Nietrzymanie moczu a aktywność
Aktywność fizyczna coraz częściej staje się nieodzownym elementem naszej codzienności. I dobrze! Jednak wiele osób borykających się z problemem nietrzymania moczu rezygnuje z ćwiczeń i ruchu, by uniknąć krępujących sytuacji związanych z niekontrolowanym wyciekiem moczu. Są jednak skuteczne sposoby, by poradzić sobie z tym problemem. Jakie? Podpowiadamy.
- Przyczyny nietrzymania moczu
- Aktywność mimo wszystko!
- Sposoby na nietrzymanie moczu podczas ćwiczeń
- Bielizna chłonna dla aktywnych
Przyczyny nietrzymania moczu
Jednym z takich problemów, który często staje na drodze do podejmowania aktywności, czy komfortowego funkcjonowania, jest nietrzymanie moczu. Pamiętajmy, że nie jest to problem jednostkowy i wbrew pozorom nie dotyczy wyłącznie osób starszych czy mniej aktywnych.
Przyczyny nietrzymania moczu są różne. W większość przypadków problem dotyczy kobiet i wynika z osłabienia mięśni dnia miednicy po ciąży, porodzie lub przez zmiany hormonalne. U mężczyzn nietrzymanie moczu wiąże się przede wszystkim z problemami w obrębie prostaty. Zwykle pierwsze objawy tej dolegliwości stają się widoczne podczas podnoszenia cięższych przedmiotów czy prostej aktywności – jest to tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu. Osłabione mięśnie nie radzą sobie z uciskiem podczas wysiłku i dochodzi do mimowolnych wycieków moczu. A to skutecznie zniechęca do aktywności fizycznej.
Aktywność mimo wszystko!
Niezmiernie cieszy to, że również osoby, które często borykają się z różnorodnymi problemami zdrowotnymi pomimo przeszkód dochodzą do wniosku – czemu nie?
Często osoby młode czy ludzie starsi pełni sił i chęci do podejmowania aktywności borykają się z konsekwencjami nietrzymania moczu. Dla nich to komfort, swoboda w podejmowaniu aktywności czy brak ograniczeń stają się kwestiami kluczowymi. Trudno wyobrazić sobie sytuację, gdzie przez cały czas trzeba kontrolować problem. Nie dziwi wówczas fakt, że zapał słabnie, a motywacja znacznie maleje. Ludzie wówczas często porzucają aktywności, izolują się i co najgorsze wycofują z życia społecznego.
Gdybyśmy jednak uświadomili sobie, że tak jak było to powiedziane wcześniej, problem nie jest jednostkowy i nie do końca zależny od nas, to może wówczas prościej byłoby nam skupić się na rozwiązaniach? A przecież takowe istnieją i dzięki nim w sposób bardzo konkretny możemy poradzić sobie z problemem.
Co zatem może pomóc? Jak sobie poradzić z problemem i nie ograniczać się w podejmowaniu aktywności? Jak zadbać o to, by w sposób najbardziej komfortowy funkcjonować bez zbędnego ciężaru jakim jest ciągła kontrola sytuacji?
Sposoby na nietrzymanie moczu podczas ćwiczeń
Pojawienie się problemu inkontynencji nie oznacza wcale rezygnacji z ulubionej aktywności fizycznej.
Wystarczy pamiętać o kilku zasadach:
- Regularnie ćwicz mięśnie Kęgla – poproś swojego urologa o krótkie szkolenie, kiedy, w jaki sposób i jak często ćwiczyć, by wzmocnić mięśnie dna miednicy.
- Planuj wizyty w toalecie przed ćwiczeniami i jeśli jest taka potrzeba, podczas treningu. W ten sposób zmniejszasz ryzyko niekontrolowanego wypływu moczu.
- Ogranicz picie przed treningiem, szczególnie napojów moczopędnych (np. kofeiny).
- Zmniejsz spożycie pikantnych i kwaśnych produktów. Ich składniki podrażniają pęcherz moczowy i wzmagają objawy nietrzymania moczu. W zamian włącz do diety więcej warzyw, owoców i produktów bogatych w błonnik.
- Noś czarne ubrania podczas aktywności. Efekty niekontrolowanych wypadków są mniej widoczne na ciemnej odzieży.
Osobom, które nie chcą rezygnować z aktywności fizycznej, z pomocą przychodzi specjalistyczna bielizna chłonna. Nie myślmy, że jej rola skoncentrowana jest tylko na tym, że absorbuje wilgoć. Oczywiście to ważne i kluczowe, ale przecież nasze potrzeby nie skupiają się tylko na tym, że będzie sucho.
Bielizna chłonna dla aktywnych
Wkładki, majtki chłonne – dyskretne, zapewniają uczucie suchości i komfortu, pochłaniają nieprzyjemne zapachy. I co najważniejsze, niezależnie od skali problemu, pozwalają na aktywność fizyczną bez obawy o problem nietrzymania moczu.
Majtki chłonne Seni Active doskonale absorbują wilgoć, indywidualnie dobrane świetnie dopasowują się do kształtu ciała zapewniając jeszcze większą ochronę w trakcie podejmowania aktywności fizycznej. Bielizna ta jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają inteligentnych rozwiązań i mimo nietrzymania moczu nie chcą rezygnować z dotychczasowej aktywności, stawiają na komfort i wzmacnianie relacji społecznych. Używając bielizny chłonnej Seni Active możesz mieć pewność, że nagły, często niespodziewany wyciek moczu, nie przeszkodzi ci w realizacji codziennych czynności, takich jak: wyjście na spacer, zakupy, dłuższa podróż, spotkanie z rodziną i przyjaciółmi, wyjście do kościoła czy wizyta u lekarza.
Bielizna chłonna Seni Active jest szczególnie polecana:
- osobom, które potrzebują produktów bardziej chłonnych niż wkładki urologiczne
- osobom, które są w procesie treningu toaletowego czy treningu pęcherza moczowego
- osobom, po zabiegach ginekologicznych
- podczas rehabilitacji, gdzie często podejmowana jest wzmożona aktywność fizyczna,
- osobom, które odmawiają noszenia pieluchomajtek (np. chorzy z chorobą Alzheimera lub innymi formami demencji).
Bielizna chłonna Seni Active jest łatwa w użyciu. Zakłada się ją jak zwykłą bieliznę, a rozrywane boczne szwy pozwalają szybko zdjąć bieliznę, gdy tylko jest to konieczne. Majtki chłonne Seni Active są elastyczne i jednocześnie bardzo miękkie, wykonane z najwyższej jakości składników. Dzięki temu zapewniają swobodę ruchów w każdym czasie. Nie ograniczają, nie spinają i nie uwierają – dają poczucie niczym nieograniczonego komfortu.
Kolejnym bardzo istotnym atutem bielizny chłonnej Seni Active jest dyskrecja. Innowacyjne zaprojektowany wkład chłonny gwarantuje poczucie suchości przy średnim i ciężkim nietrzymaniu moczu. System Odour Stop neutralizuje powstawanie nieprzyjemnego zapachu moczu, a wyjątkowo miękki i nieszeleszczący materiał zastosowany w Seni Active sprawia, że są wygodne i dyskretne oraz niewidoczne pod ubraniem.
Nosić je może każdy, ponieważ dostępne są w wielu rozmiarach. Nawet osoby, które borykają się z nadwaga czy otyłością, znajdą swój rozmiar. Pamiętajmy również o tym, by przy każdej zmianie bielizny chłonnej lub wizycie w toalecie warto oczyszczać skórę chusteczkami pielęgnacyjnymi jest to bardzo ważna czynność w kontekście profilaktyki infekcji intymnych i infekcji układu moczowego.
Nietrzymanie moczu nie musi oznaczać rezygnacji z ulubionej aktywności i dotychczasowego trybu życia. Planuj aktywność tak, aby uniknąć nagłego dużego wysiłku. Pamiętaj o kilku prostych zasadach i sięgnij po specjalistyczną bieliznę chłonną, która skutecznie chroni przed nieprzyjemnymi konsekwencjami tej dolegliwości.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.