Arbuz – jakie ma witaminy i właściwości prozdrowotne?
Arbuzy są chętnie spożywane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci, szczególnie podczas upałów. Jakie składniki odżywcze znajdują się w miąższu arbuza, a jakie w jego pestkach? Dlaczego warto jeść arbuzy i czy diabetycy również mogą je spożywać?
- Arbuz - co to za owoc?
- Składniki odżywcze w arbuzie
- Jakie witaminy ma arbuz?
- Jakie właściwości prozdrowotne ma arbuz?
- Ile kalorii ma arbuz?
- Wsparcie w odchudzaniu
- Czy można jeść pestki z arbuza? Czy są szkodliwe?
- Kto nie powinien sięgać po arbuza?
- Arbuz – zastosowanie w kosmetykach
- Maseczka, tonik, peeling z arbuzem domowej roboty
- Arbuz na potencję jako naturalny afrodyzjak
- Arbuz w ciąży – czy można go jeść?
Arbuz - co to za owoc?
Arbuz zwyczajny, inaczej zwany kawonem, pochodzi z Afryki. Stopniowo jego uprawa zaczęła rozprzestrzeniać się na inne obszary kuli ziemskiej, obejmując również Europę. Obecnie, arbuz uprawiany jest w wielu krajach, również w Polsce. Jest to warzywo, zaliczane do rodziny dyniowatych. Arbuz jest rośliną jednoroczną. Ma płożący pokrój i wymaga zapewnienia mu sporej ilości miejsca do optymalnego rozwoju. Z tego powodu, rośliny sadzi się z zachowaniem sporych odstępów. Uprawa arbuza wbrew pozorom nie jest taka trudna. Należy jednak pamiętać, że roślina ta ma wysokie wymagania cieplne. Arbuzy sadzi się więc w miejscach słonecznych.
Składniki odżywcze w arbuzie
W arbuzie znajduje się wiele składników odżywczych. Owoce arbuza zawierają flawonoidy, glikozydy, kwasy tłuszczowe, węglowodany i olejki eteryczne. Mają też karotenoidy. Spośród tej grupy związków, arbuz jest szczególnie bogaty w likopen, a w mniejszym stopniu również w beta-karoten. Arbuz zawiera też cytrulinę. Nie tylko miąższ arbuza posiada cenne składniki odżywcze. Pestki arbuza mają spore ilości białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Obecne są w nich też niektóre składniki mineralne, np. magnez, mangan, fosfor i potas.
Jakie witaminy ma arbuz?
Dojrzały arbuz zawiera witaminę C, witaminę A w formie beta-karotenu oraz niektóre witaminy z grupy B, np. tiaminę, kwas pantotenowy i kwas foliowy. Spośród składników mineralnych jakie znajdują się w owocach arbuza, wymienić można mangan, żelazo, magnez, selen i potas. Obecne są w nich również niewielkie ilości wapnia i cynku.
Jakie właściwości prozdrowotne ma arbuz?
Arbuzy zawierają duże ilości wody. Stanowi ona ok. 90% ich masy. Z tego powodu, arbuz jest często zalecany do nawodnienia organizmu. Pomaga szybko ugasić pragnienie i utrzymać prawidłową temperaturę ciała, szczególnie w okresach upałów. Likopen znajdujący się w tej roślinie jest silnym przeciwutleniaczem. Uważa się, że może zmniejszać on ryzyko rozwoju zaćmy, zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, choroby nowotworowej, a także schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Wymienione właściwości likopenu nie mają jednak jak dotąd rzetelnego potwierdzenia w badaniach klinicznych. Cytrulina natomiast pośrednio prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Z tego powodu przypisuje się jej działanie obniżające ciśnienie krwi.
Ile kalorii ma arbuz?
Soczysty owoc arbuza nie zawiera dużo kalorii. W 100 g znajduje się ok. 30-36 kcal. Jest to więc produkt niskokaloryczny. Znacznie bardziej kaloryczne są suszone pestki arbuza. w 100 g jest ponad 500 kcal.
Wsparcie w odchudzaniu
Arbuz często zalecany jest osobom, będącym na diecie odchudzającej. Dobrze nawadnia organizm, szybko gasi pragnienie, a do tego nie zawiera wielu kalorii. Arbuzy mogą być więc cennym elementem diety odchudzającej, o ile spożywane są z rozsądkiem. Zjedzenie 1,2 lub 3 porcji owocu nie powoduje znaczącego wzrostu kaloryczności diety. Spożycie w ciągu dnia całego arbuza to jednak już spora dawka kalorii.
Czy można jeść pestki z arbuza? Czy są szkodliwe?
Arbuz składa się nie tylko z soczystego miąższu, ale również z pestek. Większość osób pozbywa się ich przed lub podczas jedzenia owocu. Pestki arbuza nie są jednak niejadalne. Można je jeść. Jak zostało wcześniej wspomniane, w pestkach również znajdują się składniki odżywcze o korzystnym wpływie na stan zdrowia. Najczęściej polecane jest uprażenie pestek na patelni lub upieczenie ich w piekarniku. Można wzbogacić je o przyprawy ziołowe. Pestki arbuza mogą być wartościową przekąską między posiłkami.
Kto nie powinien sięgać po arbuza?
Arbuzy powinny być ostrożnie spożywane przez diabetyków. W 100 g owocu znajduje się ok. 8 g węglowodanów. Spożycie małej porcji arbuza nie powinno mieć istotnego wpływu na poziom cukru we krwi. Zjedzenie go w większej ilości może jednak znacząco oddziaływać na glikemię. Z tego powodu, warto spożyć arbuza np. bezpośrednio po innym posiłku, który jest ubogi w cukry. Arbuzy nie są przeciwwskazane u diabetyków, jednak warto pamiętać o tym, aby nie spożywać ich jako oddzielnego posiłku, a raczej jako jeden z jego składników.
Arbuz – zastosowanie w kosmetykach
Arbuzy wykorzystywane są również do produkcji kosmetyków. Ekstrakt z owoców arbuza znaleźć można w produktach do mycia i oczyszczania skóry, a także do codziennej pielęgnacji. Roślina ta obecna jest również w niektórych szamponach do włosów. Kremy, żele i balsamy z arbuzem są dość uniwersalne. Powinny dobrze sprawdzić się u osób ze skórą suchą i wrażliwą. Dostępne są też kosmetyki z arbuzem dedykowane skórze tłustej i trądzikowej. Ekstrakt z arbuza ma m.in. właściwości nawilżające i łagodzące.
Maseczka, tonik, peeling z arbuzem domowej roboty
Oprócz korzystania z gotowych kosmetyków z arbuzem można też samodzielnie przygotować maseczkę, tonik lub peeling. Chłodzącą maseczkę do twarzy można uzyskać, mieszając rozgniecione 2 łyżki miąższu z arbuza z 2 łyżkami jogurtu naturalnego. Warto dodać nieco miodu w celu uzyskania większej gęstości domowego kosmetyku. Taka maska działa kojąco, chłodząco i odżywczo na skórę. Tonik z odrobiną mięty można natomiast przygotować, wykorzystując glicerynę, saszetkę mięty i arbuza. Zblendowany arbuz warto przecedzić przez gazę i dodać do ostudzonej herbatki. Kilka kropli gliceryny wzmocni działanie nawilżające toniku. Warto pamiętać, aby przechowywać go w lodówce nie dłużej niż tydzień.
Peeling z owocem arbuza pomaga pozbyć się złuszczonych komórek z powierzchni skóry, a do tego posiada właściwości rozświetlające i uelastyczniające. Dwie filiżanki arbuza rozgniatamy, bez konieczności usuwania z niego pestek. Dodajemy łyżkę oleju arganowego lub oleju z pestek malin. Na końcu wsypujemy 1-2 łyżki cukru. Peeling z arbuzem warto zastosować bezpośrednio po jego przygotowaniu.
Arbuz na potencję jako naturalny afrodyzjak
Uważa się, że arbuz nie tylko uzupełnia niedobór potasu, manganu i innych minerałów, ale także działa jako afrodyzjak. Wynikać ma to z obecności cytruliny, która działa rozszerzająco na naczynia krwionośne i w związku z tym ma ułatwiać uzyskanie erekcji. Być może warto więc wprowadzić arbuz do codziennego jadłospisu, jeśli chcemy zwiększyć libido. Należy jednak pamiętać, że skuteczność arbuza w podnoszeniu popędu płciowego nie została potwierdzona naukowo.
Arbuz w ciąży – czy można go jeść?
Warto jeść arbuzy w ciąży, ponieważ przynoszą one szybkie uczucie orzeźwienia, a do tego zawierają niewiele kalorii. Mają też wiele cennych składników odżywczych. Arbuzy mogą więc stanowić jedną z porcji owoców, zalecanych kobietom ciężarnym. W przypadku cukrzycy ciążowej warto pamiętać o spożywaniu arbuza jako elementu posiłku ubogowęglowodanowego.
Arbuz zwyczajny nawadnia, orzeźwia i odżywia organizm. Zawiera liczne związki o działaniu prozdrowotnym. Do tego jest niskokaloryczny, dzięki czemu zalecany jest również osobom odchudzającym się. Arbuzy można z powodzeniem wykorzystać również do pielęgnacji skóry, przygotowując domowe kosmetyki nawilżające i łagodzące.
Bibliografia:
- Sorokina M., McCaffrey K.S., Deaton E.E., Ma G., Ordovás J.M., Perkins-Veazie P.M., Steinbeck C., Levi A., Parnell L.D. A Catalog of Natural Products Occurring in Watermelon-Citrullus lanatus.Front Nutr. 2021 Sep 14; 8: 729-822. doi: 10.3389/fnut.2021.729822
- Tesarowicz I., Zawiślak A., Maciejaszek I., Witek M., Majcherczyk J.Wybrane właściwości funkcjonalne i przeciwutleniające izolatu białkowego pestek arbuza (Citrullus Lanatus). Rola procesów technologicznych w kształtowaniu jakości żywności,Polskie Towarzystwo Technologów Żywności Oddział Małopolski, Kraków 2016, 163-172
- Volino-Souza M., Oliveira G.V., Conte-Junior C.A., Figueroa A., Alvares T.S.Current Evidence of Watermelon (Citrullus lanatus) Ingestion on Vascular Health: A Food Science and Technology Perspective. Nutrients.2022 Jul 15; 14(14): 2913. doi: 10.3390/nu14142913
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.