Zimą skóra narażona jest na wiele niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jak zatem uchronić ją przed mrozem i wiatrem? Czy dermokosmetyki, dostępne głównie w aptekach, będą skuteczniejsze niż produkty z drogerii – wątpliwości rozwiewa ekspert allecco.pl.
Dermokosmetyki dla pań
Poznajcie pięć dermokosmetyków, które każda kobieta powinna mieć zawsze przy sobie. Z którymi z nich się nie rozstajecie?
- Krem do twarzy
- Krem pod oczy
- Ochronna pomadka do ust
- Krem do rąk
- Balsam do ciała
Kosmetyki apteczne są często bezpieczniejsze i skuteczniejsze w porównaniu z kosmetykami dostępnymi w drogerii. Są hipoalergiczne, zawierają mniej konserwantów i więcej składników aktywnych. Dermokosmetyki są z powodzeniem stosowane jako uzupełnienie w leczeniu wielu chorób skóry. Ze względu na mniejsze ryzyko uczulenia, po kosmetyki z apteki sięgają też osoby ze skórą bardzo delikatną i wrażliwą.
Każda kobieta ma nieco inne potrzeby i wyodrębnienie jedynie pięciu dermokosmetyków niezbędnych na co dzień nie jest takie oczywiste. Wybraliśmy jednak te najbardziej uniwersalne, bez których naprawdę trudno sobie wyobrazić codzienną pielęgnację.
Krem do twarzy
Aby dermokosmetyk spełniał swoje zadanie, powinien być dobrany indywidualnie do stanu skóry i naszych oczekiwań. Dobry krem do twarzy nadaje jej delikatność i promienny wygląd. Nawilżona skóra wygląda znacznie lepiej i zdrowiej. Nakładanie na twarz kosmetyku, którego konsystencja i zapach nam się podoba, wpływa korzystnie nie tylko na zadowolenie z wyglądu, ale również na samopoczucie.
Nawilżający krem do twarzy, który może być stosowany przy każdym rodzaju skóry to Dermedic Hydrain3 Krem-żel ultranawilżający. Zawiera on kwas hialuronowy, mocznik, glicerynę i substancje przeciwzapalne. Długotrwale i głęboko nawilża skórę, znosząc z niej nieprzyjemne uczucie ściągnięcia.
Wśród kosmetyków aptecznych z wyższej półki cenowej znajdziemy Nawilżający krem dotleniająco-wypełniający Lierac Hydragenist. Zawiera wysokie stężenia substancji pochodzenia roślinnego. Ten krem do twarzy zdecydowanie przywróci komfort nawet bardzo suchej skórze, potrzebującej sporej dawki nawilżenia i odżywienia.
Osoby borykające się z problemami skórnymi, takimi jak pękające naczynka, trądzik różowaty lub trądzik pospolity, również częściej sięgają po dermokosmetyki, które pomogą złagodzić objawy i zadbać o odpowiedni stan cery. Dermokosmetyki na naczynka to np. Iwostin Capillin Krem intensywnie redukujący zaczerwienienia i Dermedic Angio Preventi Wzmacniający krem odżywczy. Oba produkty zawierają substancje uszczelniające naczynia, zmniejszające zaczerwienienie i pieczenie.
Dobrym dermokosmetykiem na trądzik jest natomiast Lierac Sebologie Regulujący żel korygujący niedoskonałości. Reguluje błyszczenie skóry, wzmacnia jej mechanizmy obronne, a regularnie stosowany zmniejsza widoczność blizn potrądzikowych.
Krem pod oczy
Skóra w okolicach oczu jest szczególnie delikatna. Często reaguje zaczerwieniem i pieczeniem na typowe, drogeryjne kosmetyki. W takim wypadku warto sięgnąć po kosmetyki apteczne. Przykładem kremu pod oczy, pozbawionego barwników, substancji zapachowych i innych niepotrzebnych składników jest Cerkopil Krem na powieki i pod oczy. Zawiera on substancje nawilżające, przeciwzapalne i łagodzące.
Osoby zmagające się z obrzękami i opuchnięciami pod oczami, mogą sięgnąć po Wygładzający żel pod oczy korygujący obrzęki Lierac Dioptipoche. Pobudza on mikrokrążenie w okolicach oczu, wygładza skórę, a dodatkowo chroni tą wrażliwą skórę przed niekorzystnym działaniem niebieskiego światła emitowanego przez ekrany laptopów lub telefonów.
Krem pod oczy, który nie tylko nawilża skórę, ale również ją odżywia, to GlySkinCare Krem pod oczy z olejem arganowym.
Ochronna pomadka do ust
Pomadka do ust również dostępna jest w formie dermokosmetyku, np. Tisane Balsam do ust. Zawiera on wiele naturalnych składników, takich jak ekstrakty i oleje roślinne, wosk pszczeli czy lanolinę. Tworzy na powierzchni ust warstwę ochronną, która stanowi barierę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Poza tym natychmiastowo i długotrwale odżywia i nawilża. Pomadka może być stosowana do codziennej pielęgnacji. Szczególnie warto jednak po nią sięgnąć, jeśli mamy problem ze spierzchniętymi i suchymi ustami.
Wśród kosmetyków znajdziemy też Blistex MedPlus, zawierający wyciąg z jojoby, lanolinę, mentol i kamforę. Szybko przyniesie ulgę nadmiernie przesuszonym ustom. Podczas chłodniejszych dni warto pomyśleć o pomadce ochronnej do ust z filtrem, takiej jak Flos-Lek Winter Care. Natłuszcza usta, zabezpieczając je przed mrozem i wiatrem. Obok kolorowych pomadek do ust dobrze jest mieć przy sobie również apteczną pomadkę, która odżywia wargi i zapobiega ich wysychaniu.
Krem do rąk
Skóra dłoni jest cieńsza niż reszty ciała. Przez to też bardziej wrażliwa na mnóstwo czynników zewnętrznych – niskie lub wysokie temperatury, wiatr, detergenty lub zanieczyszczenia. W konsekwencji szybko się wysusza, staje się szorstka, łatwo dochodzi do jej pękania, zaczerwienienia i podrażnienia. Z pomocą przychodzi dobry krem do rąk, który warto mieć zawsze przy sobie i używać, kiedy tylko czujemy taką potrzebę.
Przykładem regenerującego kremu do rąk jest La Roche-Posay Xerand. Pozostawia on delikatną warstwę ochronną na dłoniach. Intensywnie odżywia i przywraca komfort przesuszonej skórze. Staje się ona bardziej elastyczna i delikatna. Stosując ten krem zapomnimy o uczuciu szorstkości i napięcia.
Osoby, które często odczuwają suchość dłoni, mają styczność ze środkami chemicznymi lub pracują w rękawiczkach ochronnych mogą sięgnąć po krem do rąk Gerlasan. Zawiera on wysokie stężenie mocznika, a dodatkowo również aloes, olejek jojoba, bisabolol i pantenol. Dzięki takim składnikom, preparat ten silnie nawilża i pielęgnuje delikatną skórę dłoni.
Jeśli chorujemy na atopowe zapalenie skóry lub inne choroby skórne, przy których nasze dłonie są nadmiernie przesuszone i podatne na podrażnienia, pomóc może nam Latopic Regenerujący krem do rąk. Jego bogata formuła, zawierająca m.in. metabolity bakterii kwasu mlekowego, olej canola, masło Shea, lipidy i alantoinę nie tylko nawilży i zregeneruje skórę dłoni, ale również złagodzi zaczerwienie, świąd i podrażnienie. Regularnie stosowany zmniejszy podatność skóry na pęknięcia i przywróci jej dobrą kondycję.
Balsam do ciała
Balsam do ciała w formie kosmetyku aptecznego jest dobrym wyborem dla wszystkich osób, których skóra jest wrażliwa, delikatna i skłonna do podrażnień. Specjalne składniki zawarte w tych dermokosmetykach odpowiadają na potrzeby tak wymagającej skóry.
Bardzo dobrym składem, charakteryzującym się wysokimi stężeniami produktów pochodzenia naturalnego, jest Yope Naturalny regenerujący balsam do rąk i ciała. Zawiera on np. odżywcze masła, olejek kokosowy, macadamia, ekstrakt z figi i olej z oliwek. Pozbawiony jest parabenów, sztucznych barwników, olei mineralnych i innych niepotrzebnych składników, które mogą uczulać. Ten regenerujący balsam do ciała przywróci skórze jędrność i sprężystość.
Do skóry szczególnie wrażliwej, bardzo łatwo ulegającej odwodnieniu i przesuszeniu warto użyć balsamu z większym stężeniem mocznika. Przykładem jest Emolium Diabetix Wzmacniający balsam do ciała, który może być stosowany również przez diabetyków. Poza mocznikiem, zawiera on wiele witamin, probiotyk i kwas hialuronowy, które razem intensywnie nawilżają skórę, ochronią przed wysuszaniem i jednocześnie ją odżywiają.
Dobrze dobrane kosmetyki mają bardzo duży wpływ na stan naszej skóry, a tym samym na zadowolenie z wyglądu i komfort. Krem do rąk czy pomadka do ust to zdecydowany „must-have” jeśli chodzi o zawartość kobiecej torebki.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.