Zdrowa dieta: nasiona młodości
Nasiona lnu, czyli siemię lniane, jest znane z wielu wspaniałych właściwości. Czy wiesz, dlaczego może przydać się także twojemu organizmowi? Opowiada o tym ekspert allecco.pl.
- Całe ziarna lub proszek
- Dobroczynny śluz
Siemię lniane najczęściej zażywają osoby cierpiące na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a także nadwyrężające struny głosowe. Jednak te niewielkie ziarenka wykazują jeszcze wiele innych prozdrowotnych cech – między innymi chronią przed rakiem piersi i obniżają poziom cholesterolu.
Całe ziarna lub proszek
Siemię lniane jest jednym z najlepszych i najprostszych możliwych dodatków do codziennych posiłków. Ze względu na zawartość takich składników pokarmowych, jak: błonnik pokarmowy, kwasy tłuszczowe omega 3, witaminy A i E oraz mikroelementy, uznawane jest za produkt o działaniu przeciwnowotworowym.
Spożywane w postaci całych ziaren jest przede wszystkim dobrym źródłem błonnika, który m. in.: ma działanie prebiotyczne, zmniejsza wchłanianie cholesterolu i triglicerydów z diety, spowalnia rozkład węglowodanów oraz przedłuża uczucie sytości. Co więcej, korzystnie wpływa na pracę jelit – pomaga regulować wypróżnienia, eliminować zaparcia i oczyszczać jelita, a tym samym zmniejsza ryzyko nowotworów przewodu pokarmowego.
Siemię można spożywać również w postaci zmielonej. Najlepiej mielić je tuż przed zjedzeniem, ponieważ tłuszcze w nim zawarte szybko jełczeją. Wówczas jest ono dobrym źródłem kwasu alfa-linolenowego (ALA, n-3 PUFA), który wpływa m.in. na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.
Dobroczynny śluz
Po zalaniu nasion lnu ciepłą wodą wydziela się śluz, który działa osłaniająco na błonę śluzową przełyku, żołądka oraz części dwunastnicy. Regularne picie takiej zawiesiny jest zalecane zwłaszcza w stanach podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego, owrzodzeniach, ale również po zatruciach i wymiotach.
Ponadto, dzięki zawartości składników mineralnych takich, jak: cynk, żelazo, magnez i wapń, spożywanie siemienia będzie miało pozytywny wpływ na stan skóry, włosów i paznokci.
Spożywana ilość nasion lnu powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb, wieku, ale przede wszystkim stanu zdrowia. Osoby zdrowe mogą spożywać nawet 2-3 łyżki stołowe siemienia dziennie, ale konieczne jest wtedy wypijanie większej ilości wody (minimum 2 litry dziennie!).
Kobiety w ciąży, o ile nie istnieją przeciwwskazania, nie powinny spożywać więcej niż łyżkę świeżo zmielonych ziaren dziennie. Siemienia nie poleca się osobom cierpiącym na choroby pęcherzyka żółciowego, zwłaszcza na kamicę żółciową.
Powodzenia w stosowaniu zdrowej diety!
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.