Jak skutecznie leczyć kaszel mokry i zatkane zatoki? Erdosteina – najnowsza substancja lecznicza rozrzedzająca wydzielinę
Kaszel, katar i zatkane zatoki to najczęstsze objawy infekcji dróg oddechowych. Pomocne przy tego typu dolegliwościach są produkty lecznicze, które ułatwiają pozbycie się zalegającej wydzieliny i tym samym pomagają w szybszym powrocie do zdrowia. Najnowszą1 cząsteczką w tej grupie leków jest erdosteina. Substancja ta działa wielokierunkowo zmniejszając męczący kaszel i ograniczając produkcję śluzu. Co więcej, występuje w formie proleku, przez co jest bezpieczna dla żołądka.
- Jak rozwija się infekcja w drogach oddechowych? Zalegająca wydzielina przyczyną dokuczliwych objawów
- Działanie mukoaktywne - jak sprawdza się w leczeniu mokrego kaszlu?
- Co to jest i jak działa erdosteina? Najnowsza1 substancja pomocna w leczeniu mokrego kaszlu i zatkanych zatok
- Erdosteina w formie proleku – bezpieczna dla przewodu pokarmowego
Jak rozwija się infekcja w drogach oddechowych? Zalegająca wydzielina przyczyną dokuczliwych objawów
To wirusy są najczęstszą przyczyną infekcji dróg oddechowych.2 Tego typu zakażenie przebiega początkowo z gorączką, przekrwieniem i obrzękiem śluzówki nosa oraz kaszlem suchym, który na kolejnym etapie choroby zmienia się w kaszel mokry. Ma to związek z pojawieniem się zalegającego gęstego śluzu w drogach oddechowych.
Obecność i zaleganie wydzieliny sprzyja namnażaniu się bakterii, co w konsekwencji może prowadzić do rozwoju zapalenia oskrzeli, płuc i zatok. Najczęściej konieczna jest wtedy antybiotykoterapia i długotrwałe leczenie, a w skrajnych przypadkach nawet hospitalizacja.
W pierwszej fazie infekcji wirusowej pojawienie się kaszlu suchego związane jest ze ściekaniem wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła i drażnieniem zlokalizowanych tam receptorów.2 Tego typu odruch kaszlowy można skutecznie hamować lekami przeciwkaszlowymi.
Kiedy jednak dochodzi do drażnienia receptorów nerwowych zlokalizowanych niżej - w krtani i w oskrzelach, a także zmienia się charakter kaszlu na wilgotny, to wskazane jest stosowanie m.in. leków mukoaktywnych. Ułatwiają one odkrztuszanie zalegającej wydzieliny dzięki zmianie składu i lepkości śluzu. Pozwala to na szybsze i bardziej skuteczne usunięcie wydzieliny z dróg oddechowych. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko namnażania bakterii, a co za tym idzie, rzadziej dochodzi do rozwoju wtórnych infekcji oraz zaostrzenia stanu zapalnego.3
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku infekcji błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. W następstwie obrzęku i przekrwienia błony śluzowej nosa pojawia się nadmiar wydzieliny. Następnie dochodzi do jej zagęszczenia i zalegania. Pojawia się wówczas uczucie zatkanych zatok i ból głowy. W takim wypadku również sprawdza się stosowanie leków rozrzedzających wydzielinę. Utrzymanie płynności plwociny oraz transportu śluzowo-rzęskowego zmniejsza ryzyko namnażania się bakterii w zatokach.3
Działanie mukoaktywne - jak sprawdza się w leczeniu mokrego kaszlu?
Leki mukoaktywne, w zależności od mechanizmu działania, można podzielić na: leki wykrztuśne, mukolityczne, mukoregulujące i mukokinetyczne. Lek na mokry kaszel może mieć różny mechanizm działania. Każdy jednak ma podobne zadanie - usunąć nadmiar wydzieliny z dróg oddechowych oraz znormalizować jej wydzielanie. Leki te dostępne są w różnych formach, m.in. syropu, tabletek lub proszku do sporządzania zawiesiny doustnej. Mogą one działać w następujący sposób:
- wykrztuśnie - zwiększają nawodnienie i objętość wydzieliny, zmniejszając jej lepkość lub drażniąc nerw błędny pobudzają odruch kaszlowy,2
- mukoregulująco - regulują wydzielanie śluzu, a także jego skład i ilość,2
- mukolitycznie - zmniejszają lepkość śluzu,2
- mukokinetycznie - wpływają na ruch rzęsek i ewakuację wydzieliny na drodze transportu śluzowo - rzęskowego.2
Konkretny lek może wykazywać kilka mechanizmów działania. Choć preparatów na mokry kaszel jest mnóstwo, wiele z nich zawiera te same substancje aktywne. Przy wyborze konkretnego leku na infekcje dróg oddechowych warto kierować się nie przyzwyczajeniami, ale rzeczywistym, udowodnionym w badaniach naukowych działaniem leczniczym. Jedną z najnowszych1 substancji, która wyróżnia się wielokierunkowym działaniem4, jest erdosteina.
Co to jest i jak działa erdosteina? Najnowsza1 substancja pomocna w leczeniu mokrego kaszlu i zatkanych zatok
To najnowsza1 substancja wśród leków mukoaktywnych dostępna obecnie bez recepty. Wskazana jest do stosowania w infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych, sprawdza się zarówno przy kaszlu mokrym, jak i w przypadku zatkanych zatok. Erdosteina jest pomocna zawsze wtedy, gdy istnieje potrzeba rozrzedzenia i upłynnienia zalegającej wydzieliny.
Co więcej, erdosteina hamuje produkcję wydzieliny i zmniejsza jej lepkość.4 Dzięki temu plwocina staje się bardziej płynna i łatwiej się ją odkrztusza, a tym samym skraca się czas trwania kaszlu.
Erdosteina ogranicza przyleganie drobnoustrojów do śluzówki wyścielającej drogi oddechowe, więc zabezpiecza przed ich namnażaniem, przez co zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnej. Co więcej, substancja ta podawana łącznie z antybiotykami (np. amoksycyliną) zwiększa ich stężenie w wydzielinie oskrzelowej i tym samym poprawia efektywność leczenia.4,5
Dodatkowe działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne erdosteiny hamuje procesy stanu zapalnego, dezaktywuje wolne rodniki, stymuluje wzrost przeciwciał w drogach oddechowych (u pacjentów z POChP) i wzmacnia mechanizmy obronne komórek. Dzięki temu zmniejsza ryzyko poinfekcyjnych uszkodzeń błony śluzowej dróg oddechowych.5
Erdosteina w formie proleku – bezpieczna dla przewodu pokarmowego
Erdosteina ma formę proleku. Oznacza to, że w formie nieaktywnej przechodzi przez żołądek i dopiero pod wpływem przemian w wątrobie, przekształcana jest do aktywnej postaci. To oznacza, że działa skutecznie w chorobach układu oddechowego przy jednoczesnym ograniczeniu działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. Erdosteina nie podrażnia błony śluzowej i może być stosowana również przez pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy.5 Ma to duże znaczenie, ponieważ niektóre leki mukoaktywne o podobnym profilu działania do erdosteiny są przeciwwskazane u tych pacjentów.
Erdomed Muko to jedyny lek na rynku dostępny bez recepty zawierający erdosteinę. Występuje w formie proszku do sporządzania zawiesiny doustnej. Erdomed Muko rekomendowany jest dla pacjentów od 12. roku życia. Wskazania do jego stosowania to wspomaganie leczenia ostrych i przewlekłych stanów zapalnych nosa, zatok przynosowych, krtani, tchawicy, oskrzeli oraz płuc przebiegających z nieprawidłowym wydzielaniem śluzu.6 Dzięki swojemu wielokierunkowemu działaniu erdosteina szybciej i efektywniej pozwala zwalczyć infekcje dróg oddechowych.4
Bibliografia:
- IQVIA, Dataview, R05C, 2020.
- Doniec Z. i inni; Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ. Wytyczne dla POZ, Lekarz POZ 2016, nr 4, s. 305-321.
- Mrówka - Kata K. i inni; Miejsce leków mukolitycznych w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. Forum Medycyny Rodzinnej 2010, vol. 4, no 1, 59–64.
- Sapilak B.; Miejsce erdosteiny w leczeniu dolnych dróg oddechowych. Świat medycyny i farmacji 2017, nr 12, s. 8-13.
- Kupaj A. i inni; Zastosowanie erdosteiny w codziennej praktyce lekarskiej; Świat medycyny i farmacji 2019, nr 12, s. 18 - 24.
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Erdomed Muko 07.08.2019.
Erdomed Muko, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej. Skład: 1 saszetka zawiera 225 mg erdosteiny (Erdosteinum). Substancje pomocnicze o znanym działaniu 1 saszetka zawiera 3,5 g sacharozy. Wskazania: Leczenie wspomagające w ostrych i przewlekłych chorobach zapalnych dróg z towarzyszącym nadmiernym wydzielaniem śluzu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, lub na substancje zawierające wolne grupy SH. Zaburzenia czynności wątroby (np. zwiększenie aktywności fosfatazy zasadowej w surowicy krwi, zwiększenie aktywności aminotransferaz w surowicy krwi). Niewydolność nerek (klirens kreatyniny <25 ml/min). Homocystynuria (erdosteina jest częściowo metabolizowana do homocysteiny, a nie ma danych opisujących podanie erdosteiny u pacjentów z wrodzonymi zaburzeniami metabolizmu aminokwasów, zwłaszcza u pacjentów na diecie wykluczającej metioninę). Nie stosować u dzieci poniżej 12. roku życia. Podmiot odpowiedzialny mający pozwolenie do obrotu: Angelini Pharma Polska Sp. z o.o. Pozwolenie nr 12739. OTC – produkt leczniczy wydawany bez recepty.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.