Urazy – homeopatyczna apteczka pierwszej pomocy
Urazy są jedną z najczęstszych przyczyn, z powodu których pacjenci przychodzą do apteki po pomoc. Przytrafiają się nam przez cały rok, zarówno zimą, jak i latem. Poważniejsze wypadki, jak: złamania, zwichnięcia czy uszkodzenia w obrębie głowy wymagają prześwietlenia, często wizyty u lekarza i zaopatrzenia chirurgicznego. Na co dzień jednak mamy do czynienia z mnóstwem drobnych urazów, z którymi bez problemu dajemy sobie radę sami.
- Co powinien zawierać podstawowy zestaw pierwszej pomocy w urazach?
- Jakie leki homeopatyczne przydadzą nam się w przypadku urazów?
- Skaleczenia, przecięcia, ukłucia, rany
- Oparzenia
Najczęściej spotykają nas takie „nieszczęścia” jak:
- wszelkiego rodzaju uderzenia, stłuczenia, siniaki, krwiaki, lekkie krwawienia, skaleczenia
- niegroźne wypadki (np. na rowerze, nartach) i potłuczenia
- bóle mięśniowe i stawowe (np. po przeciążeniu fizycznym, zakwasy)
- nadwerężenie mięśni, ścięgien
- obrzęki pourazowe
- ukąszenia owadów
- odmrożenia i oparzenia, w wyniku których doszło do niezbyt głębokich urazów
Ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy przytrafi nam się jakiś przykry wypadek, dobrze jest zawczasu wyposażyć swoją apteczkę domową w niezbędne środki opatrunkowe i leki.
Co powinien zawierać podstawowy zestaw pierwszej pomocy w urazach?
- kilka jałowych opatrunków gazowych, najlepiej w różnych rozmiarach
- kilka przylepców oraz bandaży różnej szerokości
- opaski elastyczne w dwóch rozmiarach
- zestaw plastrów opatrunkowych (w tym plastry na pęcherze oraz kilka plastrów chirurgicznych, jeśli kompletujemy np. apteczkę wakacyjną)
- środek dezynfekujący (najwygodniejszy i najbardziej wydajny jest w postaci spreju)
- tabletki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe – najlepiej paracetamol lub ibuprofen – mogą się przydać w razie naprawdę silnego bólu pourazowego
- środek na oparzenia
- specyfik łagodzący skutki ukąszeń przez owady
- ampułki z solą fizjologiczną – do przemycia rany lub skaleczenia, mogą też służyć do przepłukania zaprószonego oka
- chusta trójkątna
W apteczce nie powinno także zabraknąć takich przyrządów jak termometr, nożyczki oraz kilka agrafek.
Oprócz powyższego zestawu dobrym pomysłem jest również wyposażenie naszej apteczki (domowej, podróżnej, wakacyjnej) w leki homeopatyczne, które doskonale się sprawdzają przy wszelkiego rodzaju urazach. Można je zastosować niezależnie od innych przedsięwziętych środków zaradczych. Łagodzą szybko skutki urazu, zapobiegają komplikacjom i ułatwiają leczenie się uszkodzonych tkanek. Warto jest mieć je zawsze pod ręką, ponieważ im szybciej po urazie zostaną zastosowane, tym lepszych efektów leczniczych możemy się spodziewać.
Oprócz tego, że są skuteczne, leki homeopatyczne są także łatwe i wygodne w użytkowaniu i transporcie, zajmują niewiele miejsca, są praktyczne i proste w zastosowaniu. Najczęściej mają postać granulek, rozpuszczalnych w ustach, bez konieczności ich popijania. Są również uniwersalne, gdyż można je zastosować zarówno u dorosłych jak i u dzieci, niezależnie od wieku oraz rodzaju urazu.
Jakie leki homeopatyczne przydadzą nam się w przypadku urazów?
W homeopatycznym zestawie przeciwurazowym nie może zabraknąć przede wszystkim leku Arnica montana. Jest ona na tyle niezwykłym i uniwersalnym lekiem na urazy, że warto poświęcić jej więcej uwagi. Arnica montana jest rośliną leczniczą stosowaną od wieków w ziołolecznictwie. Posiada szereg cennych właściwości. Jednak ze względu na swoje właściwości trujące znalazła zastosowanie jako lek jedynie do użytku zewnętrznego.
Jedynym sposobem na to, aby skorzystać z dobroczynnych właściwości Arniki jako leku do użytku wewnętrznego jest zastosowanie jej w postaci leku homeopatycznego. W tej formie występuje ona w tak wysokim rozcieńczeniu, że nie ma możliwości, aby spowodowała jakiekolwiek efekty uboczne. Jest na tyle bezpiecznym lekiem, że może być podawana nawet bardzo małym dzieciom. Ponadto jako lek homeopatyczny może być wykorzystana w o wiele większym zakresie wskazań niż ma to miejsce jeśli jest stosowana w postaci preparatu ziołowego.
Jako lek homeopatyczny Arnica montana może być stosowana w następujących sytuacjach:
- wszystkie typy urazów – upadki, wypadki, rany, kontuzje, złamania, stłuczenia, siniaki, krwiaki, wybroczyny, skaleczenia, wszelkie dolegliwości wywołane i związane z urazem
- leczenie przed- i pooperacyjne – gdzie Arnica ma działanie przeciwbólowe i przeciwkrwotoczne
- zabiegi stomatologiczne – np. usunięcie zęba, co jest również urazem dla pacjenta i powoduje ból, obrzęk i krwawienie
- krwawienia – ze względu na jej działanie ochronne na ściany naczyń krwionośnych
- zmęczenie mięśniowe – jako rezultat wykonywania ciężkiej pracy fizycznej lub po wysiłku fizycznym prowadzącym do wystąpienia bólu mięśni i zakwasów
- dolegliwości związane z naczyniami włosowatymi – takie jak między innymi: kruchość naczyń krwionośnych, pękające drobne naczynka w oku, krwiaki pojawiające się wskutek urazu, popękane naczynka krwionośne na nogach
Gdy chcemy zastosować Arnikę na dolegliwości związane z bólami mięśniowymi, polecane jest jednoczesne zastosowanie tego leku do wewnątrz, jak i zewnętrznie. Synergistyczne działanie obu form leków (wewnętrznej i zewnętrznej) zapewni właściwą skuteczność i szybkie działanie.
Doustnie podamy lek Arnica montana w postaci homeopatycznych granulek, natomiast zewnętrznie na skórę można zaaplikować żel lub krem zawierający wyciąg z arniki. Najbardziej skuteczne są te preparaty, do produkcji których wykorzystano całą, świeżą roślinę arniki górskiej. Gwarantuje to bowiem największe stężenie substancji czynnych w tych produktach..
Arnica montana jest skuteczna przy każdym urazie. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, zmniejsza krwawienie i skraca czas regeneracji uszkodzonych tkanek. Arnikę można zastosować nawet wtedy, jeśli z powodu urazu musimy udać się do lekarza. Stanowi ona świetne uzupełnienie leczenia chirurgicznego i wpływa korzystnie na proces leczenia. Powoduje szybsze ustąpienie dolegliwości bólowych oraz może zapobiec ewentualnym komplikacjom pourazowym. Podanie konwencjonalnych leków przeciwbólowych nie jest nigdy przeciwwskazaniem do zastosowania leków homeopatycznych.
Z innych leków homeopatycznych, które mogą się przydać w przypadku urazów, warto wymienić również taki lek jak Ruta graveolens. Działa ona przede wszystkim na urazy stawów i ścięgien. Jest skuteczna przy skręceniach i zwichnięciach, wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek. Przydaje się często piechurom, rowerzystom, biegaczom i narciarzom. Można ją zażywać także w różnego rodzaju stanach zapalnych ścięgien oraz w sytuacjach pourazowych, kiedy występuje uczucie potłuczenia, rozbicia mięśniowego i sztywności.
Lekiem stosowanym przy skręceniu stawu oraz potłuczeniu mięśniowym jest też Rhus toxicodendron. Wskazany jest wówczas, gdy ból jest silny, ale powoli maleje w miarę delikatnego rozruszania się. Rano odczuwamy silną obolałość i zesztywnienie, ale stopniowo w trakcie ruchu ból się zmniejsza. Pomagają nam ciepłe okłady lub ciepła kąpiel, a zdecydowanie gorzej się czujemy w całkowitym bezruchu i w zimnie.
Jeśli z kolei całkowity bezruch znacznie łagodzi dolegliwości bólowe po urazie, zalecany jest wtedy lek Bryonia alba. Ma ona dobroczynne działanie w przypadku stłuczeń, wysięku, obrzęku i krwiaków. Ból nasila się tu pod wpływem najmniejszego nawet ruchu, a ustępuje po unieruchomieniu i ciasnym obwiązaniu urażonego miejsca opaską elastyczną. Gdy zaś ulgę przy urazie przynosi zimny kompres lub okłady z lodu, a dodatkowo chore miejsce jest zaczerwienione, obrzęknięte, bolesne i ciepłe w dotyku, warto sięgnąć po lek Apis mellifica.
Jeśli uraz był poważny i zakończył się złamaniem kości, niezbędne jest najpierw oczywiście badanie chirurgiczne i unieruchomienie. Można jednak przyspieszyć czas zrastania się kości, skrócić czas rekonwalescencji po urazie, zapobiec możliwym komplikacjom i złagodzić dolegliwości bólowe, włączając do leczenia lek Symphytum officinale.
Przy każdym poważniejszym urazie pamiętajmy, że jeśli ból jest bardzo silny, nawraca pomimo podawania leków, obrzęk i krwiak się powiększają, a poprawa nie następuje, koniecznie trzeba udać się do lekarza.
Skaleczenia, przecięcia, ukłucia, rany
Leki homeopatyczne przydadzą się nam również w przypadku wszelkiego rodzaju skaleczeń związanych z przerwaniem ciągłości skóry. Do takiego urazu może dojść np. w wyniku zranienia się nożem lub innym ostrym narzędziem, nadepnięcia na szkło lub kolec itp.
Na samym początku należy oczywiście dokładnie zdezynfekować miejsce skaleczenia i zatamować krwawienie jałowym opatrunkiem. Dodatkowo możemy podać leki homeopatyczne, które przyspieszą zagojenie się rany i regenerację uszkodzonej tkanki. Przy głębokich ranach przydatny jest lek Hypericum perforatum, działający w szczególności na uszkodzoną tkankę nerwową. Jest polecany w przecięciach, głębokich ukłuciach, ranach spowodowanych ostrymi narzędziami, ale też przy stłuczeniu lub zgnieceniu kończyny, naderwaniu paznokcia, uszkodzeniu opuszki palca, czy pogryzieniu np. przez psa.
W przypadku ran kłutych, powstałych wskutek zranienia się czymś ostrym (kolec, ostry patyk, gwóźdź) pomocnym lekiem jest Ledum palustre. Lek ten przyda się także w leczeniu sińców pourazowych, zwłaszcza zlokalizowanych w okolicy oka, czyli tzw. „limo”. Ledum palustre jest również zalecany w celu złagodzenia skutków ukąszeń i użądleń przez owady.
Gdy zaś skaleczone miejsce jest jasnoczerwone, obrzęknięte, bolesne i ciepłe w dotyku, a choremu przynoszą ulgę zimne okłady lub włożenie kończyny do zimnej wody, dobrze jest podać mu lek Apis mellifica.
Oprócz odkażenia i opatrzenia rany warto zawsze sięgnąć także po lek Calendula officinalis, który dobrze się sprawdza przy wszelkiego rodzaju skaleczeniach, otarciach, zranieniach. Przyspiesza granulację i gojenie się rany, zapobiega zakażeniom i stanom zapalnym, ułatwia regenerację uszkodzonej tkanki, zapobiega powstaniu blizny, łagodzi ból i pieczenie związane z urazem.
Oparzenia
Jeśli mamy do czynienia z niewielkimi oparzeniami małej powierzchni ciała, które oprócz sporego bólu i nieprzyjemnych doznań, nie niosą ze sobą zagrożenia dla zdrowia czy życia, możemy również skorzystać z pomocy homeopatii. Szybko podane odpowiednie leki homeopatyczne przyniosą dużą ulgę, złagodzą ból i zapobiegną komplikacjom. Oprócz tego pierwszą rzeczą, jaką trzeba zrobić po oparzeniu to natychmiastowe schłodzenie poparzonej skóry, czyli umieszczenie poparzonego miejsca bezpośrednio pod zimną, bieżącą wodą. Następnie możemy zastosować leki.
Jeśli skóra jest lekko czerwona, piekąca, ciepła w dotyku, a zimna woda przynosi ukojenie, pomocny będzie lek Apis mellifica. Gdy miejsce oparzenia jest silnie czerwone, gorące, piekące, pulsujące i nadwrażliwe na dotyk, wskazany jest lek Belladonna. Natomiast w leczeniu oparzeń z obecnymi pęcherzami szczególnie przydatny jest lek Cantharis vesicatoria, który szybko łagodzi ból i pieczenie i, co ważne, przyspiesza proces gojenia się i regeneracji uszkodzonej skóry.
Poparzoną, podrażnioną skórę dobrze jest także posmarować chłodzącym żelem na oparzenia, żelem zawierającym aloes lub sprayem z panthenolem.
W każdym poważniejszym przypadku oparzenia, gdy jest ono bardzo rozległe lub dotyczy małego dziecka, choremu powinna być jak najszybciej udzielona pomoc lekarska, a czasem wymagana jest nawet hospitalizacja.
Źródło: Boiron
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.