Sposób na kaca: co pomoże po imprezie?
Ból głowy i złe samopoczucie na drugi dzień po mocno zakrapianej imprezie to przypadłość, z którą musiało się zmierzyć wiele osób. Czy istnieje skuteczny sposób na kaca? Ekspert allecco.pl podpowiada, jak łagodzić objawy zatrucia alkoholowego.
- Skąd się bierze kac?
- Sposoby na kaca
- Co jest dobre na kaca?
Objawy zatrucia alkoholowego znacznie częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn, chociażby ze względu na mniejszą masę ciała i zawartość wody w organizmie u pań. Odczucie po spożyciu mocniejszych trunków, jak i samopoczucie po imprezie są dość indywidualne i zależą od wielu czynników m.in. takich jak: wiek, stan zdrowia czy wypełnienie żołądka.
Skąd się bierze kac?
Zanim zajmiemy się walką z uciążliwymi objawami kaca, warto zastanowić się, skąd biorą się męczące dolegliwości pojawiające się następnego dnia po spożyciu alkoholu. Odpowiada za to kilka mechanizmów uruchamianych po wniknięciu alkoholu do krwiobiegu:
- toksyczne metabolity etanolu, czyli aldehyd octowy i kwas octowy, które powstają w wątrobie, wywołują ból głowy oraz zaburzenia żołądkowe, m.in. mdłości i wymioty,
- na skutek zmian w gospodarce hormonalnej dochodzi do zwiększonego wydalania moczu, a tym samym utraty elektrolitów, przez co na następny dzień po libacji pojawia się osłabienie, drżenie rąk i skurcze,
- zanieczyszczenia organiczne powstałe w wyniku fermentacji bądź leżakowania alkoholu, odpowiadają nie tylko za jego barwę oraz smak, ale również pogłębiają objawy zatrucia alkoholowego.
Sposoby na kaca
Nie ma jednego złotego środka, który szybko pomoże zwalczyć kaca. Aby ograniczyć objawy związane z zatruciem alkoholowym warto podjąć odpowiednie czynności zarówno przed, jak i w trakcie picia. Oto kilka cennych rad:
- w dniu imprezy wyśpij się, wypocznij oraz najedz, co zmniejszy wchłanianie alkoholu,
- możliwie ogranicz ilość nikotyny, ponieważ potęguje ona zatrucie alkoholowe,
- nie mieszaj trunków,
- pij kolejne porcje alkoholu zachowując dwudziestominutowe przerwy, ponieważ tyle mniej więcej potrzeba organizmowi na jego wchłonięcie,
- nie przytrzymuj alkoholu w ustach, bo może to doprowadzić do szybszego upicia się, poprzez wzrost jego wchłaniania do krwi,
- pamiętaj o piciu dużej ilości niegazowanej wody, zarówno pomiędzy kolejnymi porcjami alkoholu, jak i bezpośrednio przed snem, aby zapewnić właściwe nawodnienie,
- na noc zostaw otwarte okno w pokoju, aby zapewnić organizmowi większe dotlenienie.
Na rynku dostępne są również ziołowe preparaty, które należy przyjmować w dniu planowanej libacji oraz po niej. Mają one za zadanie przyspieszyć metabolizm alkoholu do nietoksycznych związków oraz zniwelować skutki zatrucia, dzięki działaniu antyoksydacyjnemu, np. 2 KC Xtreme lub 2 KC.
Co jest dobre na kaca?
Niemal każdy ma swoje własne sposoby na kaca. Jedni nie wychodzą z łóżka następnego dnia po imprezie i odsypiają całonocną zabawę, a inni wręcz przeciwnie: preferują zimy prysznic i spacer na świeżym powietrzy.
Co zatem jest najlepsze na kaca i po jakie środki można sięgać, aby szybko stanąć na nogi?
1. Elektrolity i odpowiednie nawodnienie
Picie alkoholu wzmaga diurezę, a przez to utratę nie tylko wody, ale także cennych minerałów i jonów. Bardzo ważne, aby szybko je uzupełnić i nawodnić organizm. Oprócz picia niegazowanej wody mineralnej, warto sięgnąć po powszechnie dostępne elektrolity, stosowane w stanach zmęczenia i odwodnienia organizmu. Bez obaw można zażyć również większą ilość tabletek z magnezem lub z potasem, które pomogą zniwelować drżenie mięśni oraz ich bolesność i zmęczenie. Ze względu na bogatą zawartość tych pierwiastków, na kaca zaleca się picie soku pomidorowego, jednak jego specyficzny smak nie odpowiada każdemu.
2. Witaminy i glukoza
Chodzi głównie o uzupełnienie poziomu witaminy C, która również w dużej ilości wydalana jest z moczem, a jej antyoksydacyjne działanie to niezbędny element w łagodzeniu skutków zatrucia alkoholowego. Witamina C jest dostępna zarówno w postaci tabletek musujących, jak i kapsułek czy tabletek do bezpośredniego połknięcia. Warto też uzupełnić poziom glukozy na kaca, ponieważ alkohol powoduje duże straty energetyczne w komórkach, których doskonałym źródłem jest właśnie glukoza. Pomocna może okazać się łyżka miodu, picie soków owocowych, które dodatkowo stanowią źródło witamin lub sięgnięcie po elektrolity, które zawierają w swoim składzie oprócz cennych jonów, również glukozę, np. Litorsal, Riposton. Takie postępowanie szybko powinno załagodzić drżenia, uczucie zmęczenia oraz kłopoty z koncentracją.
3. Dotlenienie organizmu
Wyjście na świeże powietrze będzie znacznie lepszym rozwiązaniem niż pozostanie cały dzień w łóżku, ponieważ odpowiednie dotlenienie komórek pomoże zwalczyć ból i zawroty głowy, a także poprawi ogólne samopoczucie.
4. Orzeźwiający prysznic
Od razu po wstaniu z łóżka warto wziąć prysznic. Ważne by woda nie była zbyt ciepła, a raczej chłodna, ponieważ pozwoli to zniwelować uczucie zmęczenia. Można też zastosować pobudzający i orzeźwiający żel pod prysznic z dodatkiem mentolu lub limonki.
5. Lekkostrawne, odtruwające posiłki
Kiedy dzień po spożyciu alkoholu pojawiają się problemy żołądkowo – jelitowe, np. wymioty, mdłości oraz biegunka, wiadomo, że zjedzenie czegokolwiek jest bardzo trudne. Ważne, aby pamiętać wtedy o odpowiednim nawodnieniu i piciu elektrolitów, żeby nie dopuścić do odwodnienia organizmu, które w takim stanie może nastąpić bardzo szybko. Jakie jedzenie pomaga na kaca? Dobrym pomysłem będzie zjedzenie jajka na miękko bądź nietłustego rosołu, ponieważ zawierają one stosunkowo dużą ilość cysteiny, która wspomaga metabolizm, a tym samym usuwanie toksyn z organizmu.
6. Leczyć klin klinem
Sięgnięcie po niewielką ilość rozcieńczonego alkoholu dobrze sprawdza się u pewnej grupy osób. Metoda ta pozwala wrócić komórkom do normalnego funkcjonowania. Należy jednak podejść do tej kwestii bardzo ostrożnie, ponieważ wypicie zbyt dużej ilości alkoholu spowoduje, że w organizmie wytworzy się kolejna porcja szkodliwych substancji, będących produktami metabolizmu alkoholu.
7. Tabletki na kaca
Kiedy przewód pokarmowy jest mocno podrażniony, nie warto wtedy sięgać po tabletki przeciwbólowe, bo może to pogłębić dolegliwości żołądkowo – jelitowe. Natomiast gdy tego typu problemy nie są dokuczliwe, dobrym pomysłem może okazać się aspiryna na kaca bądź tabletki z ibuprofenem. Zniwelują one ból głowy i mięśni, a dzięki temu szybko poczujemy się lepiej.
Nie wynaleziono jeszcze złotego środka na kaca, który byłby odpowiedni dla wszystkich i blokowałby powstawanie toksycznych produktów metabolizmu alkoholu w zadowalającym stopniu. Niewątpliwie zawsze należy zachować umiar, ponieważ niekiedy leczenie zatrucia alkoholowego może zakończyć się w szpitalu, a jego nadmiar - szczególnie zimą - bywa niebezpieczny, gdyż znacznie przyspiesza wyziębienie organizmu. Podchodząc rozważnie do tematu będzie zdecydowanie łatwiej przetrwać następny dzień po udanej imprezie.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.