Zapalenie oskrzeli u dzieci i dorosłych wiąże się przede wszystkim z uciążliwym kaszlem. Jakie są domowe sposoby na radzenie sobie z zapaleniem oskrzeli? Jak zapobiegać tej chorobie?
Zapalenie oskrzeli – zapobieganie i domowe sposoby leczenia
Zapalenie oskrzeli u dzieci i dorosłych wiąże się przede wszystkim z uciążliwym kaszlem. Jakie są domowe sposoby na radzenie sobie z zapaleniem oskrzeli? Jak zapobiegać tej chorobie?
- Zapalenie oskrzeli u dzieci i dorosłych
- Domowe sposoby na zapalenie oskrzeli
- Inhalacje za zapalenie oskrzeli
- Stawianie baniek na zapalenie oskrzeli
- Zapalenie oskrzeli – zapobieganie chorobie
Zapalenie oskrzeli u dzieci i dorosłych
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka, starszego dziecka i dorosłego zwykle jest powodowane przez wirusy. Leczenie choroby opiera się na łagodzeniu objawów i poprawie komfortu życia pacjenta. Jest to szczególnie ważne u małych dzieci, które jeszcze nie rozumieją przyczyny ich złego samopoczucia. Ostre zapalenie oskrzeli u dzieci może być poprzedzone kilkudniowym stanem podgorączkowym, nieżytem nosa, a w rzadkich przypadkach również zapalaniem spojówek. Kaszel, który jest charakterystycznym objawem choroby, początkowo może być suchy i męczący. Po pewnym czasie zmienia się w mokry, przebiegający z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny. Może mieć ona charakter śluzowy lub bardziej ropny. Jej zabarwienie jest białawe lub żółtawe. Połykanie wydzieliny, może prowadzić u maluchów do wymiotów. U najmłodszych, drogi oddechowe są bardzo wąskie. Podczas choroby pojawia się w nich nadmierna ilość śluzu i dochodzi do obrzęku błony śluzowej. W związku z tym, możliwym objawem zapalenia oskrzeli u niemowląt i małych dzieci jest również duszność. Starsze dzieci i dorośli mogą skarżyć się na ból w klatce piersiowej.
Domowe sposoby na zapalenie oskrzeli
Leczenie zapalenia oskrzeli ukierunkowane jest na zmniejszenie dokuczliwych dolegliwości. U części osób, objawy zapalenia oskrzeli są łagodne i maja niewielkie nasilenie. Dla innych są jednak bardzo męczące. Można wówczas sięgnąć po leki bez recepty na zapalenie oskrzeli, które złagodzą suchy lub mokry kaszel, a także pomogą pozbyć się gorączki. Więcej o lekach na zapalenie oskrzeli pisaliśmy w artykule: Zapalenie oskrzeli – rozpoznanie i leczenie. Jakie domowe sposoby na leczenie oskrzeli pomogą nam poradzić sobie z chorobą?:
- odpoczynek w domu – chorym na zapalenie oskrzeli zaleca się pozostanie w domu i regenerację organizmu. Dzieci ze stanem podgorączkowym również powinny zostać w domu. Ma to na celu nie tylko szybsze wyzdrowienie, ale także ograniczenie kontaktu z innymi ludźmi, których możemy zarazić chorobą;
- nawadnianie chorego;
- nawilżanie powietrza;
- dbanie o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu i częste wietrzenie pomieszczeń – nie zaleca się przegrzewania organizmu. Optymalna temperatura to ok. 20ºC;
- inhalacje na zapalenie oskrzeli – leczenie solą fizjologiczną pomoże zmniejszyć objawy choroby.
Domowym sposobem na suchy kaszel przy zapaleniu oskrzeli może być też stosowanie niewielkich ilości miodu. Miód jest skuteczny w łagodzeniu uciążliwego, suchego kaszlu u dzieci i dorosłych. Należy jednak pamiętać, aby nie podawać go dzieciom poniżej 1-ego roku życia.
Inhalacje za zapalenie oskrzeli
Inhalacje na zapalenie oskrzeli to metoda leczenia, która polega na podaniu leku bezpośrednio do dróg oddechowych. Z czego inhalacje na zapalenie oskrzeli? Przy tej chorobie najczęściej wykorzystuje się sól fizjologiczną lub leki mukolityczne - rozrzedzające zalegająca wydzielinę. Przykładem takiego preparatu są ampułki Mucosolvan dostępne na podstawie recepty lekarskiej. Przy zwężeniu dróg oddechowych i dusznościach, lekarz może również zalecić stosowanie leków rozkurczających oskrzela. One także dostępne są tylko na receptę. Stosowane przy zapaleniu oskrzeli leki mukolityczne zwiększają płynność wydzieliny w drogach oddechowych i ułatwiają pozbycie się jej.
Inhalacje przy zapaleniu oskrzeli u dzieci mogą przebiegać z wykorzystaniem izotonicznego lub hipertonicznego roztworu chlorku sodu. Hipertoniczny - 3% roztwór chlorku sodu zmniejsza lepkość wydzieliny znajdującej się w drogach oddechowych. Dzięki temu staje się ona bardziej elastyczna i łatwiejsza do usunięcia. Poza tym, inhalacje hipertoniczną solą przy ostrym zapaleniu oskrzeli łagodzi też obrzęk błony śluzowej. Drogi oddechowe są bardziej drożne, a oddychanie bardziej swobodne. Można je wykonywać 2-3 razy dziennie, jednak nie zaleca się używania 3% roztworu soli przed pójściem spać, aby podczas odpoczynku nie męczył chorego uporczywy kaszel. U niektórych osób, inhalacje przy zapaleniu oskrzeli z wykorzystaniem tej soli mogą nasilać kaszel, a nawet powodować duszności. W takiej sytuacji należy zrezygnować z inhalacji. U mniejszych dzieci to ryzyko jest większe.
Wykonywane przy inhalacje na zapalenie oskrzeli mogą też przebiegać z wykorzystaniem izotonicznego roztworu soli w stężeniu 0,9%. Takie inhalacje przy zapaleniu oskrzeli u dzieci działają nawilżająco i oczyszczająco na drogi oddechowe. Można je stosować przy suchym kaszlu i podrażnionym gardle. Sól fizjologiczna jest uniwersalna i jeśli rodzic nie jest pewny, czego może użyć do inhalacji u dziecka, bezpiecznym wyborem zawsze będzie właśnie 0,9% roztwór soli. Może być stosowany przez dłuższy okres czasu, jeśli oczywiście jest taka konieczność. Roztwór hipertoniczny natomiast nie powinien być używany długotrwale, ponieważ może powodować przesuszenie śluzówki. Inhalacje z solą fizjologiczną dobrze sprawdzają się tez przed snem, aby oczyścić drogi oddechowe i ułatwić oddychanie nosem. Stosowane przy zapaleniu oskrzeli inhalacje są przeciwwskazane przy poważnych chorobach dróg oddechowych, takich jak np. nowotwór płuc, niewydolności serca lub krwawieniach z nosa.
Stawianie baniek na zapalenie oskrzeli
Stawianie baniek to metoda leczenia wielu chorób, znana już od stuleci. Mimo odkrycia wielu nowoczesnych i skutecznych sposobów terapii, bańki wciąż cieszą się sporą popularnością i są wykorzystywane przy różnych schorzeniach. Dawniej stosowano szklane bańki, które ogrzewało się ogniem. W ten sposób tworzyło się podciśnienie, które zasysało skórę do wnętrza bańki. Obecnie, stawienia baniek może odbyć się bezpieczniej, bez użycia płomienia. Dostępne są bańki gumowe, które wystarczy ścisnąć lub bańki szklane z pompką. Te ostatnie są bardziej precyzyjne i łatwiej można w nich kontrolować wytworzone podciśnienie. Stawianie baniek na zapalenie oskrzeli ma na celu pobudzenie mikrokrążenia i układu odpornościowego do walki z infekcją. Choć skuteczność tej metody leczenia zapalenia oskrzeli nie ma do tej pory potwierdzenia w badaniach naukowych, ma ona swoją grupę zwolenników. Stawianie baniek jest stosunkowo bezpieczne, a pojawiający się krwiak znika po kilku dniach. Metoda ta nie jest jednak polecana osobom z nadciśnieniem i chorobami serca, chorobami nowotworowymi, autoimmunologicznymi, hemofilią lub chociażby stanami zapalnymi skóry. Stawianie baniek przy zapaleniu oskrzeli nie jest dobrym pomysłem również u kobiet w ciąży i z cerą naczynkową.
Zapalenie oskrzeli – zapobieganie chorobie
Zapalenie oskrzeli to choroba zakaźna, która dość łatwo się rozprzestrzenia. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy przestrzegać kilku istotnych punktów:
- ograniczyć kontakt z osobami chorymi;
- dokładnie myć ręce – przestrzeganie zasad higieny ogranicza rozprzestrzenianie się zarazków;
- rozważyć szczepienie przeciw grypie – wirusy grypy są to jedne z patogenów, które najczęściej odpowiadają za zapalenie oskrzeli. Szczepionka przeciw grypie zmniejsza ryzyko zachorowania, a w razie złapania infekcji najczęściej powoduje jej łagodny przebieg;
- unikać narażenia na dym papierosowy i inne toksyczne substancje zawarte w powietrzu – są one często przyczyną przewlekłego zapalenia oskrzeli.
Zapalenie oskrzeli u dzieci i dorosłych najczęściej nie jest groźne. Nieprzyjemne objawy można łagodzić domowymi sposobami lub lekami na zapalenie oskrzeli bez recepty. Odpoczynek i regeneracja organizmu przyspieszą powrót do dobrej kondycji i uchronią przed zarażaniem kolejnych osób.
Piśmiennictwo:
- Mehta P., Dhapte V., Cupping therapy: A prudent remedy for a plethora of medical ailments. J Tradit Complement Med. 2015 Feb 10;5(3):127-34, [data dostępu: 17.05.2020], dostęp w Internecie: doi: 10.1016/j.jtcme.2014.11.036. PMID: 26151023; PMCID: PMC4488563.
- Krawiec M., Pediatra I, PZWL, 2019, str. 316-317
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.