Prostata
Najczęstszą chorobą prostaty jest łagodny przerost stercza czyli BPH, polegający na rozroście komórek gruczołowych prostaty co skutkuje uciskiem na przewód moczowy i w związku z tym problemami z oddawaniem moczu. BPH występuje u 50% mężczyzn powyżej 60 roku życia. Podpowiadamy, jak dbać o gruczoł krokowy, aby zachować męskość na dłużej.
- Rola prostaty
- Łagodny przerost stercza – objawy
- Profilaktyka
- Rola diety
Rola prostaty
Prostata jest to narząd męski wielkości orzecha włoskiego umiejscowiony tuż pod pęcherzem moczowym. Około 50 roku życia u mężczyzn dochodzi do rozrastania się tego narządu co prowadzi do tzw. przerostu gruczołu pod wpływem spadku poziomu hormonów, głównie testosteronu.
Łagodny przerost stercza – objawy
W znaczny sposób wpływa on na komfort życia ponieważ wywołuje on natychmiastową potrzebę oddania moczu, a czasami nawet niekontrolowane oddawanie moczu w bardzo małych ilościach ale z dużą częstotliwością. Również w nocy mężczyźni cierpiący na przerost prostaty budzą kilkakrotnie w celu oddania moczu, co zaburza przede wszystkim sen. Bardzo ważne jest podjęcia leczenia ponieważ niekontrolowany rozrost może w konsekwencji prowadzić do całkowitego zamknięcia ujścia wydalania moczu czemu towarzyszy ból, cofanie się moczu i uszkodzenie nerek. W takim zaawansowanym stanie konieczne jest cewnikowanie w celu odprowadzania moczu.
Profilaktyka
Rzadziej przerost prostaty związany jest z PCa czyli łagodnym niezłośliwym nowotworem gruczołu krokowego. Mężczyznom już po 40 roku życia zaleca się profilaktyczne zażywanie preparatów, które zapobiegają rozrostowi lub opóźniają przerost gruczołu krokowego np. Prostamol Uno, Prostalong Complex, Prostenal. Preparaty te w składzie zawierają wyciągi roślinne wpływające na prawidłowe funkcjonowanie układu moczowo-płciowego mężczyzn oraz wpływają korzystnie na potencję i ich życie seksualne. Jeżeli objawy nasilają się należy się udać do urologa, który na podstawie prostych badań zdiagnozuje na jakim etapie rozrostu jest gruczoł krokowy i zleci dodatkowe badania min. badanie krwi i moczu lub dodatkowo wykonanie badania PSA, które wykluczy zmiany nowotworowe. Lekarz ponadto ustali leczenie tj. zapobiegające dalszemu rozrostowi i ustali leczenie zazwyczaj oparte na inhibitorach alfa- 5 reduktazy w połączeniu z inhibitorami fosfodiestrazy.
Rola diety
Bardzo ważna okazuje się także codzienne dieta, która powinna dostarczać odpowiednie ilości pełnowartościowego białka, która znajdziemy w mięsie np. drób, wołowina, rybach np. dorsz, łosoś norweski, w mleku i przetworach mlecznych np. biały ser, kefir, maślanka, nasionach roślin strączkowych np. fasola, groch. Ponadto dieta powinna być bogata w tłuszcze roślinne takie jak: oliwa z oliwek, oleje rzepakowy, słonecznikowy oraz orzechy ponieważ dostarczają one nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3, omega 6 oraz witaminę E. Nie mniej ważne są także witaminy A i C, których bogatym źródłem są pomidory, zielona i czerwona papryka , szpinak i truskawki . Dodatkowo leczenie farmakologiczne zaleca się aby wspomóc poprzez sistosterole, flawonoidy oraz likopen zmniejszające obrzęki prostaty, które naturalnie znajdziemy w pestkach dyni, otrębach ryżowych, soi, ziarnach sezamu, kiełkach pszenicy, pomidorach, czerwonych grejpfrutach, owocach dzikiej róży. Ostatecznością leczenia jest chirurgiczne usunięcie gruczołu krokowego, które obarczone jest dużym ryzykiem uszkodzenia nerwów położonych za prostatą i w konsekwencji utratą potencji u mężczyzny jak również brakiem wytrysku co jest związane z funkcją produkcji płynu nasiennego przez gruczoł krokowy. Dlatego warto jest zadbać o ten jakże ważny w naszym życiu narząd poprzez odpowiednią dietę i suplementację.
mgr farm. Olga Piwko
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.