Leki zza granicy: czy warto kupić zamiennik?
Czym tak naprawdę jest import równoległy leków? Czym różnią się preparaty sprowadzane z innych krajów od tych powszechnie znanych w Polsce – wyjaśnia ekspert allecco.pl.
- Czym jest import równoległy?
- Czym różni się lek z importu od oryginału?
- Jakie są zalety kupowania leków z importu równoległego?
- Bezpieczeństwo leków z importu równoległego
Import równoległy leków działa w naszym kraju już od 13 lat. Ciągle jednak wielu pacjentów nie do końca rozumie ten proces i ma obawy przed kupieniem w aptece preparatu, który – co prawda jest tańszy – ale ma nieco inne opakowanie. Niektórzy nie są do końca pewni, czy to ten sam lek i czy jego efekt działania będzie taki sam.
Czym jest import równoległy?
Cena danego leku w każdym kraju jest nieco inna. Jest to zależne m.in. od strategii firmy, która produkuje preparat, a także od zamożności mieszkańców tego państwa. Czasem te różnice w cenie są niewielkie, a czasem stanowią nawet kilkakrotność kwoty, jaką trzeba zapłacić w innym kraju. Import równoległy leków opiera się zatem na tych różnicach w ich cenie na poszczególnych rynkach farmaceutycznych.
Hurtownia farmaceutyczna, która posiada odpowiednie pozwolenie, kupuje dany lek w kraju, w którym jego cena jest znacznie niższa. Następnie przepakowuje go, odpowiednio oznacza, umieszcza ulotkę w języku polskim i sprzedaje na naszym rynku. Nic więc dziwnego, że cena takiego preparatu w aptece będzie niższa w stosunku do kwoty, jaką trzeba zapłacić za ten sam lek w oryginalnym opakowaniu.
Czym różni się lek z importu od oryginału?
Najprościej mówiąc, lek z importu jest taki sam jak lek oryginalny, kupiony bezpośrednio od tego samego producenta, ale pochodzi z innego kraju. Blistry, w których znajdują się tabletki, mogą mieć więc oznaczenia w języku dla nas obcym. Obowiązkiem firmy, która zajmuje się przepakowaniem leku, jest dołączenie polskojęzycznej ulotki i odpowiedniego opakowania, na którym będą widniały zrozumiałe dla pacjenta napisy.
Leki z importu równoległego pod względem działania i efektu leczniczego niczym nie różnią się od tych, które zostały dopuszczone do sprzedaży bezpośrednio w naszym kraju. Mają ten sam skład, dawkę, drogę podania (np. doustną lub dożylną) i tę samą postać (tabletki, kapsułki, maść, itp.). Ostatni punkt jest jednak elastyczny i w pewnych sytuacjach leki z importu mogą się różnić postacią, jeśli oczywiście nie ma ona wpływu na końcowy efekt leczniczy.
Pamiętajmy więc, że aspiryna z importu wychodzi spod rąk tego samego producenta co oryginalna aspiryna, w zielonym opakowaniu. Ta druga trafia do nas bezpośrednio z miejsca wytwarzania, a ta z importu przechodzi dodatkowo przez kraj, w którym cena za ten lek jest niższa niż w Polsce.
Jakie są zalety kupowania leków z importu równoległego?
Skoro nie ma znaczących różnic pomiędzy lekami produkowanymi na dany rynek, a tymi sprowadzanymi do kraju w ramach importu równoległego, to co może zyskać pacjent sięgając po nie?
- Oszczędność – importerzy kupują lek po cenie znacznie niższej niż ta, która jest typowa dla rynku polskiego. Dzięki temu, nawet po zmianie opakowania i dołączeniu odpowiedniej ulotki, mogą go sprzedać taniej. W konsekwencji cena leku z importu w aptece jest niższa niż tego samego preparatu w opakowaniu oryginalnym.
- Konkurencyjność cen dla leków pozyskiwanych bezpośrednio od producenta – niższe ceny leków z importu często zmuszają producentów do obniżania kwoty, którą pacjent musi zapłaci za lek w oryginalnym opakowaniu.
- Większa dostępność do nowych leków – lek po wprowadzeniu na rynek objęty jest ochroną patentową. W tym czasie może być on produkowany tylko przez jedną firmę farmaceutyczną, która go opatentowała, co pozwala wytwórcom na żądanie wysokich cen. Import równoległy pozwala ten proces nieco obejść. Dzięki sprowadzaniu leku po niższej cenie, umożliwia większą dostępność do terapii także dla tych pacjentów, których nie byłoby stać na zapłacenie wysokiej kwoty, ustalonej przez producenta dla danego kraju.
Leki z importu równoległego dają więc pacjentom nie tylko możliwość zaoszczędzenia, ale także poszerzają dostęp do nowych preparatów.
Bezpieczeństwo leków z importu równoległego
Najwięcej wątpliwości przed zakupem leku z importu pacjent odczuwa w związku z innym opakowaniem takiego preparatu. Jest ono najczęściej dużo skromniejsze - białe z czarnymi napisami, ponieważ importer nie chce generować dodatkowych kosztów w związku z procesem przepakowywania preparatu. Jeśli zależy nam zatem na niższej cenie, możemy bez obaw sięgnąć po lek z importu.
Leki sprowadzane do Polski w ramach importu równoległego mogą pochodzić tylko z krajów Unii Europejskiej, a także Norwegii, Islandii i Lichtensteinu. Ponadto jedynie te preparaty, które zostały dopuszczone do sprzedaży w naszym kraju, mogą być sprowadzane dzięki importowi równoległemu. Czyli nie można, w ramach tej procedury, importować leków, które nie zostały u nas dopuszczone do obrotu i tym samym nie są dostępne w polskich aptekach.
Import równoległy jest w pełni legalną formą handlu, której celem jest zwiększenie konkurencyjności cen leków. Wszystkie firmy, które zajmują się importem, muszą działać zgodnie z prawem i mieć określone pozwolenia na sprowadzanie leków zza granicy, ich przepakowywanie i sprzedaż. Cały proces jest skrupulatnie kontrolowany. Kupując leki w legalnie działającej aptece lub na platformie takiej jak allecco.pl, możemy być więc przekonani o ich pewnym pochodzeniu i bezpieczeństwie.
Przeczytaj także:
- Na allecco.pl kupisz tylko leki ze sprawdzonych źródeł >>
- Kupuj tylko bezpieczne leki a legalnej aptece internetowej >>
Import równoległy daje pacjentom możliwość zakupu tańszych leków. Czasem różnica w cenie jest symboliczna, a niekiedy sięga kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu złotych. Nic więc dziwnego, że powszechność leków z importu staje się coraz większa. Obecnie sprowadzane do naszego kraju są zarówno leki dostępne bez recepty, jak i te na receptę, w tym refundowane. Przeszkodą dla wielu chorych pozostaje nadal inne, nietypowe opakowanie, jednak pacjenci świadomi zalet takiego rozwiązania coraz chętniej sięgają po leki pochodzące z importu równoległego.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.