Chcesz się rozgrzać w ciągu dnia? Myślisz, że gdy zjesz coś tłustego, będziesz mieć więcej energii? Nie jest to najlepsze rozwiązanie. Postaw na napary i kakao – radzi Wanda Baltaza, dietetyk kliniczny, ekspert allecco.pl.
Herbaty ziołowe jako podstawa do napojów chłodzących
Jakie zioła najlepiej nas orzeźwią latem? Poznajcie kilka przepisów na smaczne herbaty ziołowe. Podpowiada ekspert allecco.pl.
- Niebezpieczne upały
- O czym warto pamiętać podczas upałów?
- Zioła na lato
- Mrożona herbata hibiskusowa - przepis
- Miętowo - brzoskwiniowa herbata mrożona - przepis
- Truskawkowy napój z melisą - przepis
- Lemoniada ziołowa - przepis
W czasie gorących dni często czujemy pragnienie. Niestety, wielu z nas, aby je zaspokoić, wybiera słodkie, gazowane napoje z konserwantami i innymi dodatkami. A tymczasem pod ręką mamy zdrową alternatywę – napoje ziołowe.
Niebezpieczne upały
Wysokie temperatury, szczególnie jeśli utrzymują się dłuższy czas, nie działają korzystnie na nasz organizm. Co roku wiele osób umiera z powodu związanych z gorącem przypadłości.
Szczególnie wrażliwe na upały są osoby starsze, otyłe, małe dzieci, osoby przewlekle chore, np. na cukrzycę, choroby dróg oddechowych czy choroby układu krążenia. Jednak większość z nas, nawet osoby młode i w pełni zdrowe, w czasie gorących dni nie czują się najlepiej. Warto więc pamiętać o kilku zasadach podczas upałów, aby nasz organizm się nie przegrzał.
O czym warto pamiętać podczas upałów?
Przede wszystkim, o ile jest taka możliwość, dobrze byłoby zrezygnować z aktywności na powietrzu w godzinach największego nasłonecznienia. Lepiej iść na zakupy lub spacer, kiedy na zewnątrz będzie chłodniej. Podstawą w czasie lata jest nawadnianie organizmu. Należy pić więcej niż zwykle i nie czekać na uczucie pragnienia. Najlepiej starać się zawsze mieć przy sobie wodę lub inny napój i regularnie w ciągu całego dnia dbać o nawadnianie.
Aby mniej odczuwać upały trzeba też zadbać o właściwy ubiór – powinien być lekki i przewiewny. Nie zapominajmy też o okularach przeciwsłonecznych i nakryciu głowy. Wychodząc z domu starajmy się przebywać jak najwięcej w cieniu. Odpowiednia dieta również pomoże nam ochłodzić ciało – podstawą są lekkie posiłki, bogate w warzywa i owoce. Pomocny jest też chłodny prysznic lub kąpiel.
Aby ochłodzić nasz organizm, a jednocześnie poczuć przyjemne orzeźwienie, warto pomyśleć o herbatach ziołowych. Jest to świetna alternatywa dla osób, które nie chcą pić gazowanych napojów z ogromną ilością cukru, a także dla tych, które nie przepadają za samą wodą.
Zioła na lato
Niektóre zioła są szczególnie pomocne podczas upalnych dni. Nie tylko ochłodzą, orzeźwią, ale część z nich także hamuje nadmierne pocenie i ma wiele innych, korzystnych dla nas właściwości. Przygotowując więc drinki z ziołami i inne napoje, warto pamiętać przede wszystkim o takich ziołach jak:
- Hibiskus – cudownie smakuje, obniża temperaturę ciała i oczyszcza organizm;
- Szałwia – zmniejsza potliwość, działa rozkurczowo, przeciwzapalnie; (kobiety karmiące piersią powinny jednak na nią uważać, ponieważ hamuje laktację);
- Dzika róża – niezwykle bogata w witaminę C i inne antyoksydanty, ochładza organizm;
- Mięta – prawie każdy zna jej orzeźwiające działanie i wszechstronne właściwości – stosowana jest m.in. przy problemach żołądkowych, nudnościach, bólach głowy;
- Melisa – poprawia trawienie, uspokaja, orzeźwia.
Z wymienionych składników można przygotowywać tradycyjne smaczne herbaty ziołowe, ale można je również wykorzystać przyrządzając drinki z ziołami lub lemoniady. Poniżej kilka przepisów na pyszne napoje ziołowe.
Mrożona herbata hibiskusowa - przepis
Składniki:
- mała łyżeczka mięty pieprzowej
- mała łyżeczka skórki pomarańczowej
- mała łyżeczka owoców dzikiej róży
- 2 łyżeczki hibiskusa
- 500 ml wody
Wykonanie:
Wszystkie suche składniki mieszamy razem i zalewamy wodą. Taki susz można zalać zimną wodą i zostawić w lodówce najlepiej na całą noc. Dzięki „parzeniu na zimno” herbata będzie miała łagodniejszy smak, pozbawiony charakterystycznej goryczki, a dodatkowo zachowa więcej witamin wrażliwych na wysoką temperaturę.
Taką herbatkę hibiskusową można też przygotować tradycyjnie – zalać gorącą wodą i poczekać aż ostygnie. Po przygotowaniu napój można dosłodzić miodem według własnych preferencji i dodać kilka kostek lodu.
Wskazówka: Zamiast wymienionych powyżej składników, można wykorzystać już gotowy susz – Herbaciany Ogród – Dzika Róża.
Miętowo - brzoskwiniowa herbata mrożona - przepis
Składniki:
- mała łyżeczka mięty pieprzowej
- 2 szklanki puree z brzoskwiń
- 1 litr wody
Wykonanie:
Aby przygotować puree z brzoskwiń, należy dokładnie je umyć i bez obierania zblendować na gładką masę, dosładzając w razie potrzeby. Następnie miętę pieprzową zalewamy wodą i po ok. 5 minutach dodajemy brzoskwiniowe puree. Można dołożyć kilka kostek lodu.
Truskawkowy napój z melisą - przepis
Składniki:
- 15-20 świeżych truskawek
- kilka listków melisy lub bazylii
- 500 ml wody
Wykonanie:
Truskawki dokładnie myjemy i kroimy na pół. Dodajemy umyte listki melisy lub bazylii i całość zalewamy wodą. Odstawiamy do lodówki na kilka godzin.
Lemoniada ziołowa - przepis
Składniki:
- 6 cytryn
- ½ szklanki miodu
- 2 litry wody
- ½ szklanki mięty pieprzowej
- ½ szklanki koperku
- 3-4 gałązki rozmarynu
Wykonanie:
Zagotowujemy wodę i dodajemy do niej miód. Kiedy zupełnie się rozpuści, zestawiamy z ognia i czekamy aż się ostudzi. Myjemy dokładnie cytryny i następnie rolujemy kilka razy na blacie, aby wycisnąć z nich więcej soku. Usuwamy pestki i wyciskamy sok do wcześniej wystudzonej wody z miodem. Na koniec dodajemy zioła i wstawiamy lemoniadę do lodówki przynajmniej na 2 godziny.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.