowych.
Jeżeli gorączka u dziecka nie ustaje przez 3 dni, a dodatkowo towarzyszą jej takie objawy jak np.: kłopoty z oddychaniem, biegunka lub wymioty, czerwony palmy na skórze koniecznie czy sztywność karku skontaktuj się niezwłocznie z lekarzem w celu profilaktyki podłoża gorączki i zastosowania leków działających bezpośrednio na przyczynę choroby dziecka.
mgr farm. Olga Piwko
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.