Dzieci chorują w najmniej odpowiednich momentach, dlatego w domowej apteczce warto mieć najpotrzebniejsze preparaty, które pomogą przetrwać nam do wizyty u lekarza i przydadzą się na pierwsze objawy choroby. Niewiele jednak medykamentów może być stosowanych u najmłodszych pacjentów. Sporządzamy listę dla rodziców – co powinno się znaleźć w domowej apteczce niemowlaka.
Wszystko o witaminie D – najczęstsze pytania i odpowiedzi pacjentów
Ostatnie dziesięciolecia przyniosły dużo wiedzy na temat witaminy D, jej działania i skutków niedoboru. Wiemy, że powinniśmy suplementować ją przez większość roku, jednak jakie dawki witaminy D stosować? Co jeść, aby dostarczyć tej substancji, jak wybrać suplement z witaminą D dla dzieci lub dorosłych? I jakie mogą być skutki jej niedoboru? Na te i wiele innych pytań odpowiadają farmaceuci.
- Jakie powinny być dawki witaminy D dla dzieci?
- Od czego zależą dawki witaminy D dla dorosłych?
- Witamina D – w jakich miesiącach stosować?
- Witamina D – w czym można ją znaleźć? Co jeść, aby dostarczyć witaminy D?
- Witamina D – do czego jest potrzebna w organizmie?
- Jakie są objawy niedoboru witaminy D i jak to sprawdzić?
- Jak wybrać dobry suplement z witaminą D?
- Witamina D a D3 – jaka jest różnica?
Jakie powinny być dawki witaminy D dla dzieci?
Dawki witaminy D podaje się najczęściej w jednostkach międzynarodowych (IU) lub mg (mikrogramach). Prawidłowa suplementacja witaminy D u dzieci uzależniona jest przede wszystkim od wieku, następnie od masy ciała i ekspozycji na promieniowanie UV w miesiącach letnich i kształtuje się następująco:
- noworodki urodzone przedwcześnie: 400-800 IU/dobę (np. kapsułki Bioaron Baby 0m+)
- noworodki i niemowlęta 0-6 m.ż.: 400 IU/dobę od pierwszych dni życia, niezależnie od sposobu żywienia (np. D-Vitum w aerozolu)
- niemowlęta 6-12 m.ż.: 400-600 IU/d ,zależnie od podaży witaminy D w diecie (np. D-Vitum w formie kapsułek twist-off)
- dzieci i młodzież 1-18 r.ż.: 600-1000 IU/d zależnie od masy ciała przez cały rok, lub od września do kwietnia jeśli nie jest zapewniona efektywna synteza skórna w miesiącach letnich (np. Bioaron Witamina D 1000 j.m.)
W przypadku dzieci i młodzieży z otyłością (BMI > 30) zalecana dawka dobowa to przedział 1200-2000 IU (np. Witamina D3 forte 2000 IU).
Od czego zależą dawki witaminy D dla dorosłych?
Odpowiednio dobrana dawka to suma wielu czynników, a najważniejsze z nich to: wiek, karnacja, ekspozycja na promieniowanie UV, tryb życia, zawartość tkanki tłuszczowej czy stan fizjologiczny organizmu. Osoby powyżej 65. roku życia mają zmniejszoną syntezę poprzez skórę, dlatego wymagają uzupełniania dawką 800-2000 IU/d przez cały rok (np. preparatem Witamina D 2000 forte), dotyczy to również osób pracujących na nocnych zmianach – dla nich polecany jest preparat z maksymalną dawką witaminy D (np. Olimp Gold-Vit D Max). Zwiększone jest również zapotrzebowanie na witaminę D w okresie ciąży i laktacji, czyli 1500-2000 IU/d.
Witamina D – w jakich miesiącach stosować?
Wystarczająca synteza witaminy D poprzez skórę odbywa się w okresie od kwietnia do września, przy ekspozycji na słońce przynajmniej 18% powierzchni ciała, bez zastosowania filtrów słonecznych przez 15 minut dziennie, w godzinach pomiędzy 10 a 15. To oznacza, że suplementacja witaminą D jest wymagana przynajmniej w miesiącach od września do kwietnia, jeśli nie ma odpowiedniej ekspozycji na słońce.
Witamina D – w czym można ją znaleźć? Co jeść, aby dostarczyć witaminy D?
Witamina D3 jest obecna głównie w tłustych rybach (węgorz, łosoś, śledź w oleju), podrobach i produktach mlecznych. Jednak ta, która powstaje pod wpływem promieniowania słonecznego utrzymuje się w organizmie dwukrotnie dłużej. Zażywając witaminę D pamiętajmy o podawaniu jej najlepiej w trakcie wysokotłuszczowego posiłku – to zwiększy jej biodostępność.
Witamina D – do czego jest potrzebna w organizmie?
Główne działanie witaminy D to gospodarka wapniowo-fosforanowa i mineralizacja kości. Niedobór witaminy D powoduje u dzieci krzywicę, opóźniony rozwój fizyczny i zaburzenia wzrostu, zaś u osób dorosłych – próchnicę, osteoporozę i związane z nią ryzyko złamań oraz powikłań po urazach. Jednak wiele najnowszych badań wskazuje na bardzo szerokie zastosowanie witaminy D oraz potrzebę zapobiegania jej niedoborom. Poziom witaminy D w organizmie ma związek z: chorobami sercowo-naczyniowymi, nowotworowymi (nowotwory gruczołu krokowego, nowotwory sutka), chorobami autoimmunologicznymi (łuszczyca) czy schorzeniami neurologicznymi (choroba Alzheimera, choroba Parkinsona). Wykazano istotną rolę witaminy D jako czynnika mechanizmu obronnego w infekcjach wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych.
Jakie są objawy niedoboru witaminy D i jak to sprawdzić?
Większość badań wskazuje na duże niedobory witaminy D wśród Polaków. Poziom witaminy D mierzy się laboratoryjnie za pomocą stężenia kalcydiolu 25/OH/D3 w surowicy krwi, obecnie uznaje się poziom 32ng/ml jako wartość minimalną dla zachowania zdrowia. Poniżej tego poziomu zaczynają się niedobory, to objawia się zaburzeniami ze strony układu mięśniowo-szkieletowego oraz znacznym spadkiem odporności organizmu, często towarzyszy temu spadek nastroju i sił witalnych.
Jak wybrać dobry suplement z witaminą D?
Pierwszy krok to sprawdzenie poziomu wyjściowego w naszym organizmie, a następnie dobranie odpowiedniej formy, która zapewni najwygodniejsze, regularne dostarczanie witaminy D.
Na rynku farmaceutycznym dostępne są rozmaite formy – kapsułki, tabletki, krople w atomizerach, dla dzieci - wygodne formy typu „twist off” (np. Bioaron Witamina D). Często wybieramy formy zawieszone w olejach naturalnych (lej lniany, olej krokoszowy, olej słonecznikowy) (np. D-Vitum forte 2000 j.m.).
Witamina D a D3 – jaka jest różnica?
Witamina D to związki chemiczne z grupy steroidów, rozpuszczalne w tłuszczach. Witamina D3 jest jedną z form witaminy D.
Najważniejsze znaczenie dla człowieka ma witamina D3 (cholekalcyferol) o największej aktywności biochemicznej i udowodnionej sile działania, istotny wpływ na organizm człowieka wywiera już po ok. 14 dniach regularnego stosowania.
Druga z poznanych witamin to D2 (ergokalcyferol) o dużo mniejszej aktywności biologicznej i krótkim działaniu, obecnie jej znaczenie lecznicze poddawane jest w wątpliwość.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.