Co jest przyczyną pękania naczynek? Jak je wzmocnić i pomóc cerze naczynkowej? Które preparaty z apteki wybrać na żylaki? Co lepsze na hemoroidy: maść, żel czy czopki? Podpowiada ekspert Allecco.pl.
testHemoroidy
Hemoroidy to naczynia położone w kanale odbytu, które w fizjologicznych warunkach wraz z mięśniami zwieraczami ułatwiają kontrolowanie i oddawanie stolca. Może się jednak zdarzyć, iż dochodzi do stanu zapalnego objawiającego się ich nabrzmieniem i zaburzeń często nazywanych także żylakami odbytu. Hemoroidy mogą być zlokalizowane wewnątrz lub na zewnątrz odbytu czemu zwykle towarzyszy silny ból, obrzęk oraz krwawienie z odbytu. Jak je leczyć? Podpowiadamy.
- Przyczyny powstawania hemoroidów
- Pierwsze niepokojące objawy - co stosować?
- Hemoroidy - dieta
- Różne sposoby leczenia hemoroidów
Przyczyny powstawania hemoroidów
Najczęściej przyczyną ich powstawania są uwarunkowania genetyczne, niewłaściwa dieta, zaparcia, siedzący tryb życia. Ponadto mogą one towarzyszyć takich schorzeniom jak nadciśnienie tętnicze, schorzenia wątroby, otyłość czy zmiany hormonalne. Oprócz powyższych przyczyn dodatkowe predyspozycje do powstania żylaków odbytu mają osoby po 50 roku życia oraz kobiety w ciąży, a także po porodzie co spowodowane jest wzrostem ciśnienia w naczyniach krwionośnych w obrębie miednicy.
Pierwsze niepokojące objawy - co stosować?
Pojawia się przede wszystkim ból odbytnicy, zwłaszcza podczas oddawania stolca, świąd odbytu oraz dające się zaobserwować niewielkie krwawienia z odbytu. Lekami pierwszego wyboru są dostępne bez recepty maści i czopki doodbytnicze. Preparaty te różnią się zasadniczo substancjami czynnymi w nich zawartymi i czasami o skuteczności decyduje indywidualny dobór do pacjenta. Maści przeciw hemoroidom np. Posterisan, Procto-Glyvenol, Procto-Hemolan, Proktis-M przeznaczone są do leczenia hemoroidów zlokalizowanych na zewnątrz odbytu, natomiast odpowiadające im czopki Posterisan, Procto-Glyvenol, Procto-Hemolan, Prokits-M są skuteczne w leczeniu hemoroidów wewnętrznych. Część preparatów przeznaczonych do leczenia hemoroidów to preparaty zawierające w składzie ekstrakty ziołowe np. Hemorol, Emorect, lub dodatkowo z kwasem hialuronowym np. Apirectum oraz preparaty homeopatyczne np. Avenoc, natomiast są one skuteczne w łagodnych zmianach lub na wczesnym etapie rozwoju żylaków odbytu.
Dla kobiet w ciąży, a także dla tych, które są w czasie laktacji bardzo dobrym wyborem może być emulsja z aplikatorem Procto-eze. Jest to preparat o działaniu ochronnym, ściągającym, łagodzącym. Zawiera w składzie benzokainę, która posiada działanie znieczulające, a zarazem jest bezpieczna dla stosujących ją kobiet w ciąży i w czasie laktacji.
Hemoroidy - dieta
W celu zwiększenia skuteczności leczenia odpowiednie będzie dodatkowe wsparcie w postaci odpowiedniej diety. Dieta ta powinna być bogata w błonnik, dzięki któremu unikniemy zaparć i zmniejszymy ból podczas oddawania stolca. Błonnik występuje w największej ilości w pełnych ziarnach oraz części nasion owoców i roślin strączkowych i zaleca się spożywanie pieczywa razowego, płatków zbożowych, grubych kasz, grochu, fasoli, malin, jeżyn, porzeczek, śliwek, suszonych owoców i orzechów. Także zmiana trybu życia z siedzącego na bardziej aktywny powinna poprawić stan żylaków odbytu jak również zapobiegać nawrotom schorzenia.
Różne sposoby leczenia hemoroidów
Proktolog po zbadaniu i stwierdzeniu choroby hemoroidalnej może zalecić inne rozwiązania np. metodę Barrona polegającą na odcięciu dopływu krwi do guzka i jego obumarcie poprzez założenie na niego specjalnej gumki, laseroskopię polegającą na obumarcia guzka w wyniku wysokiej temperatury powstającej pod wpływem promieniowania laserowego, zastrzyk bezpośredni do guzka specjalnej pianki skutkujący odpadnięciem guzka, metodę Morinagi polegającą na założeniu szwów na tętnice pod kontrolą sondy Dopplera oraz rozwiązanie chirurgiczne polegające na wycięciu hemoroidów.
Hemoroidy statystycznie występują u co drugiej osoby powyżej 50 roku życia oraz coraz częściej także u ludzi poniżej 50 roku życia i mówi się już o tej chorobie jako o chorobie cywilizacyjnej, dlatego bardzo ważne jest aby nie odczuwać wstydu często towarzyszącego przy tej dolegliwości i podjąć leczenie możliwie jak najwcześniej.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.