Czym różni się lek przepisany na recepcie od jego zamiennika? Czy trzeba obawiać się zamiany leków zaordynowanych przez lekarza? Czym jest lek oryginalny, a czym lek generyczny? Wątpliwości rozwiewa ekspert allecco.pl.
Zamienniki leków - czy to to samo co ich oryginalne odpowiedniki?
Podczas wizyt w aptece często proponowane są nam zamienniki leków przepisanych przez lekarza. Czy tańsze odpowiedniki leków mają takie samo działanie, czy są równie bezpieczne? Czym różni się lek oryginalny od generycznego? Wyjaśnia Ekspert allecco.pl.
- Oryginalne tabletki są droższe
- Generyki – tańsze zamienniki leków oryginalnych
- Zamienniki nie tylko dla Viagry
- Odpowiedniki leków – czy są sobie równe
Lek oryginalny to inaczej lek innowacyjny. Określona substancja czynna po raz pierwszy wprowadzona zostaje na rynek pod określoną nazwą leku. Lek oryginalny chroniony jest patentem przez 20-25 lat, co oznacza, że przez ten czas nie mogą być dostępne tańsze zamienniki z tą samą substancją.
Oryginalne tabletki są droższe
Przykładem leku oryginalnego jest popularna Viagra. Zanim lek oryginalny pojawi się w sprzedaży, musi przejść wieloletnie badania przedkliniczne i kliniczne, które potwierdzą jego jakość, skuteczność i bezpieczeństwo. Przekłada się to, niestety, na wysoką cenę leków oryginalnych. Jest to nawet zrozumiałe: producent inwestuje nawet kilkaset milionów dolarów, aby wprowadzić nowy preparat na rynek, dlatego jego cena nie może być zbyt niska. Z drugiej strony przez okres ochrony patentowej ma monopol na daną substancję. Brak konkurencji pozwala mu więc na wyznaczenie wyższej ceny za lek.
Generyki – tańsze zamienniki leków oryginalnych
Kiedy wygasa ochrona patentowa, firmy farmaceutyczne mogą wprowadzać na rynek preparaty, w których substancja czynna jest taka sama. Są to tak zwane leki generyczne lub leki odtwórcze. Odpowiedniki leków oryginalnych wymagają znacznie mniejszych nakładów finansowych, a ich badania trwają zdecydowanie krócej, co przekłada się na niższą cenę w aptece. Tańsze zamienniki leków muszą pozytywnie przejść badania biorównoważności. Oznacza to, że nie wystarczy tylko ten sam skład leków. Producent musi wykazać, że w produkowanym przez niego zamienniku substancja czynna wchłania się w takim samym czasie i takiej ilości jak z leku oryginalnego. Uzyskane wyniki mogą mieścić się w granicach 80-125 proc., aby można było stwierdzić, że dane leki są biorównoważne.
Substancje pomocnicze to wszystkie te składniki leku, które odpowiadają za jego formę, np. środki wypełniające, powlekające, zwiększające lepkość, konserwanty czy substancje słodzące. Teoretycznie substancje pomocnicze nie powinny wywierać własnego działania na organizm pacjenta i nie powinny powodować działań niepożądanych. W praktyce jest jednak różnie i czasem zdarza się, że tańsze zamienniki leków powodują niepożądane działania właśnie ze względu na użyte, inne niż w leku oryginalnym, substancje pomocnicze. Ten sam skład leków dotyczy więc tylko substancji czynnej.
Zamienniki nie tylko dla Viagry
Wracając do podanego wyżej przykładu leku oryginalnego – Viagry, obecnie dostępne są jego dobre zamienniki, których cena jest niższa od oryginału nawet o kilkadziesiąt złotych. Są to m.in. Maxigra Go , MaxOn, czy Mensil. Preparaty te dostępne są bez recepty na naszym rynku.
Tańsze zamienniki leków oryginalnych są często dużo popularniejsze niż ich pierwowzór. Przykładem jest substancja czynna ibuprofen. Po raz pierwszy została ona wprowadzona pod nazwą Motrin. Dziś mało kto taką nazwę kojarzy. Za to jego dobre zamienniki, takie jak Ibuprom, Nurofen, czy Ibum są znane większości z nas.
Odpowiedniki leków – czy są sobie równe
Zamienniki powinny działać tak samo jak lek oryginalny. Każdy organizm może jednak inaczej zareagować chociażby na inne substancje pomocnicze znajdujące się w tańszym odpowiedniku. Z tego powodu, niektórzy pacjenci wracają do ponownego przyjmowania leku oryginalnego, zamiast tańszego zamiennika. Jednak w większości przypadków pacjenci dobrze tolerują zamienniki. Dzięki nim, wielu chorych nie musi rezygnować z leczenia ze względów finansowych, szczególnie jeśli cierpią na choroby przewlekle i stale muszą zażywać leki.
Zamienniki leków mają swoje wady i zalety. Mogą, choć nie muszą, wywoływać działania niepożądane i pacjent może odczuwać różnicę w działaniu w stosunku do wcześniej przyjmowanego leku oryginalnego. Efekt ich działania powinien być praktycznie taki sam i większość chorych nie odczuwa żadnej różnicy przyjmując zamiennik. Główną zaletą tych leków jest jednak ich niższa cena. Do każdego pacjenta należy jednak podejść indywidualnie, proponując zastosowanie zamiennika.
Autor: Ekspert allecco.pl
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.