Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przeciwwskazania
Opis
Obniżanie podwyższonego ciśnienia śródgałkowego u osób z jaskrą z otwartym kątem lub nadciśnieniem ocznym.
Dawkowanie
Miejscowo, do worka spojówkowego. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Natychmiast po podaniu każdej kropli roztworu, należy zamknąć oko i ucisnąć opuszkiem palca wewnętrzny kącik oka (blisko nosa) i utrzymać ucisk przez 1 minutę. Zmniejsza to ryzyko wchłonięcia leku do organizmu i wystąpienia uogólnionych działań niepożądanych. Uwaga! Gdy przyjmujesz inne leki okulistyczne należy zachować co najmniej 5-15 minutową przerwę pomiędzy aplikacją każdego z nich. Przed zakropleniem oczu należy zdjąć soczewki kontaktowe. Można je ponownie założyć po upływie co najmniej 15 minut. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Działanie
Wysoce wybiórczy α2-adrenomimetyk.Obniżenie podwyższonego ciśnienia śródgałkowego u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania lub nadciśnieniem ocznym (monoterapia u osób, u których stosowanie miejscowych β-adrenolityków jest przeciwwskazane albo leczenie skojarzone w połączeniu z innymi lekami obniżającymi ciśnienie śródgałkowe, gdy obniżenie ciśnienia z użyciem tylko tych leków jest niewystarczające).
Skład
Lek zawiera substancję: brymonidyna w dawce 2 mg/ml
Działania niepożądane
Bardzo często: podrażnienie oka, włącznie z reakcjami alergicznymi (zaczerwienienie, ból, uczucie pieczenia, świąd, uczucie ciała obcego w oku, grudki spojówkowe), nieostre widzenie,ból głowy, suchość w jamie ustnej, uczucie zmęczenia/senność. Często: miejscowe podrażnienie (zaczerwienienie, obrzęk powiek, zapalenie powiek, obrzęk spojówek i obecność wydzieliny, ból oka i łzawienie), nadwrażliwość na światło, powierzchowne uszkodzenia lub przebarwienia rogówki, suchość oczu, grudki spojówkowe, zaburzenia widzenia, zapalenie spojówek, objawy ze strony górnych dróg oddechowych, zawroty głowy, bóle żołądkowo-jelitowe, osłabienie, zaburzenia smaku. Niezbyt często: kołatanie serca, uogólnione reakcje alergiczne, depresja, suchość w nosie. Rzadko: duszność. Bardzo rzadko: zapalenie tęczówki, zwężenie źrenic, omdlenia, nadciśnienie tętnicze, niedociśnienie tętnicze, bezsenność. Lek może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, równoległe stosowanie inhibitorów MAO lub leków przeciwdepresyjnych, wpływających na przewodnictwo noradrenergiczne (np. trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych lub mianseryny), okres karmienia piersią. Nie stosować u dzieci do 2. rż.; nie zaleca się stosowania u dzieci do 12. rż. Brak badań dotyczących stosowania u młodzieży 12.–17. rż.
Pamiętaj!
Odbiór w Aptece tylko po okazaniu ważnej recepty.
Sprzedaż produktu nastąpi zgodnie z odpłatnością podaną na recepcie i zgodnie z obwiązującym w dniu sprzedaży Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.