Pięć zasad, by zapobiec wszawicy
- Wszy na głowie – objawy
- Wszawica profilaktyka – jak nie dopuścić do zakażenia
- Sposoby na wszy, czyli skuteczne środki także na gnidy
Powrót dzieci z obozów i kolonii wiąże się z ryzykiem rozprzestrzeniania się wszawicy. Jak nie dopuścić do zainfekowania skóry głowy? Na co rodzice i opiekunowie muszą zwrócić szczególną uwagę? Ekspert allecco.pl podpowiada, jak zapobiegać wszawicy u dzieci.
Wszawica bardzo szybko się rozprzestrzenia. Nie można jej bagatelizować, ponieważ prowadzi do powiększenia węzłów chłonnych, a nawet do zakażeń bakteryjnych w miejscu ugryzień przez wszy oraz do łysienia plackowatego. Ostatnimi czasy problem stał się bardziej powszechny. Być może ze względu na zlikwidowanie stanowisk dla higienistek w szkołach, które regularnie sprawdzały dzieciom głowy, ale również ze względu na to, że niektórzy rodzice bagatelizują problem. Nie zgłaszają w placówce, że dziecko ma wszy, a to pozwala spokojnie rozprzestrzeniać się tym pasożytom.
Wszy na głowie – objawy
Nie jest łatwo rozpoznać pojedyncze osobniki na głowie dziecka, ponieważ są niewielkie i przybierają taki kolor, jak włosy gospodarza. Dlatego należy zwrócić uwagę, na inne objawy towarzyszące zakażeniu:
- bardzo intensywny świąd,
- powiększone węzły chłonne,
- ślady po ugryzieniach na karku i za uszami,
- uczucie poruszania się czegoś po skórze głowy.
Wszawica profilaktyka – jak nie dopuścić do zakażenia
W związku z tym, że leczeniem wszawicy należy objąć wszystkich domowników, że trzeba zlikwidować insekty z rzeczy codziennego użytku dziecka za pomocą wysokiej temperatury oraz powtórzyć kurację po kilkunastu dniach, nikt nie ma wątpliwości, że lepiej zapobiegać wszawicy niż z ją zwalczać. Oto pięć podstawowych zasad, których należy przestrzegać.
1. Informacja pomiędzy szkołą i przedszkolem a rodzicami
Podstawą zahamowania rozprzestrzeniania się wszawicy jest poinformowanie w szkole lub w przedszkolu, że u dziecka pojawiły się wszy na głowie. Pozwoli to pozostałym rodzicom podjąć odpowiednie działania i zachować większą czujność. W drugą zaś stronę, rodzice i opiekunowie nie mogą bagatelizować sygnału o wszawicy w szkole.
2. Nauka dziecka podstawowych zasad przebywania w grupie
Dziecko musi wiedzieć, że nie może korzystać z cudzych spinek, grzebieni, szczotek, czy nawet ręczników. Wszy w postaci uśpionej często przebywają na tego typu przedmiotach, a ich pożyczanie sprzyja rozprzestrzenianiu się pasożytów. Podobnie w przypadku korzystania ze wspólnych czapek czy szalików.
3. Regularne sprawdzanie głowy dziecka
Kiedy nasze dziecko jest wieku 3 – 12 lat musimy pamiętać, żeby regularnie sprawdzać mu skórę głowy i obserwować, czy w okolicy nasady włosa nie pojawiły się insekty, bądź ich formy przetrwalnikowe – gnidy, z których dorosły osobnik dopiero się wytworzy.
4. Odpowiednia higiena głowy dziecka
Mycie głowy powinno odbywać się w miarę potrzeb, ale nie rzadziej niż raz w tygodniu. Codziennie natomiast musimy szczotkować włosy naszej pociechy, a kiedy są długie i splątane, jak bywa często w przypadku dziewczynek, warto sięgnąć po szampony i odżywki ułatwiające rozczesywanie.
5. Preparaty odstraszające wszy
Kiedy wiemy o zagrożeniu, bądź chcemy ustrzec nasze dziecko przed zakażeniem po powrocie do szkoły po wakacjach, warto sięgać po spraye odstraszające wszy, np. Paranit ochronny zapobiega wszawicy, na bazie naturalnych olejków eterycznych lub produkt rekomendowany dla dziewczynek – Cicho wSza gumki na wszy, które są nasączone również olejkami eterycznymi, a jedna gumka chroni nasze dziecko przed wszawi nawet 2 – 3 tygodnie.
Sposoby na wszy, czyli skuteczne środki także na gnidy
Na rynku mamy bardzo wiele preparatów na wszy i gnidy, dostosowane zarówno do wieku pacjentów, jak i do długości włosów. Działają one toksycznie na pasożyty i są bezpieczne dla dzieci. Musimy jednak pamiętać, że jednorazowa kuracja musi zostać powtórzona, w zależności od zaleceń producenta po około siedmiu dniach. Najpopularniejsze z nich to:
- szampony na wszy – sprawdzające się przy krótszych włosach, np. Paranit szampon,
- lotiony i płyny – nadające się do długich włosów, np. Paranit lotion, Hedrin,
- zestawy – do wykorzystania dla wszystkich członków rodziny, np. Pipi nitolic zestaw.
Wszystkie najskuteczniejsze środki na wszy i gnidy, a także preparaty odstraszające pasożyty znaleźć można w kategorii Wszawica.
Artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.