Egzema: jak pomóc skórze
Skóra pokryta rumieniem, sucha, łuszcząca się – czy to tylko podrażnienie czy już egzema? Po czym poznać chorobę? Jak wspomóc leczenie i zapobiegać objawom egzemy? Podpowiada dr n. med. Magdalena Wołoszko, pediatra.
- Egzema – przyczyny, objawy
- Egzema u dzieci i niemowląt – przyczyny, objawy, leczenie
- Skóra z egzemą – porady, zalecenia dotyczące pielęgnacji i profilaktyki
- Egzema a emolienty – istotne działanie aktywnych, naturalnych składników
Egzema to nic innego jak wyprysk. Objawem widocznym na skórze pacjenta z egzemą są głównie wypukłe, drobne, blado-różowe grudki na skórze zaczerwienionej i łuszczącej się, czyli na podłożu rumieniowo-złuszczającym.
Egzema – przyczyny, objawy
Skóra pokryta rumieniem jest zwykle sucha i łuszcząca, a grudki to niewielkie uniesienia naskórka wyczuwalne wyraźnie pod opuszkami palców.
Egzema stanowi spory problem populacyjny, dotykający co dziesiąte dziecko lub dorosłego. Jednak przyczyn powstawania egzemy, czyli wyprysku może być kilka i to zarówno alergicznych (np. wyprysk atopowy, czyli atopowe zapalenie skóry i wyprysk kontaktowy alergiczny), jak i nie związanych z alergią (np. wyprysk kontaktowy niealergiczny, wyprysk łojotokowy, wyprysk zawodowy).
Egzema u dzieci i niemowląt – przyczyny, objawy, leczenie
Egzema jest chorobą zapalną skóry, nie związaną pierwotnie z zakażeniem drobnoustrojami, czyli bakteriami lub wirusami. Egzema alergiczna, czyli wyprysk alergiczny to inaczej atopowe zapalenie skóry. AZS ma podłoże genetyczne i zwykle ma początek już w okresie niemowlęcym, choć objawy mogą ujawnić się również później.
Zmiany skórne powstają wskutek nadwrażliwości immunologicznej na dany uczulający alergen. U najmniejszych dzieci alergenami są najczęściej białka pokarmowe w tym białka mleka krowiego i białka jaja kurzego. Inną chorobą w której obserwujemy pojawianie się zmian wypryskowych, czyli również egzemy jest kontaktowe zapalenie skóry alergiczne lub niealergiczne. Jest ono znacznie rzadziej rozpoznawane wśród niemowląt, jednak może być obecne u dzieci starszych i dorosłych.
Wyprysk kontaktowy powstaje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z czynnikiem alergizującym lub drażniącym. Mogą to być czynniki wywołujące jak detergenty, substancje zapachowe, kosmetyki, metale, barwniki, farby, kleje. W powstaniu wyprysku niealergicznego znaczenie ma również czas oraz intensywność ekspozycji na czynnik drażniący. U niemowląt i dzieci dominującymi objawami egzemy są rumień, złuszczanie naskórka, grudki zapalne, niekiedy grudki sączące, a przy dłuższym trwaniu choroby pojawiają się na grudkach strupki. Jeśli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego skóry mogą również powstać pęcherzyki wypełnione treścią surowiczą lub ropną, a w przewlekłym stadium choroby wypryskowej/egzemy dochodzić może do pogrubienia naskórka, czyli jego lichenifikacji.
Skóra z egzemą – porady, zalecenia dotyczące pielęgnacji i profilaktyki
Bez względu na przyczynę powstania egzemy, czyli wyprysku skóra dotknięta tym problemem wymaga odpowiedniej pielęgnacji i profilaktyki powracania zmian skórnych.
Oprócz leków przepisanych przez lekarza w fazie ostrej choroby, czyli w zaostrzeniu stanu zapalnego skóry w codziennej pielęgnacji powinno się stosować skuteczne emolienty. Są to produkty które nawilżają, poprawiają barierę naskórkową przez co zmniejszają podatność skóry na czynniki drażniące. Emolient wspomaga leczenia farmakologiczne i je uzupełnia oraz zapobiega nawrotom choroby jednocześnie wydłużając okresy remisji, czyli okresy wolne od objawów choroby.
Egzema a emolienty – istotne działanie aktywnych, naturalnych składników
Emolienty są produktami do codziennego stosowania dla skóry która wymaga intensywnego nawilżania i natłuszczania. Mogą i powinny być stosowane jednocześnie z lekami przeciwzapalnymi od samego początku terapii. Leki przeciwzapalne stosowane na zlecenia lekarza zawsze uzupełniane są odpowiednią pielęgnacją skóry. Dopiero ich połączenie zapewnia szybki i długotrwały efekt.
W dobrej jakości emolientach zawarte są naturalne oleje tworzące na skórze ochronny płaszcz co łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia i ewentualnie współwystępujący świąd skóry. Emolienty zawierające naturalne oleje pomagają zredukować stan zapalny skóry, widoczne zaczerwienienia, suchość i złuszczanie naskórka. Zmiękczają i poprawiają elastyczność skóry oraz zapobiegają nadmiernej utracie wilgoci.
Ze względu na swoje działanie emolienty stosowane są w celu uzupełnienia terapii zaleconej podczas wizyty u lekarza, podtrzymująco po już zakończonym leczeniu lekami, oraz zapobiegawczo, czyli profilaktycznie aby zredukować lub zapobiec nawrotom choroby.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.