Antyperspirant czy bloker – co wybrać?
Czy istnieją skuteczne sposoby na nadmierne pocenie? Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu potu? Czy lepiej sięgnąć po antyperspirant czy bloker - radzi ekspert allecco.pl.
- Nadmierne pocenie się – patologia czy fizjologia?
- Pocenie – wstydliwy problem
- Co zrobić, żeby się nie pocić?
- Antyperspirant czy bloker potu?
- Skuteczny antyperspirant
- Inne preparaty przeciw poceniu
Przez gruczoły potowe wydalane są z organizmu woda, sole mineralne oraz produkty przemiany materii. Ten fizjologiczny proces staje się bardziej intensywny latem, kiedy wzrasta temperatura oraz wilgotność. Jest to mechanizm obronny zabezpieczający organizm przed przegrzaniem. Zwiększenie parowanie wody skutecznie ochładza ciało. Nie można zatem całkowicie zablokować tego naturalnego procesu, mimo znacznie obniżonego komfortu i pojawiających się mokrych plam na ubraniu. Czy jednak istnieją skuteczne sposoby na nadmierne pocenie? Kiedy problem ten wymaga konsultacji lekarskiej?
Nadmierne pocenie się – patologia czy fizjologia?
Dorosła osoba średnio wypaca około litr wody na dobę. W skrajnych przypadkach, związanych z wysiłkiem fizycznym lub upałem, ilość ta wzrasta nawet kilkakrotnie.
Wtedy konsultacja lekarska jest konieczna, ponieważ takie anomalie mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych (menopauza, nadczynność tarczycy) bądź sygnalizować rozwój choroby (m.in. infekcja górnych dróg oddechowych, cukrzyca, choroba nowotworowa).
Niewątpliwie czynnikami zwiększającym potliwość są nadwaga oraz stres. Osoby otyłe znacznie szybciej przegrzewają się, przez co ich gruczoły potowe są zbyt mocno pobudzane. Podobnie dzieje się pod wpływem hormonów stresu (adrenalina, kortyzol).
Pocenie – wstydliwy problem
Nie tylko nadmierna ilość potu stanowi problem. Często mało estetyczne, mokre plamy na ubraniu wydzielają nieprzyjemną woń. Odpowiedzialne za ten proces są bakterie bytujące na skórze, dla których pot jest świetną pożywką. To między innymi dla ograniczenia tego procesu specjaliści zalecają lekkostrawną dietę podczas upałów. Pomocne bywa również unikanie spożycia ostrych przypraw, smażonych dań i nabiału, w tym głównie serów pleśniowych.
Więcej na temat nadmiernego pocenia można przeczytać tutaj >>
Co zrobić, żeby się nie pocić?
Nie da się całkowicie zablokować procesu pocenia, można jednak podjąć pewne działania, które w pewnym stopniu go ograniczą:
1. Odpowiednie ubranie w upalne dni
Chodzi głównie o przewiewne materiały. Tworzywa, które pozwolą skórze swobodnie oddychać sprawiają, że łatwiej zachodzi proces parowania i termoregulacji. Dlatego latem najlepiej nosić przewiewne stroje wykonane z bawełny lub innych naturalnych tworzyw. Kwestia ta dotyczy również butów. Te skórzane znacznie lepiej sprawdzą się podczas upałów i ograniczą pocenie się stóp.
2. Nawodnienie organizmu
Mitem jest, że im więcej pijemy tym więcej się pocimy. Odpowiednia ilość płynów wewnątrzustrojowych zapewni właściwe funkcjonowanie procesów termoregulacji. Zatem kiedy organizm jest odwodniony, to obserwuje się zwiększenie wydzielania potu. Jest to konieczne do jego schłodzenia. W upalne dni można sięgać nie tylko po wodę, ale również po elektrolity, np. Plusssz Elektrolity. Preparaty tego typu pozwalają na zatrzymanie większej ilości wody w organizmie, a tym samym jego lepsze nawodnienie. Między innymi dlatego podczas upałów lepiej unikać moczopędnych napojów zawierających alkohol lub kofeinę.
Istotna jest również temperatura przyjmowanych napojów. Zarówno te zbyt zimne, jak i gorące pobudzają mechanizmy termoregulacyjne. Najlepiej zatem sięgać po płyny w umiarkowanej temperaturze.
3. Chusteczki nawilżone
Otarcie potu chusteczką nawilżoną znacznie zwiększa komfort w ciągu dnia. Co ważne, zapobiega również powstawaniu nieprzyjemnego zapachu na skórze. Pot jest bowiem bezwonny, a za jego specyficzny zapach odpowiadają bakterie biorące udział w procesach jego rozkładu, np. Medispirant chusteczki.
4. Lekkostrawna dieta
Ciężkostrawne posiłki sprawiają, że czujemy się ociężali podczas upałów. Dlatego latem najlepiej sięgać po świeże owoce i warzywa, które są najsmaczniejsze i najbardziej wartościowe w tym okresie, a także inne lekkostrawne potrawy.
5. Kosmetyki przeciw poceniu
Popularne antyperspiranty oraz blokery potu zatykają przewód wyprowadzający w obrębie gruczołu potowego. Powstały czop jest usuwany w miarę złuszczania się warstwy rogowej naskórka. Ponadto związki glinu zawarte w tego typu preparatach powodują ścinanie białka, ograniczając tym samym rozwój bakterii i niwelują nieprzyjemny zapach potu. Podobnie działają również substancje pochłaniające, zapachowe oraz cząsteczki srebra. Jakie są różnice między antyperspirantem a blokerem potu i jak wybrać odpowiedni dla siebie preparat?
Antyperspirant czy bloker potu?
Oba rodzaje preparatów różnią się składem chemicznym. Antyperspirant działa na powierzchni skóry, natomiast bloker zatyka kanał potowy głębiej i pozostaje w nim na dłużej. Stąd też różnica w stosowaniu obu z nich. Antyperspirant może być używany codziennie na oczyszczoną, zdrową skórę. Jeśli chodzi zaś o blokery, należy przestrzegać kilku zasad, aby uniknąć rozwoju stanu zapalnego, związanego z ich niewłaściwym użytkowaniem:
- blokery stosujemy na noc na czystą, oczyszczoną skórę pach, nie zaś w ciągu dnia,
- naskórek w miejscu aplikacji nie może być podrażniony, dlatego nie należy nakładać preparatu po depilacji,
- podrażnienie, zaczerwienienie, swędzenie oraz przesuszenie skóry to nieprzyjemne dolegliwości, które mogą pojawić się po jednorazowym bądź kilkukrotnym zastosowaniu produktu,
- blokera potu należy używać 1 – 2 razy w tygodniu, zawsze postępując zgodnie ze wskazaniami producenta.
Kiedy jednak dojdzie do rozwoju stanu zapalnego, powstałego chociażby na skutek zbyt częstej aplikacji blokera, należy skonsultować się z lekarzem. Taka sytuacja wymaga specjalistycznego leczenia, a nawet antybiotykoterapii. Warto również pamiętać, że długotrwałe sięganie po tego typu produkty prowadzi do wykształcenia odporności na ich działanie.
Skuteczny antyperspirant
Działanie antyperspirantów może utrzymywać się nawet do 48 godzin. Nie mniej jednak najlepiej nanosić preparat raz dziennie na skórę pod pachami, a wieczorem dokładnie go zmyć.
Najbardziej popularne antyperspiranty zawierają w swoim składzie związki glinu. Pierwiastek ten może powodować miejscowe reakcje alergiczne. Podejrzewa się go również o zwiększanie ryzyka zachorowalności na nowotwór sutka. Nie ma jednak na ten temat sprawdzonych doniesień.
Co więcej stwierdzono, że więcej szkodliwych związków glinu dostaje się do organizmu wraz z pożywieniem, niż podczas kontaktu antyperspirantu ze skórą. Nie mniej jednak, ze względu na niekorzystne działanie tych związków chemicznych oraz ryzyko ich kumulacji w organizmie, coraz bardziej popularne stają się antyperspiranty bez aluminium. Składnik ten zastępowany jest m.in. ałunem, czyli naturalnym minerałem górskim, będącym połączeniem soli potasu oraz glinu. Związki te naniesione na skórę nie przenikają do organizmu. Przykładem preparatu tego typu jest Super deo, który można stosować zarówno na skórę pod pachami jak i na stopy.
Więcej preparatów na nadmierną potliwość można znaleźć tutaj >>
Popularne stały się również naturalne antyperspiranty, które można wykonać w warunkach domowych. Mają one konsystencję gęstego balsamu i powstają z połączenia olejów (np. kokosowy, ze słodkich migdałów), wosku pszczelego, masła Shea, sody oczyszczonej oraz ulubionego olejku eterycznego.
Inne preparaty przeciw poceniu
Nadmierna potliwość dotyka niemal całego ciała. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów na rynku pojawia się coraz więcej produktów niwelujących potliwość oraz przywracających świeżość, co jest szczególnie ważne latem.
• preparaty na pocenie nóg i dłoni
Bywa również, że problem zwiększonej potliwości dotyczy dłoni i stóp. Należy wtedy odpowiednio zadbać o ich higienę, ponieważ nadmierna wilgotność sprzyja rozwojowi zakażeń grzybiczych. Pomocne mogą okazać się tutaj m.in. dezodorant do stóp przeciw poceniu Acerin forte, Etiaxil lotion do stóp i dłoni lub Medispirant żel do stóp i dłoni. Działają one odświeżająco oraz znacznie ograniczają pocenie.
• żele pod prysznic
Zmniejszają one aktywność gruczołów potowych niemal na całym ciele oraz dają efekt przeciwbakteryjny, np. Medispirant żel pod prysznic.
• tabletki na pocenie
Zawarte w preparatach wyciągi roślinne wpływają na funkcjonowanie gospodarki wodnej i mechanizmów termoregulacji. Szałwia lekarska hamuje nadmierne pocenie, a pozostałe ziołowe składniki (pokrzywa, skrzyp polny) wpływają na poprawę funkcji wydalniczych nerek oraz układu moczowego, np. Perspiblock.
• talki oraz zasypki
Dzięki swoim właściwościom absorpcyjnym sprawdzają się jako preparaty ograniczające potliwość stóp. Można używać je również w pachwinach lub zagięciach skóry, gdzie może dochodzić do odparzeń, np. Antypot lub Talk kosmetyczny.
Proces termoregulacji związany z parowaniem wody jest konieczny do utrzymania prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Mimo jego dużej uciążliwości nie może on zostać całkowicie zablokowany. Nie mniej jednak preparaty na nadmierną potliwość dostępne w aptece pomagają przetrwać upalne dni i zachować świeżość. Należy zachować jednak umiar w ich stosowaniu, a w przypadku powstania jakichkolwiek podrażnień odstawić produkt i skonsultować się ze specjalistą.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.