Olej konopny: jak działa na skórę
Olej z konopi siewnej jest coraz częściej wykorzystywany jako składnik kosmetyków. Które drogocenne właściwości wpływają na jego szerokie zastosowanie? W jakich schorzeniach skórnych można wykorzystać olej konopny – radzi ekspertallecco.pl.
- Olej konopny właściwości – jakie składniki działają odżywczo na skórę?
- Olej konopny zastosowanie – dlaczego warto wybierać olej konopny?
- Olej z konopi na twarz
- Olej konopny na włosy
Olej konopny wykorzystywany w kosmetykach pozyskiwany jest z nasion konopi siewnych, które są pozbawione działania psychoaktywnego. Ważne jest, aby był on tłoczony na zimno, nierafinowany i przechowywany bez dostępu światła w ciemnej buteleczce. Tylko wtedy zachowuje swoje najcenniejsze właściwości. Działa na skórę jak naturalny, drogocenny emolient. Dobrze ją odżywia, łagodzi podrażnienia i stany zapalne.
Nic więc dziwnego, że olej konopny znalazł tak szerokie zastosowanie w kosmetykach do skóry z problemami. W jakich dermatozach warto sięgać po olej konopny? Czy można go również wykorzystywać do codziennej pielęgnacji w celu odżywienia skóry? W artykule znaleźć można praktyczne informacje na temat kosmetycznych zastosowań oleju konopnego.
Olej konopny właściwości – jakie składniki działają odżywczo na skórę?
Niemal 80 procent składników zawartych w oleju konopnym to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Głównie są to kwasy omega – 3 i omega – 6 w stosunku 1:3. Takie zestawienie jest idealne dla zachowania prawidłowego metabolizmu tłuszczów. Olej z nasion konopi siewnych to również cenne źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, E, D, K), a także kwasów, aminokwasów i minerałów.
Olej konopny zastosowanie – dlaczego warto wybierać olej konopny?
Ze względu na silne właściwości przeciwzapalne olej z konopi znajduje coraz częstsze zastosowanie w leczeniu dermatoz. Sprawdza się również jako uzupełnienie kuracji podstawowej, jako preparat pielęgnacyjny. Olej konopny łagodzi dolegliwości związane z:
- Atopowym zapaleniem skóry zarówno u dorosłych jak i u dzieci -olej z konopi odbudowuje płaszcz hydrolipidowy naskórka, przez co skóra nie traci wilgoci i jest chroniona przed czynnikami ze środowiska zewnętrznego. Tak właśnie działa linia kosmetyków Atopis.
- Łuszczycą i egzemą -zawarty w oleju konopny cannabidiol działa przeciwzapalnie, co wykorzystane jest w linii kosmetyków Cutis.
- Trądzikiem -reguluje wydzielanie serum i dobrze nawilża skórę, nie zatykając przy tym porów.
Olej z konopi na twarz
Tak naprawdę olej z konopi nadaje się niemal do każdego rodzaju cery. Najlepiej sprawdza się jednak w przypadku skóry tłustej, mieszanej i ze skłonnością do gromadzenia zanieczyszczeń. Poprawia koloryt skóry i niweluje niewielkie przebarwienia. Przywraca skórze na twarzy elastyczność i odpowiednie nawilżenie, dlatego jest to idealny kosmetyk dla cery dojrzałej, suchej i wrażliwej. Działa mocno regenerująco i zapobiega przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek, a także sprawia że skóra staje się miękka i gładka. Olej konopny można nakładać na twarz o każdej porze roku. Chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, jak wiatr czy mróz, a także pełni rolę naturalnego filtra przeciwsłonecznego. Olej konopny w czystej postaci można wykorzystać jako odżywczą maseczkę do twarzy o bardzo cennych właściwościach. Wystarczy jedynie na oczyszczoną skórę nanieść niewielką ilość olejku z konopi, delikatnie wklepać i pozostawić na całą noc.
Olej konopny na włosy
Olej konopny ma również drogocenne działanie na włosy i skórę głowy. Jego skład jest zbliżony do naturalnego tłuszczu ochronnego, który wydziela ludzka skóra. Właśnie dlatego tak dobrze łagodzi on podrażnienia w obrębie skóry głowy i takie dolegliwości jak: swędzenie, łuszczenie i łupież.
Olej konopny działa na włosy mocno regenerująco i odbudowująco. Dlatego sprawdza się do pielęgnacji włosów o wysokiej porowatości, które są zmęczone zabiegami kosmetycznymi oraz suche i łamliwe. Olejek konopny można nakładać na suche bądź wilgotne włosy. Taki zabieg warto wykonywać 2- 3 razy w tygodniu. Włosy będą błyszczące, elastyczne, podatne na układanie i łatwe do wyczesania już po 3 tygodniach regularnej pielęgnacji.
Zastosowanie oleju konopnego w kosmetyce to jedno, ale produkt ten jest również szeroko stosowany wewnętrznie w profilaktyce wielu chorób, w tym również tych cywilizacyjnych. To promowany produkt przez osoby prowadzące zdrowy styl życia, ponieważ ma on drogocenny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Wtedy jednak należy wybierać preparaty, które przeznaczone są do użytku wewnętrznego i nadają się do spożycia.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.