Jak wybielać zęby: przegląd preparatów
Piękny, biały uśmiech to marzenie wielu osób. Dziś jest ono łatwe do spełnienia. Należy jednak uważać na preparaty o nie do końca pewnym pochodzeniu. Tu chodzi o nasze zdrowie, dlatego wybierajmy produkty z legalnie działających aptek internetowych – radzi ekspert allecco.pl.
- Jak mieć bielsze zęby?
- Przed wybielaniem: koniecznie wizyta u stomatologa
- Wybielanie zębów a oczekiwany efekt
- Wybielanie zębów: przeciwwskazania
- Preparaty do wybielania zębów a bezpieczeństwo
- Jak zachować białe i zdrowe zęby po zabiegu?
Obecnie wybielanie zębów jest dostępne nie tylko w gabinetach stomatologicznych. Można je wykonać w domu przy użyciu specjalnych preparatów. Wybór jest coraz większy: pasty, żele, paski czy nakładki. Wybielanie zębów ma jednak swoje ograniczenia i nie powinno być przeprowadzane u wszystkich osób.
Jak mieć bielsze zęby?
Kolor naszych zębów zależy przede wszystkim od trzech czynników:
- genetyki – już w okresie formowania się zębów mają one określoną, konkretną barwę;
- nawyków – palenie papierosów, częste picie kawy, herbaty, niedostateczna higiena jamy ustnej lub złe nawyki szczotkowania zębów wpływają na pojawianie się przebarwień;
- wieku – wraz z upływem lat zęby są w coraz gorszym stanie, podobnie jak ich kolor.
Czasami przebarwienia na zębach powstają w wyniku stosowania niektórych leków np. tetracyklin u małych dzieci. Mogą wystąpić również ze względu na wrodzone zaburzenia w budowie szkliwa, a także w związku z niektórymi chorobami.
Przed wybielaniem: koniecznie wizyta u stomatologa
Wybielanie zębów daje możliwość uzyskania bielszego uśmiechu, który znacząco wpływa na samoakceptację i pewność siebie. Aby pozbyć się przebarwień na zębach, w pierwszej kolejności warto wybrać się do stomatologa. I to bez względu na to, czy chcemy przeprowadzać taki zabieg w gabinecie, czy też samodzielnie w domu. Lekarz nie tylko oceni stan zębów, ale także je oczyści. Odkładający się kamień może spowodować, że preparat do wybielania zębów na który się zdecydujemy, nie będzie działał równomiernie. Po drugie, przed zastosowaniem środków do wybielania, powinniśmy wyleczyć ewentualną próchnicę. W przeciwnym razie, preparat może uszkodzić miazgę zęba.
Jednym ze sposobów na białe zęby jest profesjonalne wybielanie przez stomatologa. Może on przeprowadzić ten zabieg w swoim gabinecie. Obecnie dostępne są bardzo różne metody wybielania zębów. Specjalista powinien pomóc wybrać taką, która u danej osoby sprawdzi się najlepiej. Inną możliwością jest wykonanie części zabiegu w domu, ale pod kontrolą stomatologa. Wybielanie zębów przez lekarza jest bezpieczne, dokładniejsze i pozwala szybko zauważyć widoczne efekty.
W gabinetach mogą być stosowane środki do wybielania zębów w większych stężeniach w stosunku do preparatów, których można użyć samodzielnie w domu. W związku z tym, sam efekt może też być lepszy. Jednak większe stężenie substancji użytej do wybielania niesie ze sobą także większe ryzyko pojawienia się nadwrażliwości zębów już w czasie zabiegu lub po nim. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wybielanie zębów przez specjalistę jest zwykle dosyć kosztowne.
Alternatywą jest stosowanie aptecznych środków do wybielania zębów, z pomocą których można ten zabieg przeprowadzić samemu. Jest to na pewno tańsze rozwiązanie i równie bezpieczne, o ile zastosujemy się do załączonych instrukcji. Na efekt możemy czekać nieco dłużej, co zależy głównie od rodzaju użytego preparatu. Należy pamiętać, że środki do wybielania zębów użyte w takich preparatach mają mniejsze stężenia, przez co efekt może nie być tak spektakularny. Z drugiej strony, nieprzyjemne odczucia podczas zabiegu nie powinny być szczególnie nasilone.
Wybielanie zębów a oczekiwany efekt
Zarówno wykonując zabieg w gabinecie stomatologicznym, jak i samodzielnie w domu, nigdy nie dostaniemy pełnej gwarancji, że nasze zęby będą śnieżnobiałe. Szczególnie trudne do usunięcia są przebarwienia na zębach, powstałe w wyniku stosowania jednej z grup antybiotyków – tetracyklin w okresie dzieciństwa. Takie zmiany udaje się częściej rozjaśnić niż całkowicie usunąć. Lepszy efekt można uzyskać w przypadku przebarwień, które są wynikiem diety lub palenia papierosów. U osób, które naturalnie mają ciemniejszą barwę uzębienia, skutek zabiegu również może nie być zadowalający.
Warto też pamiętać, że wybielanie zębów jest tylko tymczasowe. Nawet to wykonywane przez specjalistę. W najlepszym wypadku efekt utrzymuje się do około trzech lat. Jest to sprawa bardzo indywidualna. Po tym czasie trzeba powtórzyć zabieg, jeśli dalej chcemy cieszyć się bielszym uśmiechem.
Wybielanie zębów: przeciwwskazania
Wybielanie zębów nie jest zabiegiem, który można przeprowadzić u każdego. Przeciwwskazaniem jest:
- okres ciąży i karmienia piersią;
- wiek poniżej 16 lat;
- silna nadwrażliwość zębów;
- choroby zębów i jamy ustnej takie jak zaawansowana próchnica, stany zapalne dziąseł, afty, owrzodzenia;
- cukrzyca, padaczka.
Preparaty do wybielania zębów a bezpieczeństwo
Decydując się na samodzielne wybielanie zębów, wybierzmy preparat z pewnego źródła. Nie kupujmy środków o nie do końca pewnym pochodzeniu. Niech nie zwabią nas też zapewnienia o rewelacyjnych efektach po preparatach o nieznanym składzie. Tu chodzi o nasze zdrowie, dlatego wybierajmy legalnie działające apteki internetowe lub apteki stacjonarne. Mamy wówczas pewność, że zakupiony żel lub nakładki do wybielania zębów pochodzą od sprawdzonego producenta i możemy ich bezpiecznie użyć.
Oto przegląd preparatów aptecznych:
- Pasta do wybielania zębów
Niektóre pasty wybielające zawierają substancje ścierające (np. krzemionkę lub związki sodu), które mechanicznie usuwają przebarwienia. Inne natomiast mają w składzie specjalne substancje chemiczne, rozpuszczające osad i nalot na zębach. Takie pasty charakteryzują się stosunkowo niską ceną, ale także mniejszą skutecznością w stosunku do pozostałych metod wybielania. Zalecane są osobom, chcącym pozbyć się delikatnych przebarwień lub osadu. Efekt stosowania pasty do wybielania zębów pojawia się po kilku tygodniach i utrzymuje się głównie w okresie jej używania.
Przykłady past do wybielania zębów to: Biała Perła Intensywna Terapia i Himalaya Sparkling White. U osób z nadwrażliwymi zębami lepszym wyborem jest Elmex Sensitive Professional lub Sensodyne Whitening. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie stosować tych preparatów bez przerwy. Korzystajmy z nich zamiennie z innymi pastami, których celem nie jest wybielanie zębów. Dzięki temu lepiej zadbamy o szkliwo.
- Nakładki do wybielania zębów
Kolejnym sposobem na białe zęby jest zastosowanie specjalnych nakładek nasączonych żelem wybielającym. Jest to rozwiązanie droższe, ale też dające lepsze efekty. Nakładki te najczęściej zawierają nadtlenek wodoru lub karbamidu. Można jednak spotkać też inne substancje, o niższym ryzyku wywołania nadwrażliwości zębów. Przykładem są nakładki do wybielania iWhite Instant. W zestawie znajduje się 10 nakładek, które należy nakładać na zęby na czas 20 minut. Można to robić codziennie przez 5 dni dla lepszego efektu lub raz na jakiś, w zależności od potrzeb.
Nakładki do wybielania zębów to dosyć wygodne rozwiązanie. Ma też jednak swoje wady – nakładki są uniwersalne, więc nie będą przylegać idealnie do naszego uzębienia. Efekt wybielenia może być w niektórych miejscach, szczególnie w przestrzeniach między zębami, mniej widoczny. Podobnie działają paski do wybielania zębów, które również nasączone są preparatem wybielającym.
- Zestawy z żelem do wybielania zębów
W aptece można też nabyć zestawy do wybielania zębów, które zapewniają kompleksowe dbanie o efekt śnieżnobiałego uśmiechu. Przykładem jest Biała Perła System wybielający 10 dni lub Biała Perła System 5 dni. W zestawie znajdują się nakładki, które należy samodzielnie uformować. Dzięki temu będą one dokładnie przylegać do naszych zębów, co ma wpływ na końcowy efekt.
Zabieg wybielania zębów przy użyciu takiego zestawu, najczęściej polega na wstępnym umyciu zębów za pomocą dołączonej pasty. Następnie należy nałożyć specjalny żel do wybielania, a na końcu nakładki. Trzymamy je na zębach około 10-20 minut, w zależności od poleceń producenta.
Zestawy z żelem do wybielania zębów są zwykle droższe w porównaniu do innych preparatów. Jednak są one też na pewno skuteczniejsze niż pasty wybielające.
Jak zachować białe i zdrowe zęby po zabiegu?
Niezależnie od tego, jaki sposób na białe zęby wybierzemy, zarówno w trakcie wybielania, jak i po nim, powinniśmy przestrzegać tzw. białej diety. Polega ona na czasowym zrezygnowaniu z produktów lub napojów, które mogą powodować odbarwienia na zębach – kawy, herbaty, czerwonego wina, buraków, ciemnych sosów i wielu innych produktów o intensywnym, ciemnym zabarwieniu.
Po wybielaniu zębów, szkliwo jest szczególnie podatne na różne barwniki. Nieprzestrzeganie białej diety może więc bardzo negatywnie wpłynąć na efekt wybielania. Zaleca się o niej pamiętać przynajmniej przez kilka dni od wybielania.
Białe i lśniące zęby zdecydowanie dodają pewności siebie i korzystnie wpływają na nasz wygląd. Jednak niewiele osób może cieszyć się naturalnie białym uśmiechem. Sposobów na wybielanie zębów jest sporo i dzięki temu każdy może znaleźć coś na swoją kieszeń. Jednak przed samodzielnym wybielaniem zawsze należy się upewnić czy stan naszego uzębienia na to pozwala. Pamiętajmy: ładne zęby, to przede wszystkim zdrowe zęby!
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.