Chrom wpływa na wiele procesów związanych z przemianą materii. Niedobór tego pierwiastka niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Dlaczego chrom jest tak ważnym składnikiem diety szczególnie w przypadku osób odchudzających się? Wyjaśnia ekspert allecco.pl
Odchudzanie
Jak co roku na wiosnę wiele osób zastanawia się nad podjęciem trudu odchudzania. Po zimie zazwyczaj mamy kilka dodatkowych kilogramów, a obszerne swetry już niebawem trzeba będzie zamienić na lżejsze koszule i bluzki, które już tak dobrze nie ukryją zimowego tłuszczyku. Istnieje wielu różnych sposobów na odchudzanie począwszy od zmiany diety, zwiększenia aktywności fizycznej, stosowania preparatów wspomagających odchudzanie, a nawet operacji plastycznych.
- Popularnie diety
- Zmiana nawyków żywieniowych
- Tabletki na odchudzanie
- Aktywność fizyczna
Popularnie diety
W pierwszej kolejności większość z nas myśli o diecie, a jest w czym wybierać. Wśród najpopularniejszych diet znajdziemy dieta 1000 kcal, dieta Atkinsa, dieta Cambridge, dieta Dukana, dieta kapuściana, dieta Kopenhaska, dieta Kwaśniewskiego. Diety te różnią się zasadniczo zarówno zaleceniami dotyczącymi spożywania konkretnych produktów jak i ich kalorycznością oraz czasem trwania. Niestety każda z tych diet mimo zalet czyli utraty kilogramów wiąże się z skutkami ubocznymi tj. efektem jojo po powrocie do codziennego sposobu żywienia, jak również niektóre z nich mogą prowadzić do bardzo negatywnych skutków oraz uszkodzeń narządów wewnętrznych naszego organizmu.
Zmiana nawyków żywieniowych
Dlatego coraz częściej mówi się o diecie odchudzającej po prostu jako o zmianie nawyków żywieniowych i często ustalane są one po konsultacji z dietetykiem, który dobierze odpowiedni jadłospis w oparciu o nasze upodobania, sposób życia oraz współistniejące choroby tak aby nawyki te zagościły na zawsze w naszym życiu. Uniwersalna zdrowa dieta zakłada przede wszystkim regularne spożywanie posiłków od 5 do 6 dziennie co przyśpiesz metabolizm oraz picie sporej ilości wody mineralnej niegazowanej około 2 litrów dziennie minimum. Równie ważny jest odpowiedni dobór produktów min. zaleca się płatki śniadaniowe owsiane, żytnie, orkiszowe, naturalny nabiał np. jogurty naturalne, twarożki, serek wiejski, chude mięso np. drób, królik, ryby, warzywa, owoce, które powinny stanowić podstawę jadłospisu.
Unikać natomiast należy słodyczy (i tu często zaleca się zamianę ich na orzechy, migdały jako przekąskę), alkoholu, tłustych mięs i sosów, napojów gazowanych oraz soków z kartonów, które są obficie słodzone.
Tabletki na odchudzanie
Dodatkowym wsparciem mogą okazać się dostępne suplementy wspomagające odchudzanie, których działanie uzależnione jest od składu danego preparatu. Możemy podzielić je na te, które będą hamować apetyt np. LaKarnita Green Coffee Slim&Detox, Apetyt Stop, ApetiBlock lub te które będą ograniczać chęć podjadania słodyczy np. Chrom max, Chrom Forte z zieloną herbatą , Chrom organiczny z inuliną, te które będą przyśpieszać spalanie tkanki tłuszczowej np. Asystor Slim, Bio-CLA z zieloną herbatą, Therm Line Fast oraz preparaty które warunkują prawidłowe utrzymanie wagi np. Linea, Simpliq.
Aktywność fizyczna
Oprócz odpowiedniego żywienia i suplementacji bardzo istotna jest codzienna aktywność fizyczna. Tu również powinniśmy odnaleźć sport, który jest najbliższy naszym upodobaniom, ponieważ tylko zaangażowanie i traktowanie go jako hobby pozwoli nam, aby treningi nie były wymuszoną torturą, a przyjemnością dnia codziennego. Jeżeli nie mamy możliwości codziennie poświęcać czasu na trening, wystarczy choćby spacer lub kilka ćwiczeń przed telewizorem. Najważniejsze w odchudzaniu jest przede wszystkim regularność jak i determinacja. Silna wola pozwoli nam z czasem zapomnieć , że celem jest utrata kilku kilogramów i zmieni nasz sposób myślenia. Racjonalne odżywianie w połączeniu z aktywnością fizyczną pozwoli nam w przyszłości uniknąć wielu chorób, opóźni wiele procesów zachodzących wraz z wiekiem w naszym organizmie, a także poprawi jakość naszego życia zarówno fizyczną jak i psychiczną.
Trzymam kciuki :)
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.