Mleko modyfikowane dla niemowląt jest wybierane przez mamy, dla których z różnych przyczyn karmienie piersią nie jest możliwe. Wybór odpowiedniej mieszanki mlecznej dla swojej pociechy może być jednak dość przytłaczający, ze względu na dużą różnorodność tych produktów. Jak zatem wybrać najlepszy produkt? Jak właściwie przygotować mleko i jakie akcesoria do karmienia będą niezbędne? Odpowiedzi znaleźć można w poniższym artykule.
Alergie pokarmowe u niemowląt
Katar i kaszel mogą być objawami nie tylko przeziębienia, ale też alergii pokarmowych. Czasem dochodzi do tego ból brzucha i zmiany na skórze. Ekspert Allecco.pl podpowiada, jak rozpoznać alergię pokarmową u niemowlaka i jak złagodzić jej objawy.
- Alergia pokarmowa u niemowląt - przyczyny
- Alergia pokarmowa u niemowląt - objawy
- Alergia pokarmowa u dzieci - leczenie
- Mleko dla alergików – jak wybrać?
- Alergia pokarmowa u niemowląt: wysypka
- Nietolerancja pokarmowa u dzieci to nie alergia
Alergie pokarmowe to problem, z którym możemy spotkać się już od pierwszych tygodni życia niemowlaka. Nawet w przypadku dzieci karmionych piersią nie jest wykluczone wystąpienie niepokojących objawów.
Alergia pokarmowa u niemowląt - przyczyny
Alergia pokarmowa to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na alergen dostarczony wraz z pokarmem. Problem ten nie jest łatwy do zdiagnozowania, chociaż niewątpliwie duże znaczenie ma tutaj podłoże genetyczne. Zdarzają się jednak zachorowania wśród dzieci, u których w rodzinie nie stwierdzono alergii – takich przypadków jest z roku na rok coraz więcej.
Nawet dzieci karmione tylko i wyłącznie piersią są narażone na niepożądane objawy związane z alergią pokarmową, co ma związek z tym, co spożywa karmiąca kobieta, gdyż niektóre alergeny przenikają do mleka matki. Najczęściej problemy u naszej pociechy wywoływać może mleko krowie lub jajka, a konkretnie białka w nich zawarte. Za większość reakcji alergicznych odpowiadają również orzeszki ziemne, soja, gluten, a także ryby i skorupiaki.
Alergia pokarmowa u niemowląt - objawy
Alergia pokarmowa u dzieci ujawnia się zazwyczaj w pierwszych tygodniach życia i często mija samoistnie - najczęściej po 3. roku życia, choć jest to dość indywidualna kwestia.
Objawy nie występują przy pierwszym, ale przy kolejnych kontaktach z alergenem. Wtedy to układ immunologiczny malucha rozpoznaje składnik pokarmu, który jest zupełnie niegroźny dla zdrowego dziecka, jako patogen i uruchamia mechanizmy mające na celu jego wyeliminowanie.
Oto objawy alergii pokarmowej u niemowląt:
- problemy gastryczne – ból brzuszka, ulewanie, kolka, wzdęcia, wymioty czy biegunka z dużą ilością śluzu,
- objawy ze strony układu oddechowego – śluzowy katar, zatkany nosek, kaszel, obrzęk błon śluzowych, a co za tym idzie trudności z oddychaniem,
- objawy skórne – jest to pierwszy sygnał, że mamy do czynienia z alergią pokarmową – w zgięciach łokci, pod kolanami oraz na twarzy pojawia się wysypka, skóra malucha jest sucha, szorstka i swędzi.
Alergia pokarmowa u dzieci - leczenie
Podstawą leczenia alergii pokarmowej jest całkowite wyeliminowanie z diety dziecka uczulającego składnika. Lekarz powinien wskazać, jakie alternatywne produkty można podawać maluchowi, aby zawierały te same niezbędne wartości odżywcze.
Należy jednak postępować ostrożnie z wprowadzaniem nowych pokarmów do diety dziecka, ponieważ składniki o podobnej strukturze chemicznej do tych, które działają alergizująco, również mogą wywołać alergię pokarmową. Dlatego dziecko uczulone na białka mleka krowiego może mieć podobne objawy po spożyciu mleka koziego. Zjawisko to nazywane jest reakcją krzyżową.
Mleko dla alergików – jak wybrać?
Kiedy mimo wprowadzonej diety maluszkowi nadal doskwierają objawy alergii, wtedy najlepiej skonsultować z lekarzem kwestię zmiany mleka na takie, które zawiera zhydrolizowane białko. Jest ono dostępne w aptece, ale wydaje się je na podstawie recepty.
Przewagą tego typu produktów jest to, że dzięki modyfikacji cząsteczki białka są one pozbawione własności alergizujących a dostarczają maluchowi wszystkich składników odżywczych. Niestety, nie są one tak smaczne jak inne mieszanki, dlatego maluch może marudzić podczas karmienia. Mowa tutaj o dietetycznych środkach specjalnego przeznaczenia medycznego, jak Bebilon pepti czy Nutramigen LGG.
Alergia pokarmowa u niemowląt: wysypka
W przypadku, kiedy objawy ograniczają się tylko do tych o charakterze pokrzywki, należy podać dziecku zlecony przez lekarza lek przeciwalergiczny oraz wapno w płynie, np. Calcium Allergy syrop. W celu złagodzenia wysypki na zewnątrz warto zastosować Bepanthen Sensiderm krem, który złagodzi uczucie świądu i zaczerwienienie. Natomiast, kiedy reakcja alergiczna daje objawy ze strony układu oddechowego i pojawia się zagrożenie życia dziecka, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe oraz podać zaordynowaną przez pediatrę Adrenalinę w ampułko – strzykawce.
Nietolerancja pokarmowa u dzieci to nie alergia
Nietolerancja pokarmowa bardzo często mylona jest z alergią. Występuje jednak pomiędzy nimi kilka znaczących różnic. W przypadku nietolerancji w odpowiedź organizmu nie jest zaangażowany układ immunologiczny. Poza tym nietolerowany składnik pożywienia musi zostać spożyty w znacznie większej ilości, a objawy które następują później, są zazwyczaj związane z dysfunkcjami przewodu pokarmowego (biegunka, wzdęcia, bóle brzucha).
Choroba związana jest najczęściej z brakiem któregoś z enzymów trawiennych. W leczeniu nietolerancji pokarmowej nie eliminuje się całkowicie składnika wywołującego niepożądane objawy, ale zaleca się jego ograniczenie lub podawanie po odpowiednim przetworzeniu.
Autor: Karina Szmyd, ekspert Allecco.pl
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.