Leki i maści na siniaki i stłuczenia – przegląd okiem farmaceuty
Stłuczenia, obrzęki, siniaki – jak sobie z nimi szybko poradzić i jakie preparaty warto mieć w domowej apteczce? Oto kompleksowy przegląd preparatów przygotowany przez eksperta allecco.pl.
- Preparaty na stłuczenia i obrzęki
- Preparaty zmniejszające obrzęk
- Maść przeciwbólowa na stłuczenia
- Preparaty na siniaki i krwiaki
- Siniaki na ciele – preparaty ułatwiające wchłanianie
- Na stłuczenia dla dzieci – najlepsze preparaty
- Domowe sposoby na siniaki, czyli z czego okłady na siniaki
Poprzez upadek na twarde podłoże lub uderzenie tępym przedmiotem dochodzi do stłuczenia, czyli urazu bez przerwania ciągłości naskórka. Wiąże się z nim ból, obrzęk i wylew krwi do tkanek. Tak powstaje siniak.
Ważne jest zatem, aby załagodzić objawy toczącego się stanu zapalnego w miejscu urazu, bo siniak i tak naturalnie zniknie po kilkunastu dniach. Stosując jednak maść na siniaki sprawimy, że mało estetyczna zmiana szybciej się wygoi i zaniknie.
Preparaty na stłuczenia i obrzęki
W przypadku stłuczenia najlepiej działać szybko, ponieważ ograniczy to rozległość uszkodzeń wewnątrz tkanek, a powstały siniak również będzie mniejszy. Wszystko jedno czy mamy do czynienia ze stłuczeniem kostki czy kolana, podstawowym zabiegiem powinno być bardzo mocne schłodzenie miejsca urazu.
Preparaty dające efekt chłodzący:
- spraye chłodzące, np. Altacet Ice aerozol – kompozycja gazów i mentolu pozwala przynieść natychmiastową ulgę, uśmierzy ból i ograniczy obszar uszkodzenia tkanek;
- kompresy chłodzące, np. NexCare Cold – Hot mini, który musi być przechowywany w lodówce, aby można było go wykorzystać do schłodzenia danej części ciała, należy również pamiętać, aby przykładać go do skóry tylko w materiale zabezpieczającym, dołączonym do każdego opakowania;
- maści chłodzące, np. Maść końska, zawierające kompozycję wyciągów z ziół i olejków eterycznych dojących uczucie chłodu i ukojenia lub Dip Rilif, który to dzięki zawartości ibuprofenu da nam, oprócz efektu chłodzącego, również bezpośrednie działanie przeciwzapalne.
Zastanawiając się, czy wybrać na stłuczenie maść rozgrzewającą czy chłodzącą, zawsze sięgajmy po chłodzącą. Podwyższenie temperatury w miejscu urazu może pogłębić toczący się stan zapalny i spowodować poważne uszkodzenia wewnątrz tkanek.
Preparaty zmniejszające obrzęk
W celu zmniejszenia obrzęku powstałego na skutek stłuczenia, należy użyć preparatu na bazie octanowinianu glinu, dostępnego w postaci łatwego do zastosowania żelu, bądź tabletek. Te ostatnie sprawdzą się lepiej w przypadku większej opuchlizny, kiedy to należy rozpuścić pojedynczą dawkę leku w ciepłej wodzie, a po przestudzeniu zanurzyć w przygotowanym roztworze gazę i przyłożyć do miejsca urazu, zabezpieczając folią i bandażem. Tak przygotowany kompres należy pozostawić nawet na kilka godzin.
Maść przeciwbólowa na stłuczenia
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po odpowiednim schłodzeniu urazu, na zmianę z preparatem zmniejszającym obrzęk, zastosować maść o działaniu przeciwbólowym przeciwzapalnym, jak np. Voltaren max lub taką, która ograniczy powstanie siniaka dzięki poprawie ukrwienia w miejscu urazu, czyli maść na stłuczenia z heparyną, np. Ibalgin Sport.
Preparaty na siniaki i krwiaki
Powstanie siniaka po stłuczeniu związane jest z uszkodzeniem naczyń podskórnych i przeciekaniem krwi do tkanek. Nie jest to groźna zmiana, gdyż sama z czasem zanika, możemy jedynie przyspieszyć wchłanianie siniaka. Gorzej w przypadku pojawiających się siniaków bez powodu, co może świadczyć o zaburzeniach krzepliwości i wymaga konsultacji lekarskiej. Równie niepokojące mogą być rozległe krwiaki, kiedy to dochodzi do wylewu większej ilości krwi do wnętrza ciała. Krwiak początkowo jest niewidoczny, dopiero po kilku dniach daje ciemno zabarwione zmiany w miejscu urazu.
Siniaki na ciele – preparaty ułatwiające wchłanianie
Uszczelnienie naczyń krwionośnych przyspiesza gojenie się krwiaków i siniaków.
Maści i żele na siniaki i stłuczenia:
- maści z wyciągiem z arniki – działają przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i antyseptycznie,
- żele z wyciągiem z kasztanowca zawierające escynę – zmniejszają krzepliwość krwi, przez co zapobiegają zakrzepom, dodatkowo mają zdolność do uszczelniania nawet najdrobniejszych naczyń; escyna może być stosowana doustnie lub zewnętrznie,
- żele z heparyną – zapobiegają zakrzepom i rozpuszczają te już powstałe, hamują procesy zapalne w obrębie urazu, dlatego są polecane w przypadku większych stłuczeń i krwiaków.
Na stłuczenia dla dzieci – najlepsze preparaty
Dzieci to szczególna grupa pacjentów narażona na siniaki na nogach, rękach i innych częściach ciała. Nie wszystkie preparaty, które możemy użyć w celu złagodzenia objawów u dorosłych, nadadzą się dla naszych pociech. Co zatem można zastosować na siniaki dla dzieci?
1. Schładzanie miejsca stłuczenia za pomocą zimnego okładu lub woreczka z lodem
Spraye chłodzące mogą podrażnić skórę dziecka, więc raczej ich unikajmy. Wystarczy na maksymalnie 10 minut przyłożyć do miejsca urazu zimny okład, co już przyniesie ukojenie. Pamiętajmy, aby kostki lodu czy zamrożony gotowy okład nie miały bezpośredniego kontaktu ze skórą dziecka, muszą być owinięte materiałem zabezpieczającym, czasami wystarczy nawet zwykła czysta szmatka.
2. Maść na stłuczenia z antybiotykiem
U dzieci częściej podczas upadku dochodzi do zadrapań i otarć, ponieważ ich skóra jest cieńsza i delikatniejsza. Dla ułatwienia procesu gojenia oprócz odpowiedniej dezynfekcji za pomocą preparatu z octenidyną – Octeniseptu, można zastosować maść z antybiotykiem, np. Tribiotic.
3. Siniaki u dziecka – najlepsza arnika
Maść z arniki może być bez obaw stosowana u dzieci na siniaki. Przyspieszy wchłanianie krwiaka, a nie powinna spowodować podrażnień na delikatnej skórze dziecka, np. Maść arnikowa.
4. Na obrzęki u dzieci – czy można stosować np. Altacet w żelu?
Lepiej nie robić dzieciom okładów z roztworem octanowinianu glinu, ponieważ może spowodować on nadmierną macerację naskórka. Zupełnie bezpieczne są natomiast żele z tym składnikiem, które sprawdzają się świetnie również dla niemowląt. Pamiętajmy jednak, że stosowanie u dzieci maści, czy żeli zawierających heparynę lub składniki przeciwbólowe i przeciwzapalne, nie jest dobrym pomysłem. Nigdy nie róbmy tego na własną rękę. Co innego w przypadku dzieci powyżej 12. roku życia, u których można już zastosować niektóre z nich.
Domowe sposoby na siniaki, czyli z czego okłady na siniaki
W związku z tym, że siniaki to powszechne zjawisko, towarzyszące nam na co dzień, pokolenia naszych mam i babć opracowały domowe sposoby radzenia sobie ze stłuczeniem. Należą do nich m.in.:
- przykładanie liścia kapusty – są one bogate w witaminę C, co uszczelnia naczynia krwionośne, więc obtłuczony z jednej strony liść należy przyłożyć do miejsca urazu, zabezpieczyć bandażem i zostawić na kilka godzin,
- ciepłe okłady – początkowo schładzamy miejsce stłuczenia, ale jeśli minie już ponad doba od momentu pojawienia się siniaka, to robienie ciepłych okładów poprawi przepływ krwi, a tym samym przyspieszy wchłanianie się krwiaka,
- kompres nasączony roztworem octu – mieszamy łyżkę octu z wodą (100 ml) i zamoczony w roztworze kompres przykładamy na 15 minut w miejsce urazu.
Wiemy już jak poradzić sobie ze stłuczeniami, siniakami i obrzękami w warunkach domowych, jednak w przypadku większych urazów zawsze należy zachować czujność. Kiedy mimo ochładzania ból nie ustępuje, a nawet się nasila, konieczna będzie konsultacja lekarska, w celu sprawdzenia stopnia uszkodzenia tkanek wewnętrznych. Podobnie kiedy problem dotyczy dużego obszaru ciała, czy gdy zdarzenie miało miejsce w wyniku wypadku komunikacyjnego.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.