PORADNIK: sposób na zapach z ust
Przykry zapach z ust dla wielu osób jest źródłem kompleksów i ograniczenia kontaktów z innymi ludźmi. Najczęściej kojarzy się z niedostateczną higieną jamy ustnej, ale czy słusznie? Co powoduje nieprzyjemny zapach z ust i jak go zwalczać? Oto kilka rad od eksperta allecco.pl.
- Brzydki zapach z ust – skąd się bierze?
- Halitoza – leczenie
- Nieprzyjemny zapach z ust dziecka
- Jakie tabletki na nieprzyjemny zapach z ust są skuteczne?
- Suchość w jamie ustnej
Przykry zapach z ust określany jest jako halitoza. Nie zawsze łatwo stwierdzić, co ją powoduje, ponieważ przyczyn może być wiele. Mając na uwadze kilka najczęstszych powodów, można znaleźć te wywołujące problem u nas. Wtedy zdecydowanie łatwiej będzie z nim walczyć, tym bardziej, że halitoza może, a wręcz powinna być leczona.
Brzydki zapach z ust – skąd się bierze?
Nieprzyjemny zapach z ust może mieć różne przyczyny. Są to:
- Niewłaściwa higiena jamy ustnej – zbyt rzadkie lub niedokładne dbanie o higienę całej jamy ustnej, w tym również języka i dziąseł. Sprzyja to rozwojowi różnorodnych zarazków, w tym również bakterii produkujących m.in. lotne związki siarki, odpowiadające za brzydki zapach z ust.
- Choroby zębów i dziąseł – próchnica, paradontoza i inne schorzenia w obrębie jamy ustnej często są wynikiem złej higieny tego obszaru lub nieodpowiedniej diety, ponadto nadmiar spożywanych cukrów sprzyja rozwojowi próchnicy.
- Wady zgryzu – osoby z wadami zgryzu mają większą tendencję do pojawienia się różnych schorzeń w jamie ustnej, np. zapalenia dziąseł lub odkładania płytki nazębnej, co często powoduje przykry zapach z ust.
- Zbyt mała ilość wydzielanej śliny – może być wynikiem choroby lub stosowanych leków. Proces ten wiąże się również z okresem menopauzy, kiedy to dochodzi do zmian hormonalnych, a także stresem.
- Choroby nosa, uszu, gardła, zatok, migdałków.
- Choroba refluksowa przełyku i inne schorzenia przewodu pokarmowego, które wiążą się z niewłaściwym trawieniem i zaleganiem pokarmu.
- Choroby dróg oddechowych, np. zapalenie oskrzeli, gruźlica.
- Papierosy – palenie tytoniu.
Niektórzy pacjenci uskarżają się na metaliczny zapach z ust lub metaliczny posmak. Tutaj również przyczyn może być wiele. Metaliczny zapach z ust to jedno z możliwych działań niepożądanych, które pojawiają się podczas przyjmowania takich leków jak: niektóre antybiotyki, leki obniżające ciśnienie tętnicze, środki przeciwalergiczne lub antydepresanty. Można go odczuwać także przy stosowaniu preparatów z wapniem, żelazem lub chromem. U niektórych kobiet metaliczny posmak jest jednym z pierwszych objawów zajścia w ciążę. Rzadziej tego typu odczucie pojawia się w przypadku cukrzycy.
Halitoza – leczenie
Aby wyeliminować przykry zapach z ust, w pierwszej kolejności należy dokładnie przyjrzeć się naszej codziennej higienie jamy ustnej. Jest to najczęstsza przyczyna tego krępującego problemu. Niewłaściwe dbanie o stan naszych zębów, dziąseł i pozostałych elementów jamy ustnej, to początek wielu problemów stomatologicznych, w tym także halitozy.<.p>
Dobra szczoteczka do zębów, stosowanie nici dentystycznych i płynów do płukania ust to podstawa codziennej higieny. Takie regularne zabiegi pomogą dokładnie oczyścić jamę ustną, pozbyć się zalegających resztek pokarmu i zapobiec rozwojowi płytki nazębnej. Nie zapominajmy także o starannym czyszczeniu języka, a szczególnie jego tylnej części.
Osoby stosujące aparaty ortodontyczne lub protezy powinny przykładać szczególną uwagę do ich regularnego czyszczenia. Na sztucznych zębach też może pojawić się kamień nazębny, dlatego trzeba regularnie usuwać z ich zakamarków wszelkie resztki pokarmowe.
Produkty do higieny jamy ustnej można znaleźć w zakładce – Jama ustna i zęby .
Nieprzyjemny zapach z ust dziecka
Nieprzyjemny zapach z ust dziecka powinien stanowić sygnał alarmowy dla rodziców. Warto wtedy zastanowić się, jak nasza pociecha dba o zęby i czy robi to systematycznie. Pomocne w ocenie efektywności szczotkowania zębów mogą okazać się wizyty u stomatologa, które powinny odbywać się w miarę regularnie. Ponadto lekarz dentysta zawsze sprawdzi stan całej jamy ustnej i w razie konieczności wyleczy pojawiający się kamień czy stan zapalny.
Systematyczne wizyty u stomatologa są równie ważne dla osób dorosłych. Dzięki nim możemy na bieżąco kontrolować stan swoich zębów i dziąseł, nie dopuszczając tym samym do rozwoju chorób w obrębie jamy ustnej.
Wielu stomatologów zaleca, aby wizyty dziecka w gabinecie dentystycznym zaczęły się w momencie pojawienia się pierwszych ząbków. Maluchy trzeba zachęcać również do szczotkowania zębów już od samego początku. Wybór dostosowanej do ich wieku szczoteczki, jej ciekawy wygląd lub dołączony licznik czasu, bardzo dobrze sprawdzają się w tej kwestii. Pamiętajmy też, że dzieci naśladują dorosłych. Jeśli widzą, jak rodzice dbają o higienę jamy ustnej, same również będą chętniej to robić.
Jeśli brzydki zapach z ust nie zniknie, mimo dużej dbałości o higienę, a stomatolog nie znajdzie niepokojących zmian, należy szukać pomocy dalej. Warto w takim wypadku udać się do lekarza rodzinnego, aby sprawdził, czy za metaliczny zapach z ust nie odpowiada jakaś choroba, np. zapalenie migdałków lub zatok. Czasem konieczna może okazać się wizyta u gastrologa, szczególnie jeśli pojawią się też inne objawy, jak chociażby zgaga.
Jakie tabletki na nieprzyjemny zapach z ust są skuteczne?
Poza dbaniem o dokładne i regularne oczyszczanie zębów oraz języka, można skorzystać z aptecznych preparatów, które przywrócą świeżość, a także komfort osobom, borykającym się z nieprzyjemnym zapachem z ust. Można sięgnąć po tabletki do ssania na przykry zapach z ust zawierające cynk. Reaguje on z lotnymi związkami siarki, które są jednymi z głównych przyczyn odpowiadających za nieprzyjemny zapach, dzięki czemu niweluje krępujący problem. Przykładem jest Halitofar. Dodatkowo zawiera on wyciąg z ziela tymianku, pietruszki i mentol, które odświeżają oddech i przywracają uczucie świeżości. Tabletki na nieprzyjemny zapach z ust to również Halitomin. W przypadku halitozy, tabletki te można stosować w ilości do 3 sztuk dziennie. Warto pamiętać, aby po użyciu takiej tabletki do ssania na przykry zapach z ust, nie jeść ani nie pić przez ok. 30 minut. Dzięki temu zawarte w tych preparatach substancje dłużej pozostają w jamie ustnej i ich działanie jest efektywniejsze. Nieco większą dawkę cynku ma produkt Halitofast, również wzbogacony o ekstrakt z ziela tymianku. Ze względu na większą zawartość cynku, zaleca się stosować maksymalnie 2 tabletki dziennie. Wymienione preparaty przeznaczone są dla osób dorosłych, przy czym Halitofast może być stosowany u młodzieży powyżej 15-ego roku życia.
Podczas leczenia halitozy można również stosować odświeżacze do ust. Nie działają one na przyczynę problemu, ale maskują nieprzyjemny zapach, dając tym samym uczucie świeżości i przywracają komfort.
Suchość w jamie ustnej
Pamiętajmy również, że często za nieprzyjemny zapach z ust dziecka lub dorosłego odpowiada zbyt mała ilość śliny. Dlatego większość z nas doświadcza tego problemu zaraz po przebudzeniu. W nocy, ale także podczas menopauzy lub w okresie wzmożonego narażenia na stres nasze ślinianki wydzielają mniej śliny, przez co bakterie nie są efektywnie usuwane z jamy ustnej i wydzielają substancje odpowiadające za przykry zapach. W takim wypadku należy mieć przy sobie zawsze szklankę lub butelkę wody i często po nią sięgać. Pomocne mogą być też gumy do żucia, ponieważ sam proces żucia zwiększa produkcję śliny. Jeśli to właśnie niedostateczna ilość śliny powoduje halitozę, leczenie można wspomóc preparatem MucoDry X, który zapobiega suchości jamy ustnej.
Nieprzyjemny zapach z ust to częsty problem, który w znacznym stopniu negatywnie wpływa na pewność siebie i kontakty towarzyskie. Aby skutecznie leczyć halitozę, należy najpierw zwrócić uwagę na naszą codzienną higienę jamy ustnej, a jeśli nie ona okaże się przyczyną, trzeba szukać pomocy u specjalisty. Leczenie halitozy jest potrzebne nie tylko po to, aby przywrócić komfort osobie cierpiącej na tą dolegliwość, ale również po to, aby ewentualnie wykryć i leczyć inne problemy zdrowotne, których jednym z objawów jest właśnie przykry zapach z ust.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.