Jak oczyszczać zęby z aparatem ortodontycznym?
Prawidłowe czyszczenie zębów sprawia wielu osobom spory kłopot, a jeśli dochodzi do tego jeszcze czyszczenie aparatu ortodontycznego stałego, sprawa robi się już bardzo skomplikowana. Warto wtedy wspomagać się odpowiednimi akcesoriami, takimi jak nić dentystyczna do aparatu czy specjalne szczoteczki do aparatów ortodontycznych, które pomagają zachować właściwy poziom higieny.
- Jak dbać o higienę jamy ustnej?
- Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?
- Niezbędne akcesoria podczas noszenia aparatu ortodontycznego
Poza akcesoriami do higieny aparatu ortodontycznego, niezbędne są także oczywiście właściwa pasta i płyn do płukania jamy ustanej oraz… systematyczność.
Jak dbać o higienę jamy ustnej?
Noszenie stałego aparatu ortodontycznego na zębach wymaga szczególnej troski o higienę, ponieważ resztki jedzenia zbierają się wówczas nie tylko w przestrzeniach międzyzębowych, ale także na poszczególnych elementach aparatu. W takiej sytuacji nie wystarczy standardowe mycie zębów dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Trzeba je szczotkować po każdym posiłku, a do tego unikać (w miarę możliwości) niektórych pokarmów (przede wszystkim tych o konsystencji kleistej, oblepiających druciki i zamki aparatu) i napojów (głównie tych słodkich). W trakcie leczenia ortodontycznego zawsze dobrze mieć przy sobie szczoteczkę, nić lub przynajmniej płyn do płukania ust.
Nić dentystyczna do aparatu ma specjalną konstrukcję, dzięki której łatwo ja przewlekać pomiędzy zębami nawet mimo założonych na nich zamków i drucików. To nić ze sztywną końcówką, którą bez problemu wprowadza się i w przestrzenie międzyzębowe i pod sam aparat. Nici dentystyczne do aparatów ortodontycznych ułatwiają czyszczenie również dzięki temu, że na skutek kontaktu z wilgocią (ze śliną) rozszerzają się, idealnie dopasowując do czyszczonych miejsc.
Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?
Gdy ma się aparat na zębach, ich czyszczenie jest utrudnione. „Zwykła” szczoteczka do zębów nie do końca sobie z tym radzi, dlatego ortodonci polecają zaopatrzenie się w szczoteczki specjalnie do tego przystosowane. Chodzi tu o odpowiedni kształt i wielkość główki oraz ukształtowanie włosia. Do czyszczenia zębów, na których osadzony został aparat, poleca się szczoteczkę z niewielką główką i dość miękkim włosiem, przyciętym w kształt litery V, dzięki czemu łatwo dociera się zarówno do powierzchni zębów, jak i do zamków aparatu ortodontycznego.
Niezbędne akcesoria podczas noszenia aparatu ortodontycznego
Szczególnie w pierwszych dniach po założeniu stałego aparatu ortodontycznego wiele osób cierpi na mechaniczne podrażnienia w jamie ustnej (otarcia, afty, nadżerki). Aby uniknąć takiej sytuacji, najlepiej profilaktycznie używać wosku ortodontycznego. Nakłada się jego kawałeczki (po uprzednim rozgrzaniu i uformowaniu w palcach) na te fragmenty aparatu, które są przyczyną podrażnień w jamie ustnej. Wosk sprawnie przyczepia się do konstrukcji aparatu, jest naturalny w odczuciu i łatwo go w razie potrzeby usunąć.
Niezwykle istotny w trakcie leczenia ortodontycznego jest również wybór odpowiedniej pasty do zębów. Jedną z polecanych obecnie jest pasta GUM Ortho. Preparat o przyjemniej, żelowej konsystencji czyści zęby, wzmacnia szkliwo, redukuje odkładanie się płytki bakteryjnej, zapobiegając rozwojowi próchnicy i skutecznie łagodzi podrażnienia dziąseł oraz śluzówki powodowane aparatem.
Dopełnieniem higieny jamy ustnej, a także niezbędnym środkiem do czyszczenia aparatu ortodontycznego jest płyn do płukania ust. Dobrze dobrany preparat, przeznaczony specjalnie dla osób będących w trakcie leczenia ortodontycznego, pielęgnuje zęby, chroni dziąsła i dodatkowo dezynfekuje aparat. Płukanki warto używać kilkakrotnie w ciągu dnia (efektywny czas płukania to minimum pół minuty). Tu również poleca się linię GUM Ortho.
Podsumowując, dobór odpowiednich akcesoriów i preparatów do higieny jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego jest kluczem do jego efektywnego przeprowadzenia i satysfakcji z uzyskanego rezultatów.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.