Infekcje dróg moczowych to problem, który zdecydowanie częściej przytrafia się kobietom. Jak uniknąć nawrotów tych nieprzyjemnych dolegliwości? Jak sobie radzić z infekcją i kiedy udać się do lekarza? Zebraliśmy najważniejsze informacje dla pacjentów na temat zapalenia pęcherza moczowego.
Drogi moczowe
Najpowszechniej występującymi infekcjami dróg moczowych jest zapalenie pęcherza moczowego, co związane jest z obecnością drobnoustrojów najczęściej bakterii w drogach moczowych. Jak rozpoznać objawy wskazujące na zapalenie pęcherza moczowego? Jak radzić sobie z infekcją? Przeczytaj kilka wskazówek od eksperta allecco.pl.
- Zapalenie pęcherza – objawy
- Zapalenie pęcherza – przyczyny
- Leki na zapalenie pęcherza
- Zapalenie pęcherza u dziecka
Zapalenie pęcherza – objawy
Układ moczowy człowieka składa się z cewki moczowej, pęcherz moczowego,moczowodu oraz nerek i układ ten odpowiedzialny jest za wydalanie zbędnych produktów przemiany materii. Najpowszechniej występującymi infekcjami dróg moczowych jest zapalenie pęcherza moczowego, co związane jest z obecnością drobnoustrojów najczęściej bakterii w drogach moczowych.
We wczesnym etapie rozwoju infekcji odczuwalne jest niewielkie pieczenie podczas oddawania moczu, a następnie coraz częstsze wizyty w toalecie i niemożliwość opróżnienia pęcherza. Pojawiają się także dolegliwości i pieczenie, a nawet mogą wystąpić krwawienia z dróg moczowych. Rzadziej infekcja może dotyczyć górnych dróg moczowych w postaci odmiedniczkowego zapalenia nerek i tu dodatkowo obok wymienionych wyżej objawów mogą pojawić się gorączka i ból brzucha.
Zapalenie pęcherza – przyczyny
Najczęściej przyczyną zakażenia układu moczowego jest bakteria Escherichia coli, naturalnie bytująca w jelicie grubym. Przemieszczenie się tej bakterii do ujścia cewki moczowej powoduje infekcje, a w związku z krótszą długością cewki moczowej u kobiet częściej właśnie tą płeć dotyka to schorzenie. Do innych przyczyn można zaliczyć także duża aktywność seksualna ( ryzyko jest tym większe im większa częstotliwość), cewnikowanie dróg moczowych, a także predyspozycje anatomiczne.
Leki na zapalenie pęcherza
Jeżeli wstępnie podejrzewasz infekcje dróg moczowych, należy jak najszybciej zaopatrzyć się w preparaty zawierające w składzie substancję czynną furaginę np. Urofuraginę, Neofuraginę hamujące rozwój bakterii w drogach moczowych lub preparaty zawierające w składzie żurawinę np. Urinal, Żuravit, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego oraz wykazują działanie przeciwbakteryjne. Dodatkowo można wspomóc leczenie preparatami ziołowymi np. Urosept, Urosan fix, które zawierające wyciągi z brzozy, rumianku, pietruszki, skrzypu, brusznicy zwiększającymi wydzielanie moczu, a tym samym wypłukiwanie drobnoustrojów z dróg moczowych. W okresie infekcji zaleca się również picie sporych ilości wody, co również przyśpieszy wypłukiwanie drobnoustrojów jak również rozcieńczy mocz i ograniczy pieczenie podczas jego oddawania.
Zapalenie pęcherza u dziecka
Infekcje dróg moczowych bardzo trudno jest zdiagnozować u noworodków i małych dzieci. W zasadzie ciężko jest się odnieść do objawów towarzyszących osobom dorosłym. Jedynym i w zasadzie towarzyszącym powszechnie podczas wielu innych chorób jest gorączka. Jeżeli gorączka lub stan podgorączkowy utrzymuje się, a nie towarzyszą temu inne objawy należy oddać mocz dziecka na posiew. U noworodka mocz należy pobrać do specjalnego woreczka (z rozgraniczeniem dla dziewczynki i chłopca ) i możliwie jak najszybciej po pobraniu oddać do analizy. Nie należy lekceważyć u dzieci infekcji dróg moczowych, gdyż może ona bardzo szybko doprowadzić do uszkodzenia nerek, lub do zakażenia całego organizmu bakteriami.
Czasami infekcja jest na tyle silne i rozwinięta, że stosuje się przepisane przez lekarza antybiotyki lub chemioterapeutyki, dlatego im wcześniej zadbamy o siebie i ograniczymy we wczesnym stadium namnażanie się bakterii tym, krótszy okres terapii i mniejsze ryzyko infekcji górnych dróg moczowych.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.