Nietrzymanie moczu: jak sobie radzić
Chcesz iść do kina, ale boisz się, że ktoś poczuje nieprzyjemny zapach… Chcesz pójść do kawiarni z przyjaciółką, ale boisz się, że zauważy Twój problem… Chcesz pójść na rower, ale boisz się, że nie znajdziesz po drodze toalety – czy nietrzymanie moczu to powód dla którego musisz wszystkiego sobie odmawiać?
- Przyczyn jest wiele
- Zadbaj o siebie!
- Nic nie widać i nic nie czuć
Nietrzymanie moczu to dla kobiety trudne doświadczenie. Dla wielu oznacza dużo zmian. Sprowadza się to często do rezygnacji z dotychczasowego trybu życia, a w konsekwencji do rezygnacji z siebie. Nie pozwól, żeby NTM przejęło kontrolę nad Twoim życiem. Tylko od Ciebie zależy w jaki sposób żyjesz, jak spędzasz swój wolny czas i jak odpoczywasz.
Przyczyn jest wiele
Kobiety są bardziej niż mężczyźni narażone na nietrzymanie moczu. Szacuje się, że co trzecia kobieta po 18. roku życia boryka się z NTM. Najczęściej występującym typem jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Głównym powodem tego schorzenia są osłabione mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla), które nie pracują prawidłowo. Wysiłkowemu nietrzymaniu moczu sprzyja również:
- ciąża i poród,
- niektóre zabiegi ginekologiczne,
- zaburzenia hormonalne,
- przewlekłe infekcje dróg moczowych,
- otyłość,
- wiek, im kobieta starsza, tym mięśnie dna miednicy słabsze.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu może prowadzić do wielu krępujących sytuacji. Popuszczanie może pojawić się na skutek kichania, kaszlu, śmiechu, często występuje w trakcie wysiłku fizycznego. Przy tego typu nietrzymaniu moczu ważne jest wzmocnienie mięśni dna miednicy. Regularne ćwiczenia czyli zaciskanie i rozluźnianie mięśni mogą mieć spory wpływ na poprawę stanu zdrowia.
Kolejny rodzaj nietrzymania moczu, który często występuje u kobiet to nietrzymanie moczu z naglącym parciem. Tutaj problem jest poważniejszy. Powodem choroby są zbyt aktywne mięśnie pęcherza, tzw. nadreaktywny pęcherz. Z reguły pojawia się silna potrzeba oddania moczu. Takiemu nagłemu parciu towarzyszyć mogą np. dźwięki (szum wody), zmiana pozycji ciała. Do wycieku moczu może również dochodzić w trakcie stosunku płciowego. Problem pojawia się zarówno w dzień jak i w nocy.
Wśród typów nietrzymania moczu wyróżnia się jeszcze m.in. nietrzymanie moczu z powodu przepełnionego pęcherza. Dolegliwość pojawia się najczęściej u osób, które wstrzymują mocz i nie chodzą regularnie do toalety.
Niezależnie od tego z jakim rodzajem nietrzymania moczu borykasz się, udaj się do specjalisty. Nietrzymanie moczu to choroba i nie można jej bagatelizować. Tylko lekarz jest w stanie postawić prawidłową diagnozę.
Zadbaj o siebie!
Mając nietrzymanie moczu, możesz też sama złagodzić swoje dolegliwości. Zadbaj o siebie, ruszaj się, spaceruj, wybierz się na rower. Aktywność fizyczna to Twój sprzymierzeniec w walce z NTM. Zmodyfikuj swoją dietę. Wyeliminuj te produkty, które mogą podrażniać Twój pęcherz. Zrezygnuj z dużej ilości kawy, herbaty i mleka. Ogranicz jedzenie owoców cytrusowych, czekolady, ostrych przypraw. Na celownik weź alkohol oraz papierosy i najlepiej usuń je ze swojej diety. Pij dużo wody. Częstym błędem osób z nietrzymaniem moczu jest ograniczanie ilości wypijanych płynów. To, że będziesz mniej piła nie oznacza, że Twój problem będzie mniejszy. Moczu nie będzie mniej, stanie się jednak bardziej zagęszczony, przez co będzie działał drażniąco na błony śluzowe narządów płciowych. Ponadto taki zagęszczony mocz ma dużo bardziej intensywny zapach. Kolejna kwestia to profilaktyka zaparć. Zadbaj o regularne wypróżnianie się. Zalegający kał uciska na pęcherz, przez co jego pojemność jest mniejsza.
Jak widzisz to wcale nie takie trudne! Warto wdrożyć te wskazówki w codziennym życiu. Po prostu zrób to dla siebie i dla swojego zdrowia.
Nic nie widać i nic nie czuć
Wiele kobiet chorujących na NTM wycofuje się z życia towarzyskiego. Boi się, że ktoś zauważy, albo co gorsze, poczuje ich problem. Nie musi tak być. To prawda, że mając nietrzymanie moczu powinnaś szczególnie dbać o higienę osobistą. Popuszczanie moczu często prowadzi do infekcji. Można jednak temu przeciwdziałać. Na rynku jest obecnie dostępna pełna gama produktów chłonnych, które skutecznie i dyskretnie zabezpieczą Cię przed konsekwencjami nietrzymania moczu. Mokra bielizna, nieprzyjemny zapach to już przeszłość.
Wkładki urologiczne wyglądem przypominają standardowe podpaski. Jednak to jedyny element, który je łączy. Wkładki to produkt o wiele bardziej chłonny. Zapewniają świeżość i poczucie suchości. Wykonane są z delikatnych materiałów, które nie powodują uczuleń. Zapewniają swobodne oddychanie skóry. Dzięki osłonkom bocznym zabezpieczają przed wyciekami moczu. Możesz mieć pewność, że Twoja bielizna będzie zawsze czysta. W zależności od stopnia chłonności (jest 9 rodzajów wkładek) sprawdzą się zarówno gdy borykasz się z lekkim, kropelkowym nietrzymanie moczu jak i ze średnim stopniem tej choroby. Najważniejszą zaletą wkładek urologicznych jest kontrola zapachu. Dzięki zawartym mikrogranulkom, wkładki zamieniają ciecz w żel, co ma wpływ na zminimalizowanie brzydkiego zapachu.
Wkładki są wygodne w noszeniu, nie widać ich pod ubraniem. Zapewniają komfort i dyskrecję. Już nie musisz obawiać się, że ktoś je zauważy. Każda z wkładek zapakowana jest w indywidualną saszetkę, którą możesz mieć zawsze pod ręką. Wystarczy wrzucić ją do torebki i gotowe. Możesz śmiało ruszać na zakupy, na spacer, do kina, czy na spotkanie z przyjaciółmi.
Świetnym uzupełnieniem dla wkładek urologicznych są chusteczki nasączane do higieny intymnej. Zawierają prebiotyk, który wzmacnia barierę ochronną skóry i wspiera florę bakteryjną. Poza tym chusteczki mają SINODOR. To substancja pochodzenia naturalnego, która pochłania nieprzyjemny zapach. Chusteczki są biodegradowalne, rozpuszczają się w wodzie. Po użyciu, możesz je bez obaw wyrzucić do toalety.
Odpowiednia higiena przy nietrzymaniu moczu pozwoli Ci odzyskać pewność siebie i wrócić do aktywnego trybu życiu. NTM to nie powód, by zamykać się w domu. Ciesz się życiem i czerp z niego pełnymi garściami. A nietrzymanie moczu? Przecież teraz to już nie problem, radzisz sobie z tym świetnie!
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.