Witamina C - lewoskrętna czy prawoskrętna? Naturalna czy syntetyczna? W poniższym artykule rozprawimy się z najczęstszymi mitami dotyczącymi witaminy C. Podpowiemy też ile witaminy C dziennie potrzebuje organizm i jaka jest jej rola przy przeziębieniu.
Witamina C, czyli wielokierunkowe działanie na organizm
Jaki rodzaj Witaminy C wybrać? Naturalną czy syntetyczną? Dowiedz się ile witaminy C dziennie potrzebuje organizm i jaka jest jej rola przy przeziębieniu. Przeczytaj porady eksperta allecco.pl
- Witamina C (kwas L-askorbinowy) - rola w organizmie
- Zapotrzebowanie na witaminę C
- Prawoskrętna, lewoskrętna czy naturalna?
Witamina C (kwas L-askorbinowy) - rola w organizmie
Witamina C (kwas L-askorbinowy) bierze udział w wielu procesach metabolicznych zachodzących w organizmie. Uczestniczy w przemianie węglowodanów, białek i tłuszczów oraz syntezie hemoglobiny, erytrocytów i niektórych hormonów. Odgrywa istotną rolę w procesie powstawania tkanki łącznej, która spaja tkanki organizmu i usprawnia transport składników pomiędzy nimi. Stymuluje syntezę kolagenu, wpływając na szybkość gojenia się ran i złamań. Jako silny przeciwutleniacz, chroni organizm przed wolnymi rodnikami i zmniejsza uszkodzenia komórek powstałe w wyniku chorób i procesów starzenia. Ponadto obniża ciśnienie krwi oraz reguluje stężenie glukozy we krwi. Wpływa również na syntezę i przemianę cholesterolu, obniżając poziom złego cholesterolu i podwyższając poziom dobrego, a także hamuje jego odkładanie się w ścianach naczyń krwionośnych. Poprzez wzrost produkcji prostaglandyn, obniża ryzyko zachorowań na choroby serca i miażdżycę; zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru. Regularne spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C zapobiega nowotworom, zwłaszcza jelita grubego, żołądka i przełyku. Kwas L-askorbinowy łagodzi reakcje alergiczne i zwiększa przyswajanie żelaza, zapobiegając niedokrwistości. Wspomaga układ odpornościowy, uszczelniając naczynia krwionośne, dzięki czemu choroba ma łagodniejszy przebieg.
Zapotrzebowanie na witaminę C
Według różnych źródeł dzienne zapotrzebowanie na witaminę C wynosi 40-50 mg u dzieci, 75 mg u kobiet i 90 mg u mężczyzn. Jednak w przypadku zwiększonego zapotrzebowania, dorosła osoba może przyjmować nawet 1000 mg kwasu askorbinowego dziennie. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C występuje podczas przeziębienia, zakażenia, przy trudno gojących się ranach, chorobach serca, nerek i wątroby, po ciężkim wysiłku fizycznym, przewlekłym stresie, a także u palaczy i alkoholików. Osoby przyjmujące niektóre leki (kwas acetylosalicylowy, barbiturany, sulfonamidy i tetracykliny) powinny również przyjmować preparaty zawierające witaminę C. Objawy niedoboru kwasu L-askorbinowego to m. in.: bóle reumatyczne, brak apetytu, osłabienie i senność, krwawienie dziąseł, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej i zębodołów.
Witaminę C, jako rozpuszczalną w wodzie, bardzo trudno jest przedawkować, ponieważ jej nadmiar jest wydalany z moczem i potem. Jednak zbyt wysokie dawki mogą powodować działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunki) oraz powstawanie kamieni nerkowych.
Prawoskrętna, lewoskrętna czy naturalna?
Ostatnio w internecie pojawiają się różne informacje na temat wyższości lewoskrętnej witaminy C nad innymi formami. Wyjaśnijmy: prawoskrętna forma witaminy C nie istnieje, w odróżnieniu od kwasu askorbinowego, który występuje zarówno w formie prawo- jak i lewoskrętnej. (Lewoskrętność i prawoskrętność to cechy cząstek chemicznych mające związek z kierunkiem skręcania światła spolaryzowanego.) Miano witaminy i działanie biologiczne ma tylko lewoskrętny kwas askorbinowy (kwas L-askorbinowy), czyli witamina C. Prawoskrętny kwas askorbinowy wykorzystywany jest jedynie do analiz chemicznych i nie można go kupić w aptece.
Wszystkie preparaty dostępne w aptece zawierają taką samą formę witaminy C, czyli kwas L-askorbinowy. W aptekach dostępne są preparaty zawierające od 100 mg do 1000 mg witaminy C w postaci tabletek powlekanych, musujących i kapsułek o przedłużonym uwalnianiu (500 mg). Występują również formy przeznaczone dla dzieci – krople, żelki i lizaki. Bardzo często w preparatach zawierających witaminę C występuje rutozyd – flawonoid wpływający na funkcjonowanie naczyń krwionośnych, wzmacniający działanie witaminy.
Wyróżniamy witaminę C syntetyczną i naturalną. Większość preparatów dostępnych w aptece zawiera syntetyczny kwas L-askorbinowy. Spośród naturalnych źródeł najbardziej znana jest acerola, dostępna w postaci tabletek, proszku czy naturalnych soków. Do naturalnych źródeł witaminy C zaliczyć można również czarną porzeczkę, dziką różę, rokitnik, czerwoną paprykę oraz natkę pietruszki.
Autor: mgr Izabela Winiarek
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.