Anemia, inaczej niedokrwistość, to patologiczny stan organizmu, w którym dochodzi do zaburzenia funkcjonowania układu czerwonych krwinek. Może go spowodować nie tylko przemęczenie czy niewłaściwa dieta, ale często jest to sygnał ostrzegający przed innymi poważnymi schorzeniami. Jak rozpoznać problem u siebie i jak właściwie z nim postępować – oto podstawowe kompendium wiedzy na temat anemii.
Co powinieneś wiedzieć o żelazie? - poradnik pacjenta
- Czym jest żelazo dla Twojego organizmu?
- Czym objawia się niedobór żelaza w organizmie?
- Ile Twój organizm potrzebuje żelaza do prawidłowego funkcjonowania?
- Co jeść aby Twoja dieta była bogata w żelazo?
- Żelazo - pierwiastek życia
Czym jest żelazo dla Twojego organizmu?
Żelazo uczestniczy w tak ważnych procesach metabolicznych jak transport tlenu, synteza DNA oraz transport elektronów. Niedobór żelaza poza niedokrwistością i niedotlenieniem organizmu prowadzi też do zmian w wielu narządach, dlatego uzupełnianie niedoborów ma duże znaczenie. Wchłanianie żelaza jest bardzo zmienne i zależy od wielkości niedoboru.
Czym objawia się niedobór żelaza w organizmie?
- łamliwość włosów i paznokci
- zmiany na błonie śluzowej języka, gardła i przełyku będące przyczyną bólu i uczucia pieczenia przy przełykaniu
- zajady w kącikach ust
- kruchość i prążkowanie paznokci
Nie lekceważ objawów, które mogą świadczyć o niedokrwistości:
- nadmierna bladość błon śluzowych
- ogólne osłabienie
- łatwe męczenie się
- senność
- ucisk lub ból w okolicy serca
- przyspieszenie rytmu serca
- szum w uszach
- pogorszenie zdolności intelektualnych
Ile Twój organizm potrzebuje żelaza do prawidłowego funkcjonowania?
- Dzieci od 1-go do 8-go roku życia: 7-10 mg
- Młodzież męska: 11 mg
- Mężczyźni od 19-go roku życia: 8 mg
- Dziewczęta od 9-13-go r.ż.: 8 mg
- Dziewczęta od 14-18-go r.ż.: 15 mg
- Kobiety od 19-50 r.ż.: 18 mg
- Kobiety po 50 r.ż.: 8 mg
- Kobiety ciężarne: 27 mg
- Kobiety karmiące: 10 mg
*Zapotrzebowanie na żelazo wg Komitetu Żywienia Człowieka PAN
Co jeść aby Twoja dieta była bogata w żelazo?
Chuda wołowina, mięso indyka, sardynki z puszki, gotowana fasola, suszone figi, ziarno sezam, świeże zielone warzywa i zioła, suszone morele, orzechy, nasiona dyni i słonecznika.
Żelazo - pierwiastek życia
- Lek stosowany w niedokrwistości wynikającej z niedoboru żelaza, szczególnie u kobiet w ciąży
- Dobrze przyswajalne żelazo w postaci glukonianu żelaza (II)
- Produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza
ZALETY:
- Wysokie bezpieczeństwo stosowania*
- Zawiera żelazo Fe2+ lepiej wchłaniane niż żelazo Fe3+
ASCOFER (Ferrosi gluconas) Skład jakościowy i ilościowy: 1 tabletka zawiera 200 mg glukonianu żelaza (II), co odpowiada 23,2 mg żelaza oraz substancje pomocnicze, m. in. kwas askorbowy. Postać farmaceutyczna: Tabletka powlekana. Wskazania: Stany niedoboru żelaza związane z utratą krwi (u kobiet z obfitymi krwawieniami miesiączkowymi, po urazach, przewlekłych krwawieniach, zabiegach operacyjnych, dializach); w okresie zwiększonego zapotrzebowania organizmu na żelazo (w czasie ciąży i karmienia piersią, u dzieci w czasie intensywnego wzrostu); stany związane z zaburzeniami wchłaniania lub dietą zawierającą za mało żelaza. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku; choroby krwi: hemosyderoza, hemochromatoza; niedokrwistość hemolityczna i aplastyczna; choroby rozrostowe; marskość wątroby. Podmiot odpowiedzialny: Chemiczno-Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy ESPEFA, ul. J. Lea 208, 30-133 Kraków, tel. 12 639 27 27 ASC/10/10/2014
*M.Spaczyński, R.Dębski, K.Drews, A.Karowicz-Bilińska, E.Nowak-Markwitz: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego do stosowania preparatu Ascofer w położnictwie i ginekologii; Poznań 2006; str. 5 i 6
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.